Co daje nam szczęście? Wnioski z badania, które trwało aż 75 lat

Odpowiedź okazuje się banalnie prosta.
Co daje nam szczęście? Wnioski z badania, które trwało aż 75 lat
Fot. Pexels.com
28.03.2021

Mówi się, że szczęścia nie można kupić. Co do tego większość ludzi wydaje się raczej zgodna. Ale jeśli rzeczy materialne nie przekładają się na życiową radość i satysfakcję, to co jest prawdziwym źródłem szczęścia? 

Zobacz również: To właśnie w tym wieku jesteśmy najbardziej niezadowoleni z życia. Nic nas już nie cieszy

Naukowcy próbują odpowiedzieć na to pytanie już od wielu dziesięcioleci. Jedno z badań na ten temat trwało wyjątkowo długo, bo aż 75 lat. Właśnie poznaliśmy jego wyniki. Czy badaczom wreszcie udało się odkryć co jest kluczem do szczęścia? 

Co daje nam szczęście? 

Co zapewnia nam szczęście? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Eksperci związani z projektem Grant Study badali tę kwestię aż przez 75 lat.  

Badacze śledzili losy ochotników, którzy wzięli udział w eksperymencie. Szczególną uwagę skupili na takich aspektach jak ich zdrowie, osiągnięcia i niepowodzenia w karierze zawodowej, a także w małżeństwie. Stwierdzili, że kluczem do szczęścia są pozytywne relacje z innymi ludźmi. 

Zaskakującym wnioskiem jest to, że nasze relacje z innymi i to, jak jesteśmy w nich szczęśliwi ma potężny wpływ na nasze zdrowie. Dbanie o ciało jest ważne, ale pielęgnowanie relacji również jest formą dbania o siebie. Myślę, że to najważniejsze odkrycie 

- mówił Robert Waldinger, kierownik badania i psychiatra z Harvard Medical School. 

Doświadczenie wykazało, że nie pieniądze czy sława, ale właśnie bliskie więzi z innymi zapewniają nam szczęście. Te więzi chronią nas przed poczuciem niezadowolenia z życia, a także pomagają opóźnić proces starzenia sięzarówno fizycznego, jak i mentalnego. 

Z badania płyną też inne wnioski.  

Po pierwsze, samotność zabija. Zdaniem Waldingera osoby cierpiące na samotność są bardziej nieszczęśliwe, a ich mózg zaczyna się starzeć szybciej niż w przypadku ludzi, którzy mają w swoim życiu bliskie osoby i relacje. 

Po drugie, jakość relacji międzyludzkich jest o wiele ważniejsza niż ich liczba. Według kierownika badania życie wypełnione konfliktami i kłótniami ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Naukowiec podkreśla, że tkwienie w małżeństwie, w którym konflikty są na porządku dziennym jest gorsze dla zdrowia niż przechodzenie przez proces rozwodu.  

Po trzecie, dobre relacje z innymi mają zbawienne działanie na nasz mózg. Badacze dowiedli, że osoby, które mogą liczyć na bliskich cieszą się lepszą pamięcią przez długie lata.  

Zobacz również: 18 życiowych wydarzeń. Które z nich dają nam prawdziwe szczęście?

Polecane wideo

HOROSKOP PTASI: Sprawdź, co data urodzenia mówi o Tobie
HOROSKOP PTASI: Sprawdź, co data urodzenia mówi o Tobie - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.04.2021 16:29
za co ci badacze maja placcone to ja nie wiem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.03.2021 22:18
Serio ktoś potrzebował 75 lat żeby dojść do takich wniosków?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie