Kiedy przestajemy przejmować się opinią innych ludzi? Naukowcy podali konkretny wiek

Dla większości z nas ta data jest jeszcze daleko przed nami.
Kiedy przestajemy przejmować się opinią innych ludzi? Naukowcy podali konkretny wiek
Fot. Unsplash
04.05.2021

Niewiele rzeczy jest w stanie tak zepsuć dobre samopoczucie, a nawet zatruć życie jak opinie innych na nasz temat. Zwłaszcza jeśli są wygłaszane bez powodu czy bez naszego zaproszenia, oraz gdy są niepochlebne. To najprostszy sposób, żeby stracić całą pewność z siebie. 

Zobacz również: Co daje nam szczęście? Wnioski z badania, które trwało aż 75 lat

Niestety niewiele osób jest odpornych na opinie innych. Większość z nas mimo wszystko bierze je do siebie, a nawet potrafi długo je rozpamiętywaćCzasami nawet pozytywne komentarze na nasz temat nie są w stanie zatrzeć wrażenia wywołanego przez przykre słowa. 

Na szczęście okazuje się, że z wiekiem opinie innych robią na nas coraz mniejsze wrażenie. Naukowcy określili konkretny wiek, w którym przestajemy przejmować się tym, co myślą i mówią o nas ludzie. Kiedy staje się to dla nas zupełnie obojętne? 

Kiedy przestajemy przejmować się opinią innych? Oto konkretny wiek 

Dowiadujemy się tego z badania przeprowadzonego przez brytyjską markę hotter.com. Wzięło w nim udział 2 tys. dorosłych osób. Z odpowiedzi, których udzieliły wynika, że przestajemy przejmować się opiniami innych dopiero w wieku 46 lat. Wielka szkoda, że nie dzieje się tak wcześniej, ponieważ aż 72 proc. osób, które czują się dobrze w swojej skórze odpowiedziało, że są bardziej pewne siebie. 

Co zatem sprawia, że nie jesteśmy w stanie przestać przejmować się tym, co myślą o nas inni? Wszystkiemu winne są kompleksy i brak pewności siebie. Z badania wynika, że mężczyźni zaczynają akceptować swój wygląd dopiero w wieku 34 lat. Dla kobiet ten moment przychodzi dopiero dwa lata później.  

Nie bez znaczenia są także związki i kariera zawodowa. Statystycznie czujemy się dobrze w relacji z drugą połówką w wieku 37 lat, a zadowolenie z życia zawodowego przychodzi dopiero po ukończeniu 40. roku życia. 

Poczucie komfortu jest kluczowe do tego, aby być szczęśliwym. (...) Z naszego badania wynika, że prawie 7 na 10 dorosłych jest zdania, że ważne jest, aby móc wyrażać siebie i nie musieć się z tego tłumaczyć. Ale dla wielu osób pragnienie przynależności i wpasowania się oznacza, że nie mają pewności siebie, aby to zrobić. Dzieje się tak dopiero w późniejszym wieku 

- mówiła Victoria Betts, jedna z osób, które zleciły wykonanie badania. 

Z eksperymentu dowiadujemy się też, że czujemy się komfortowo w kwestiach finansowych dopiero około 50. roku życia. Mężczyźni czują się pewnie, aby wygłaszać swoje opinie średnio w wieku 40 lat, podczas gdy ta średnia dla kobiet wynosi o pięć lat więcej. 

Dodatkowo jedna trzecia ankietowanych odpowiedziała, że poczuła większą pewność siebie po zostaniu rodzicami. Dla jednej czwartej takim przełomowym momentem było zdanie egzaminu na prawo jazdy. Niestety 29 proc. pytanych wyznało, że pewność siebie pojawiła się w ich życiu dopiero na emeryturze. 

Zobacz również: Która kobieta ma największą pewność siebie? Twoja odpowiedź ujawnia, jak radzisz sobie w życiu

Polecane wideo

Na Netflixie pojawiła się prawdziwa piękność. Mężczyźni: „Nierealna!”
Na Netflixie pojawiła się prawdziwa piękność. Mężczyźni: „Nierealna!” - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.05.2021 02:37
wszystko zalezy od wychowania
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.05.2021 18:45
Mnie to zaczęło być obojętne gdzieś koło 27 lat, kto myśli i jak myśli o mnie.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 04.05.2021 16:53
Bzdura. Kazdy czlowiek jest inny. JEden dojrzewa po 30stce i ma do siebie prawdziwy dystans, akceptuje sie (nie mylic z arogancja), a drugi NIGDY! I nie miejcie zludzen, wiekszosc ludzi nie dojrzewa nigdy!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie