Z wiekiem coraz bardziej nienawidzisz ludzi? Eksperci wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje

To wcale nie fobia społeczna ani depresja.
Z wiekiem coraz bardziej nienawidzisz ludzi? Eksperci wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje
Fot. Unsplash
22.05.2021

W czasach szkolnych za wszelką cenę starałaś się być popularna i należeć do "towarzyskiej śmietanki". Obowiązkowo pojawiałaś się na imprezach, a po zajęciach spotykałaś się z koleżkami na kawę, aby poplotkować o innych. Z czasem znajomości zaczęły się wykruszać, ale nie dlatego, że znajomi zajęli się pracą czy założyli rodziny. Odkryłaś, że wraz z wiekiem... ludzie po prostu zaczęli Cię irytować. Zaczęłaś martwić się, czy to nie fobia społeczna albo depresja. 

Zobacz również: Kiedy przestajemy przejmować się opinią innych ludzi? Naukowcy podali konkretny wiek

W dobie social mediów można odnieść wrażenie, że jest się odosobnionym przypadkiem. W końcu wszyscy otaczają się ludźmi i praktycznie każdą wolną chwilę spędzają w towarzystwie. Człowiek jest przecież istotą społeczną i potrzebuje kontaktów do życia. 

Ludzie dzielą się na tych, którzy czerpią energię ze spotkań i rozmów, oraz tych, którzy baterie potrzebują naładować w samotności. Eksperci z portalu yourtango.com uspokajają, że nienawiść do ludzi wraz z wiekiem to całkiem powszechne zjawisko. Dlaczego tak się dzieje? 

Według ekspertów początkowa faza życia nastawiona jest na interakcje zewnętrzne i zdobywanie doświadczeń, natomiast druga część należy do zrozumienia tego, gdzie było się wcześniej.

Dlaczego nienawidzę ludzi?

Kiedy dojrzewasz, zdajesz sobie sprawę, że... 

#1 Ludzie częściej Cię zawodzą

Coraz częściej musisz konfrontować swoje dobre serce i pozytywne intencje z ludzką zawiścią czy zazdrością. Okazuje się, że to była tylko iluzja.

W końcu zaczynasz tracić wiarę w ludzi, ponieważ z wiekiem tylko coraz częściej Cię zawodzą. Wolisz postawić na jakość znajomości, niż ilość znajomych. 

#2 Stałaś się bardziej wypalona

Nie da się ukryć, że z wiekiem stajesz się coraz bardziej wypalona życiem, nawet, jeśli jesteś w udanym związku i wykonujesz swoją wymarzoną pracę. Zaczynasz tracić zainteresowanie aktywnościami z innymi ludźmi, które kiedyś dawały Ci radość. 

Powoli dociera do Ciebie, że liczy się czas spędzony z tymi, którzy dają Ci szczęście, a nie wyłącznie życie na pokaz.

#3 Ludzie są fałszywi

No cóż, powoli masz dość tego, że idealny wizerunek to tylko cukierkowa przykrywka realnych problemów innych, o których wcale nie chcą szczerze Ci opowiedzieć. 

Wolałabyś żyć w świecie prawdy, a nie tylko wyidealizowanego świata, od którego już Cię mdli, ponieważ dobrze wiesz, że w rzeczywistości wcale tak nie jest. Po co nieustannie udawać?

#4 Dramaty są wyczerpujące

Może kiedyś miałaś w sobie więcej energii do plotkowania i rozwiązywania sercowych rozterek przyjaciółek. Teraz wolałabyś raczej odpocząć i zadbać o swoją energię

Nie ma nic złego w tym, że wybierasz obejrzenie serialu, zamiast rozwiązywania kolejnej dramy znajomych, która tylko negatywnie wpłynie na Twój nastrój. 

#5 Ludzie stali się nudni

Zdałaś sobie sprawę, że życie znajomych kręci się wokół spraw, które wcale nie są ważne. Kiedy zmuszasz się do rozmawiania z nimi o nudnych sytuacjach, lepiej odpuścić, niż się męczyć.

Kiedyś nastoletnie życie mogło wydawać się bardziej szalone, ale jeśli nie czujesz się gotowa na wejście w świat małżeństwa, macierzyństwa, budowania domu albo zaangażowania w pracę zawodową, naprawdę nie musisz mieć wyrzutów sumienia. Każdy jest na innym etapie.

#6 Z czasem stałaś się introwertyczna

Gdy dorastasz, już nie chcesz tak często wychodzić na miasto z koleżankami i zapewne wcześniej kładziesz się spać. Konfrontacja z nowymi znajomościami może bardziej Cię stresować, niż faktycznie dawać radość i to jest jak najbardziej naturalne. 

Nie wiadomo, czy to realny spadek energii czy świadomość, że wystawne przyjęcia nie są żadnym powodem do dumy, a wyczerpującym wydarzeniem, na które niekoniecznie trzeba mieć ochotę. 

#7 Nie chcesz już słuchać ich rad

Na koniec najważniejsze. W określonym wieku nie masz już ochoty słuchać życiowych rad innych i chcesz po prostu żyć po swojemu

Z czasem tolerancja dla osób którzy oceniają Cię i mówią, co dokładnie powinnaś zrobić, spada do zera. Umówmy się, jesteś już za stara, żeby ludzie musieli mówić Ci, jak żyć

Zobacz również: Jesteś dorosłą introwertyczką? Oto 5 sposobów, dzięki którym poznasz nowych ludzi

Polecane wideo

Z właścicielami tych imion warto się kolegować. To najlepsi przyjaciele
Z właścicielami tych imion warto się kolegować. To najlepsi przyjaciele - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.06.2021 13:31
Wreszcie jakiś sensowny artykuł, brawo!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.05.2021 11:07
Ja tak mam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.05.2021 22:02
Chyba pierwszy artykul z ktorym sie zgadzam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.05.2021 21:57
Świeta prawda !
odpowiedz

Polecane dla Ciebie