Jesteś „psiarą” czy „kociarą”? Naukowcy odkryli coś bardzo istotnego na temat tych preferencji

To daje sporo do myślenia.
Jesteś „psiarą” czy „kociarą”? Naukowcy odkryli coś bardzo istotnego na temat tych preferencji
Fot. Unsplash
20.06.2021

Niektórzy mówią, że ludzi można podzielić tylko na dwie grupy – tych, którzy uwielbiają psy, oraz tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez pupila w postaci kota. Zgodnie ze stereotypami te dwie grupy mają do siebie żywić antypatię, a ich zwierzaki mają być śmiertelnymi wrogami. 

Zobacz również: Kobiety nie chcą spotykać się z kociarzami. Uważają ich za mniej atrakcyjnych

To oczywiście tylko stereotypy, które należy traktować z przymrużeniem oka. Ale zdaniem naukowców nasze preferencje odnośnie zwierzaków domowych rzeczywiście mogą świadczyć o czymś więcej, niż tylko o tym, że ktoś identyfikuje się jako “psiarz” albo “kociarz”. Ostatnio doszli do bardzo zaskakujących wniosków. 

Wolisz koty czy psy? To mówi coś ważnego o Twojej osobowościFot. Unsplash

Wolisz koty czy psy? To mówi coś ważnego o Twojej osobowości 

Naukowcy z Carroll University przeprowadzili eksperyment na grupie 600 ochotników. Zadali im pytanie czy wolą koty, czy psy oraz poprosili o wymienienie cech, jakie najbardziej cenią sobie w pupilu. Jednocześnie uczestnicy badania rozwiązywali testy osobowościowe oraz testy na inteligencję. 

60 proc. ankietowanych określiło się mianem “psiarzy”, a 11 proc. - “kociarzy”. Reszta stwierdziła, że nie opowiada się po stronie żadnego zwierzaka. Na podstawie udzielonych odpowiedzi naukowcy stwierdzili, że miłośnicy kotów odznaczają się większą inteligencją, podczas gdy wielbiciele psów są szczęśliwsi. 

Badacze przekonują, że w porównaniu z “kociarzami” “psiarze” są bardziej energiczni i otwarci, a także nie mają problemu z przestrzeganiem zasad. Z kolei miłośnicy kotów mają tendencję do bycia bardziej introwertycznymi i wrażliwymi, a także chodzą własnymi ścieżkami, niekoniecznie stosując się do ogólnie przyjętych norm.  

Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Manhattanville College, którzy przebadali 263 ochotników w wieku 19-68 lat. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące domowych zwierzaków, swojej osobowości oraz zadowolenia z życia. Okazało się, że właściciele psów odznaczają się większą satysfakcją życiową niż “kociarze” i określili się jako szczęśliwsi w porównaniu z miłośnikami kotów. 

Co sądzicie o takich wnioskach? Zgadzacie się z opiniami naukowców? 

Zobacz również: Wolisz koty czy psy? Wybór mówi wszystko o Twojej osobowości

Polecane wideo

Nena, Elma, Kaszmir. Nietypowe imiona, które polskie gwiazdy wybrały dla swoich dzieci
Nena, Elma, Kaszmir. Nietypowe imiona, które polskie gwiazdy wybrały dla swoich dzieci - zdjęcie 1
Komentarze (38)
Ocena: 4.92 / 5
każdy psiarz to śmieć (Ocena: 4) 02.01.2022 14:28
Ja najbardziej lubię psy... ale tępić kiełbaskami z wkładką. Ubiłem już tego kurestwa trochę, w tym roku był rekord.
odpowiedz
Dorka (Ocena: 5) 02.07.2021 18:37
Zdecydowanie psiara ze mnie. Mam dwa adopciaki i od groma sierści ale i na to jest sposób. Podłogę załatwia roomba a z ubrań ściągam rolką.
odpowiedz
Nutella (Ocena: 5) 22.06.2021 14:45
Lubię wszystkie zwierzęta ale najbardziej koty :) Są niewymagające, czyściutkie i miłe. Kocham także psy ale piesek wymaga więcej czasu)(spacery, kąpanie, czyszczenie zębów etc.). Zależy też gdzie się mieszka, ja mieszkam w domu na wsi w miejscu gdzie samochody prawie nie jeżdżą więc moje kotki sobie wychodzą kiedy chcą i nie muszę się martwić, że coś ich potrąci. Gdybym mieszkała w bloku bądź przy ruchliwej ulicy to wolałabym mieć psa(teraz też mam ale na dworze w kojcu).
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 3) 21.06.2021 15:46
Psy są głośne, śmierdzą i są - sory - głupie. Czemu? Bo są wierne nawet jak je właściciel leje albo głodzi. To jest skrajny debilizm.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 21.06.2021 00:00
Lubię i to i to, ale teraz bardziej wolę koty :) Kiedyś wolałam bardziej psy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie