„Zostaną zdefiniowali przez zupełnie nowy świat”. Poznajcie Gen C, czyli generację koronawirusa

Jedni już im współczują, a inni... szczerze zazdroszczą.
„Zostaną zdefiniowali przez zupełnie nowy świat”. Poznajcie Gen C, czyli generację koronawirusa
Fot. Unsplash
20.03.2021

Podobno każde pokolenie rządzi się własnymi prawami oraz określa je inny światopogląd, aspiracje i zainteresowania. Ponoć to właśnie te różnice sprawiają, że przedstawicielom odmiennych pokoleń tak trudno się między sobą porozumieć - stąd też określenie “generation gap”. Media rozpisują się o różnicach między osobami zaliczanymi do pokoleń X, Y oraz Z, ale w rzeczywistości często okazuje się, że poza nimi istnieje także wiele rzeczy, które łączy te generacje. Problem polega na tym, że nie istnieją wyraźne granice między jednym pokoleniem a następnym, i że w wielu przypadkach po prostu się one zacierają.  

Zobacz również: Pokolenie „gniazdowników”. Ogromny procent młodych Polaków wciąż mieszka z rodzicami

Według mediów obecnie trendy kształtuje generacja Z, czyli młodzi ludzie, którzy nie znają świata przed pojawieniem się ogólnodostępnego Internetu, a nawet mediów społecznościowych. Jakie pokolenie przyjdzie po nich? Wydaje się, że eksperci już znają odpowiedź na to pytanie. Coraz częściej mówią o generacji C, czyli COVID – pokoleniu koronawirusa. Zdaniem badaczy pandemia na zawsze ukształtuje życie osób, które się do niego zaliczają. 

Generacja C, czyli pokolenie COVID-19. Kto się do niej zalicza? 

Kto zalicza się do generacji C? Zdaniem Haima Israela, globalnego szefa tematycznej strategii inwestycyjnej w BofA (Bank of America) Global Research to pokolenie obejmie dzieci urodzone od roku 2016 do połowy lat 30. XXI wieku. Naukowiec przekonuje, że zmiany, jakich obecnie doświadczamy są tak dramatyczne, że ich konsekwencji doświadczą nawet osoby, które przyjdą na świat na długo po pokonaniu pandemii. 

Oni będą inni. Zostaną zdefiniowani przez zupełnie nowy światKoronawirus jest olbrzymim wydarzeniem w historii ludzkości. Będzie najbardziej definiującym momentem dla tej generacji 

- mówił ekspert w rozmowie z CNN. 

Ale inni specjaliści podawali odmienne wytyczne co do tego, kto zalicza się do generacji C. W wywiadzie dla CNN jeden z przedstawicieli UNICEF-u stwierdził, że powinny zostać w niej uwzględnione wszystkie dzieci, zwłaszcza te, u których pandemia zakłóciła momenty przejściowe w życiu. Z kolei jeden z socjologów jest zdania, że pokolenie COVID-19 obejmuje również studentów, a ekspert z zakresu zdrowia psychicznego uważa, że mowa szczególnie o dzieciach w wieku 7-9 lat. 

Wszyscy rozmówcy, na których powołuje się CNN są natomiast zgodni co do jednego - należy zwracać szczególną uwagę na to, co dzieje się z dziećmi, oraz że dzieci urodzone podczas pandemii i przeżywające obecnie ważne etapy rozwoju są istotną częścią tego pokolenia. 

Pierwszy tysiąc dni jest kluczowy jeśli chodzi o rozwój. Podczas gdy kraje skupiają się na tym, jak zareagować na pandemię, ważne jest, aby nie tracić z oczu tych wrażliwych okresów w życiu dzieci. Jest kilka bardzo ważnych kwestii, których nie można odłożyć na bok 

- mówiła Jennifer Requejo z UNICEF-u. 

Wydaje się, że najmłodsi przedstawiciele generacji C już są obecni w wirtualnym świecie. Prawdziwą furorę w Internecie zrobiło nagranie z TikToka - przeróbka popularnej w krajach anglojęzycznych piosenki “If You’re Happy and You Know It” (w wersji polskiej - “Jeśli jesteś dziś szczęśliwy...”). Widzimy w nim niespełna roczne dziecko, a mężczyzna zza kadru śpiewa: 

Jeśli jesteś pandemicznym dzieckiem i całe życie jesteś na kwarantannie, więc wszystko cię nadmiernie pobudza, bo wszyscy nieznajomi, których widzisz noszą maseczki i nigdy nie bawiłeś się z innymi dziećmi, klaszcz w dłonie! 

@straushouse

Pandemic babies unite! ##momsoftiktok ##pandemicbaby ##clapyourhands ##DailyVlog

♬ original sound - Becca

Nagranie zostało obejrzane ponad 130 tys. razy. Ale treści nawiązujących do wychowywania dzieci urodzonych podczas pandemii jest o wiele więcej. Na TikToku roi się od filmików, na których widzimy kilkumiesięczne dzieci szukające żeli antybakteryjnych do rąk albo tęsknym wzrokiem wyglądających przez okno podczas lockdownuJak podaje CNN, tego typu filmiki zbliżają do siebie rodziców, którzy próbują poradzić sobie z codziennymi niepewnościami związanymi z wychowywaniem dziecka w czasach pandemii.  

Maluch z viralowego nagrania z TikToka to Emmett Straus, który przyszedł na świat w kwietniu 2020 roku, zaledwie kilka tygodni po zamknięciu szkół, firm i granic Stanów Zjednoczonych. Mama EmmettaBecca Straus, w rozmowie z CNN opowiada o tym, jak jej rodzina stara się nauczyć chłopca umiejętności społecznych w czterech ścianach, ale martwi się tym, co stanie się, gdy dzieci takie jak Emmett, które spędziły praktycznie całe życie w izolacji, nagle zostaną wyeksponowane na wielki świat. 

Zastanawiamy się jak będzie wyglądać ta społeczność dzieciaków, kiedy w końcu będą mogły spędzać czas razem. Zbiorą się w jednym pomieszczeniu i będą zachodzić w głowę: “Kim są wszystkie te dzieci? Co mam zrobić? Jak mam do nich podejść i zacząć się bawić?”. 

Fot. Unsplash.com

Mimo wszystko Haim Israel z Bank of America zazdrości generacji C i prognozuje, że technologia będzie stanowić olbrzymią część ich życia. Ekspert jest zdania, że pandemiczne pokolenie będzie miało okazję pracować z dowolnego miejsca na świecie, nie opuszczając domu. 

Rola technologii i kreowania danych gwałtownie przyspieszy. Oni przeżyją swoje życie online. Będą zdobywać doświadczenia w świecie wirtualnym. Szczerze mówiąc, naprawdę zazdroszczę generacji C. Będą żyli w fascynującym świecie. 

Jednak eksperci, którzy zajmują się badaniem rozwoju dzieci na tle katastrof są zdania, że przyszłość generacji C może przynieść wiele wyzwań. Specjaliści martwią się zwłaszcza o osoby, które określają jako te “pomiędzy”, ponieważ to właśnie one wykazują oznaki problemów i depresji. Prof. Jonathan Comer, psycholog i psychiatra z Florida International University wyjaśnia, że starsze dzieci mają lepsze rozumienie sytuacji i są w stanie lepiej wyrazić swoje emocje i zaniepokojenie. Z kolei młodsze dzieci nie znają innych czasów, gdy nasza rzeczywistość wyglądała inaczej. Comer mówi, że dla wielu dzieci “pomiędzy” to trudny okres. 

Widzimy siedmio-, ośmio-, dziewięciolatki, które wskutek roku izolacji, nauczania zdalnego i pozbawienia rutyny i codziennej struktury już teraz mają problemy ze zdrowiem psychicznym. 

Psycholog podkreśla, że jest jeszcze za wcześnie aby wiedzieć, co czeka generację C w przyszłości, ale jego zdaniem efekty dorastania w pandemii będą widoczne jeszcze latami. 

Zobacz również: Urodziłaś się po 1982 roku? Możesz mieć poważny problem. Zachowanie tego pokolenia pozostawia wiele do życzenia

Polecane wideo

Jak wygląda teraz córka Angeliny Jolie, która zmienia płeć? Spektakularna metamorfoza
Jak wygląda teraz córka Angeliny Jolie, która zmienia płeć? Spektakularna metamorfoza - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 5) 20.03.2021 06:58
Najgorzej to mają teraz nastolatkowie zamiast spotykać się imprezować to siedzą uwięzieni w domu współczuję.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie