„Zaburzenia odżywiania, niezadowolenie z ciała”. Jak zabawa lalkami Barbie wpływa na psychikę dziewczynek?

To wręcz niemożliwe, aby dorównać takiemu standardowi piękna.
„Zaburzenia odżywiania, niezadowolenie z ciała”. Jak zabawa lalkami Barbie wpływa na psychikę dziewczynek?
fot. Unsplash (Sandra Gabriel, Laura Chouette)
27.03.2021
Wiktoria Sobocińska

Kontrowersje wokół nierealnych proporcji lalek Barbie trwają od lat. Dziewczynkom wcale nie pomaga wszechobecny kult szczupłego ciała i idealnego wyglądu, promowany przez social media. 

Okazuje się, że przyzwyczajając się w dzieciństwie do określonej budowy ciała zabawki, w późniejszym wieku dzieci mogą mieć problemy z odżywianiem oraz zaburzone poczucie wartości.

Zobacz również: Już nie tylko Barbie. Teraz dziewczyny upodobniają się do lalki Bratz

Zabawa lalkami Barbie a psychika dzieci

Lalkie Barbie utrwalają w głowie dzieci zupełnie odrealniony wizerunek kobiety. Chodzi tutaj głównie o nieproporcjonalnie długie i smukłe nogi, kosmicznie wąską talię, zaznaczone piersi, długie i lśniące włosy oraz permanentny makijaż (z przyklejonym uśmiechem). 

Dziś coraz chętniej zwracamy się w stronę ciałopozytywności i akceptowania naszego ciała, ponieważ to nic złego, że nasze sylwetki są różne. Powinnyśmy przyjmować siebie ze wszystkimi wadami i zaletami, takie, jakie jesteśmy.

Niestety w dalszym ciągu błędny stereotyp i dostępne na rynku, atrakcyjne zabawki mieszają w głowie dzieciom i mają negatywny wpływ na ich późniejszy rozwój, co wykazały badania. 

Niezadowolenie z ciała w dzieciństwie może utrzymywać się w okresie dojrzewania i później oraz może przyczyniać się do zaburzeń odżywiania

- podsumowała Lynda Boothroyd, dyrektorka badań na wydziale psychologii Uniwersytetu Durham w Wielkiej Brytanii, jak podaje zdrowie.wprost.pl

Czy Barbie powinna być grubsza?

Przepytanych zostało 30 dziewczynek w wieku od 5 do 9 lat, które bawiły się zarówno przesadnie szczupłymi lalkami, jak i tymi normalnych rozmiarów.

Dzieciom pokazano na ekranie zdjęcia i spytano o to, jak według nich wygląda idealne ciało. Już po kilku minutach zabawy Barbie wskaźnik masy idealnej sylwetki uległ znaczącej zmianie.

W przypadku chudych lalek zmniejszył się, a gdy dzieci bawiły się lalkami podobnymi do siebie, pozostał taki sam. 

Jak wynika z przeprowadzonego badania, dziewczynki bawiące się nierealnie smukłymi Barbie zaczynają mieć więcej oczekiwań wobec swojego ciała, co wpływa na ich dietę i przyszłe wybory, a brak akceptacji własnych rozmiarów może skutkować zaniżonym poczuciem własnej wartości

Czy lalki dla dzieci powinny być zatem "grubsze" i bardziej przypominać rzeczywiste proporcje? W końcu dorównanie takiemu kanonowi piękna jest po prostu nierealne... 

Zobacz również: Licealistka już teraz wygląda jak lalka. Po maturze planuje kolejne poprawki

Polecane wideo

Barbie na kwarantannie wreszcie wyglądają jak zwykłe kobiety. Z którą identyfikujesz się najbardziej?
Barbie na kwarantannie wreszcie wyglądają jak zwykłe kobiety. Z którą identyfikujesz się najbardziej? - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.43 / 5
gość (Ocena: 1) 07.07.2022 14:12
Ja nie lubię barbie, ale kiedy byłam mała kochałam no i nie mam żadnych z tych zaburzeń ja już teraz wolę już otyłe niż ,, I'm on plastic, I'ts fantastic''
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.03.2021 08:57
Cooo? Nie mam przez zabawę lalkami zaburzenia odżywiania i nie znam nikogo kto by miał akurat przez zabawę lalkami barbie. Co za głupota. Wymyślone na siłę albo przez grube baby.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.03.2021 08:50
A chłopcy nie powinni bawić się czołgami, bo później mają kompleks długości... no wiecie czego.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 27.03.2021 11:21
Ja bawiłam się lalkami Barbie i nie cierpię na żadne zaburzenia odżywiania. Pewnie od lalki Barbie jest lepsza chorobliwie otyła laska, ważąca ponad 100 kilo?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie