Stawiasz potrzeby innych ponad własne? Sprawdź, czy jesteś typem „people pleaser”

Nie pozwól, żeby bycie miłym stało się uzależnieniem.
Stawiasz potrzeby innych ponad własne? Sprawdź, czy jesteś typem „people pleaser”
fot. Unsplash (Fabian Albert)
31.05.2021
Wiktoria Sobocińska

Wydaje Ci się, że bycie miłym to sposób na zyskanie sympatii innych osób? Dla niektórych to staje się wręcz niebezpiecznym uzależnieniem, z którego nie ma wyjścia. 

Mowa o ludziach-zadowalaczach, jak potocznie nazywa ich psychologia, którzy usilnie unikają konfliktów, a w życiu brakuje im asertywności.

Zobacz również: Z wiekiem coraz bardziej nienawidzisz ludzi? Eksperci wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje

Taki typ osobowości charakteryzuje ludzi o bardzo niskiej samoocenie, którzy zdanie na swój temat uzależniają od opinii innych

Zastanów się, jak często potrafisz odmówić, gdy ktoś poprosi Cię o pomoc. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że w ten sposób nie wyczerpujesz samego siebie.

Być może takie zachowanie w dzieciństwie zapewniło Ci „przetrwanie”, aby zminimalizować cierpienie. Teraz jesteś już jednak dorosły i nie musisz dłużej walczyć. 

Czy jesteś typem „zadowalacza innych”?

#1 Przepraszasz, chociaż nie masz powodu

To magiczne słowo potrafi rozwiązać wiele nieporozumień, ale pod warunkiem, że mówimy je z serca i naprawdę mamy to na myśli. Osoba typu „people pleaser” nieustannie czuje się winna całej sytuacji, więc bierze konsekwencje na siebie. Czasami można odnieść wrażenie, że wręcz przeprasza za to, że w ogóle istnieje, w obawie przed krytyką czy odrzuceniem. 

#2 Bierzesz odpowiedzialność za emocje innych

Powyższe zachowanie i nadużywanie słowa „przepraszam” jest konsekwencją brania na siebie odpowiedzialności za nastrój i emocje innych osób. Gdy tylko atmosfera zaczyna się psuć, „people pleaser” natychmiast to wyłapuje i próbuje naprawić. Tymczasem każdy dorosły jest w stanie sam kontrolować swoje uczucia. 

#3 Ze wszystkimi się zgadzasz 

W obawie przed konfrontacją, wolisz od razu na wszystko się zgodzić, mimo, że nie jest Ci to na rękę. Z czasem przestajesz już rozpoznawać własną złość czy niezadowolenie, które informują Cię, że powinieneś zmienić ten stan rzeczy. Łatwiej przytaknąć, niż wyrazić swoje zdanie i narazić się

#4 Boisz się konfliktów

Właśnie dlatego jesteś gotowy na liczne ustępstwa i poświęcenia, bo kłótnie i konflikty dosłownie Cię przerażają. Nie byłbyś w stanie nikogo obrazić ani skrzywdzić, ponieważ wiesz z własnego doświadczenia, jak bardzo to boli. Bycie stuprocentowym „zadowalaczem” innych staje się sposobem na życie.

#5 Masz problem z mówieniem „nie”

A wszystko to ma swoje źródło w absolutnym braku asertywności. Nie potrafisz stawiać zdrowych granic w kontaktach z innymi, ani mówić wyraźnie „nie”, kiedy z czymś się nie zgadzasz. 

Traktujesz siebie bez szacunku, jakby Twoje potrzeby wcale nie były ważne. Liczy się tylko co, co czują inni i co myślą na Twój temat.

#6 Bagatelizujesz własne uczucia

Nie dość, że olewasz własne potrzeby i decyzje, to również nie zwracasz uwagi na uczucia, które skumulowane mogą w końcu wybuchnąć. Ludzie przyzwyczaili się, że wciąż jesteś na ich zawołanie, więc pytanie: Jak się czujesz? jest już dla Ciebie całkiem obce. Tłumiąc emocje tylko tracisz siebie.

#7 Czujesz się winny, gdy robisz coś dla siebie

Gdy w końcu postanowisz odpocząć i zrobić coś tylko dla siebie, natychmiast ściska Cię w żołądku i odczuwasz potężnie poczucie winy. Przecież Tobie nie wolno odczuwać przyjemności z życia!

Tak bardzo przyzwyczaiłeś się do pracy na rzecz innych, że całkowicie zapominasz o sobie i zaczynasz żyć czyimś życiem, zamiast swoim. Trudno też przyjąć Ci jakąkolwiek pomoc.

#8 W relacji więcej dajesz, niż bierzesz

Prawdziwe schody zaczynają się w związku, gdzie obydwie strony powinny naprzemiennie dawać i brać. Wydaje Ci się, że partner jest centrum wszechświata i wciąż realizujecie tylko jego potrzeby i plany. 

Zdarza się, że dobierasz się w parę z osobą, która jest dominująca i ciągle Cię kontroluje. Nie daje Ci dojść do głosu, ponieważ „wie lepiej” co jest dla Ciebie najlepsze. A Tobie wystarczy, że jesteś z kimś, kto akceptuje Cię i mówi, że naprawdę kocha... 

Zobacz również: Osobowość decyduje o tym, jak radzimy sobie z lockdownem. Naukowcy wyjaśniają, kto znosi go najlepiej

Polecane wideo

Znaki zodiaku, które notorycznie podejmują złe decyzje. Nie potrafią kierować swoim życiem
Znaki zodiaku, które notorycznie podejmują złe decyzje. Nie potrafią kierować swoim życiem - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.06.2021 06:42
Ja taka jestem, ale to jest przerąbane, bo jak już kogoś poznam to odrazu jestem wykorzystywana do granic możliwości.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.05.2021 06:06
Tak to ja 😕
odpowiedz

Polecane dla Ciebie