Jak wysoka jest Twoja inteligencja emocjonalna? 10 cech osób z najwyższym IQ

Czy jesteś dobrym menadżerem dla swoich uczuć?
Jak wysoka jest Twoja inteligencja emocjonalna? 10 cech osób z najwyższym IQ
fot. Unsplash (Allef Vinicius)
19.04.2021
Wiktoria Sobocińska

Ten termin pojawił się w Psychologii już w 1990 roku i nie ma nic wspólnego z określoną wiedzą ani umiejętnością rozwiązywania skomplikowanych matematycznych obliczeń. Inteligencja emocjonalna to bowiem nic innego jak świadomość swoich uczuć i zdolność do właściwego zarządzania nimi.

Zobacz również: 8 typów inteligencji Howarda Gardnera. Którym możesz się pochwalić?

Oczywiście takie osoby również lepiej rozumieją ludzi i z łatwością wczuwają się w ich sytuację. Wszystko dlatego, że są w stanie rozpoznać u nich konkretne emocje, podobnie jak u siebie.

Tacy ludzie dysponują szerokimi kompetencjami społecznymi, które pozwalają im zawierać wartościowe relacje z innymi, a także są pomocne w pracy, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych.

Inteligencja emocjonalna: najważniejsze cechy

#1 Świadomość własnych emocji

Po pierwsze i najważniejsze, osoba inteligentna emocjonalnie stara się odczytywać swoje emocje, zamiast uciekać od nich. Dzięki temu uczy się siebie, a później wykorzystuje tę zdolność w kontaktach z innymi. Dobrze wie, że wszystkie uczucia są dobre, choć niektóre z nich mniej przyjemne.

Są w dobrej relacji ze swoim wnętrzem i często je analizują, a co za tym idzie, pomaga im to bardziej zrozumieć otaczający świat.

#2 Otwartość na zmiany

Za inteligencją emocjonalną idzie także otwartość na zmiany i zdolność do podejmowania ryzyka, a to dlatego, że takim osobom łatwiej jest zaufać własnej intuicji. Żyją w zgodzie ze swoimi uczuciami i rozpoznają, co jest dla nich dobre. Nie koncentrują się na błędach z przeszłości i nie boją się o swoją przyszłość, dla nich liczy się obecność tu i teraz.

#3 Asertywność 

Dzięki temu, że rozumieją, co czują, szybko orientują się, że ktoś przekroczył ich granice. Sygnalizuje im to przede wszystkim złość oraz odczuwany dyskomfort. Zawsze komunikują to w sposób asertywny.

Są też niesamowicie wyczulone na próby manipulacji ze strony innych. Dobrze wiedzą, komu mogą ufać. Ta selekcja następuje niemal błyskawicznie.

#4 Panowanie nad sobą

Osoba z wysokim IQ emocjonalnym to taki dobry menadżer dla swoich emocji. Zna cały ich wachlarz i rozpoznaje, kiedy nadchodzą. Dzięki temu nie działa impulsywnie i ma nad nimi pełną kontrolę. 

Wiedzą, jakie konsekwencje idą za określonymi zachowaniami. Nie chcą kogoś zranić i później tego żałować. Zdają sobie sprawę, jakie to uczucie, ponieważ są przepełnione współczuciem.

#5 Znajomość swoich celów 

Inteligentni emocjonalnie mają łatwość wyznaczania celów i ich realizacji, ponieważ najzwyczajniej w świecie wiedzą, czego chcą od życia. Dlaczego?

Dogłębnie analizując własne wnętrze, poznali już szereg swoich pragnień i marzeń. Myślą o sobie w zdrowy sposób, czyli taki, który pozwala im działać na swoją korzyść. Zawsze żyją w zgodzie ze sobą.

#6 Empatia

Nie można było pominąć ich zdolności do niesamowitej empatii względem innych. Dzięki specyficznej uważności i wrażliwości na ludzi, szybko wyczuwają, kiedy psuje się atmosfera albo komuś pogorszył się humor. Co więcej, dobrze wiedzą, jak to zmienić. Pozwala im na to dar obserwacji i bystrość. 

#7 Łatwość nawiązywania kontaktów

Taka osoba szybko dopasuje się do swojego rozmówcy, oferując wachlarz tematów. Chce, żeby inni czuli się w jej towarzystwie dobrze, a więc ludzie po prostu do niej lgną. Wysokie zdolności komunikacyjne i radosne uosobienie sprawiają, że druga osoba czuje się ważna i doceniona.

#8 Umiejętność przyjmowania krytyki

Nie obrażają się, gdy ktoś negatywnie skomentuje ich działania. Potrafią wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość i nie boją się cudzej krytyki. To pomaga im się rozwijać i jest oznaką tego, że coś robią. 

#9 Łagodzenie konfliktów

Osoby o wysokim IQ emocjonalnym nie mają potrzeby wdawać się w niepotrzebne konflikty, które bardzo je wyczerpują. Zamiast tego często pełnią rolę mediatora, aby jak najszybciej dojść do porozumienia. Oczyszczona atmosfera i rozwiązanie problemu jest dla nich bardziej istotne, niż bezsensowne udowadnianie swojej racji za wszelką cenę. 

#10 Kierowanie się sercem i rozumem

Tacy ludzie nie rozdzielają tych dwóch sfer. Zarówno umieją zajrzeć w głąb swojego serca podczas podejmowania decyzji, jak i rozważyć logiczne argumenty. Takie holistyczne podejście pozwala im wybrać jak najlepiej dla siebie i innych. Dzięki temu są dobrymi rodzicami oraz szefami. 

Zobacz również: Psychotest: 11 prostych pytań, które zmierzą Twoją inteligencję emocjonalną

Polecane wideo

Mężczyźni spod tych znaków zodiaku są najbardziej dojrzali. To partnerzy idealni
Mężczyźni spod tych znaków zodiaku są najbardziej dojrzali. To partnerzy idealni - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie