Nie bój się być sama. 6 sposobów na przezwyciężenie lęku przed zerwaniem

Odwagi!
Nie bój się być sama. 6 sposobów na przezwyciężenie lęku przed zerwaniem
Fot. Unsplash
29.01.2021

Bycie singielką bywa niesamowicie demonizowane. Z góry zakłada się, że takie kobiety są nieszczęśliwe i należy im tylko współczuć. Ale czy brak partnera naprawdę jest gorszy niż tkwienie w nieudanym związku tylko po to, aby nie być samemu? To jedna z największych krzywd, jakie można sobie wyrządzić. 

Zobacz również: „Dlaczego wciąż jesteś singielką?”. 5 ripost, dzięki którym już nigdy nie usłyszysz tego wścibskiego pytania

Niestety dla wielu kobiet lęk przed byciem samą jest tak wielki, że wolą zostać w toksycznym związku albo rzucają się w wir przelotnych randek, które nie przynoszą im jakiejkolwiek satysfakcji. Lęk jest tak paraliżujący, że nie pozwala im spojrzeć na sytuację obiektywnie ani podjąć żadnych kroków, które mogłyby pomóc im podjąć odpowiednie kroki, aby wreszcie go przezwyciężyć i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. 

Zdaniem ekspertów od związków taki lęk to wyjątkowo zły doradca i czas raz na zawsze się z nim rozprawić. W rozmowie z portalem redonline.co.uk psychoterapeuta i specjalista od relacji Neil Wilkie wymienił 6 największych lęków paraliżujących współczesne kobiety w nieszczęśliwych związkach. Przy okazji zdradził też, jak można je przezwyciężyć aby wreszcie zacząć w pełni cieszyć się życiem w pojedynkę. 

Boję się być sama. Jak przezwyciężyć ten lęk?

Fot. Unsplash.com

„Boję się być sama”. Jak przezwyciężyć ten lęk?

#1: “Nikt mnie już nigdy nie pokocha” 

Zdaniem eksperta to zdecydowany numer jeden, który powstrzymuje kobiety przed uwolnieniem się z nieodpowiednich relacji. Są przekonane, że gdy odejdą już nigdy nie poznają nikogo, kto by je pokochał. 

Jak pokonać ten lęk? To zabrzmi jak wyświechtany frazes, ale psychoterapeuta mówi wprost – najpierw musisz pokochać siebie. Dopóki tak się nie stanie masz o wiele mniejsze szanse na to, że zaczniesz przyciągać do siebie osoby, które pokochają cię taką, jaka jesteś. Możesz zacząć od stworzenia listy swoich pozytywnych cech i powtarzać je codziennie jak mantrę. Z czasem zaczniesz coraz mocniej w nie wierzyć. 

#2: “Najlepsze już za mną. Nic lepszego mnie nie spotka” 

Takie przekonanie jest wyjątkowo szkodliwe, ponieważ bardzo szybko może stać się samospełniającą się przepowiednią. A przecież nikt nie wie jak potoczą się jego losy. Ekspert pyta: jakie masz na to dowody? Takie racjonalne postawienie sprawy pokazuje, że to myślenie jest niczym nieuzasadnionym czarnowidztwem. 

Jak pokonać ten lęk? Przede wszystkim przestań rozpamiętywać przeszłość. Gdy tak się dzieje często mamy tendencję do idealizowania i pamiętamy tylko dobre chwile, zupełnie pomijając wszystko to, co w naszym związku było nie tak. Zamiast tego skup się na tym, co jeszcze przed tobą. Zastanów się, czego poszukujesz w potencjalnym partnerze i trzymaj się tych standardów. To pomoże ci uniknąć pułapki kolejnych toksycznych relacji. 

#3: “Jestem skazana na życie w samotności” 

Ekspert stawia sprawę jasno – jedyna osoba, która może skazać cię na taki los to ty sama, za sprawą takiego negatywnego myślenia i pogrążania się w autodestrukcji. 

Jak pokonać ten lęk? Zastanów się nad tym, czego nauczyłaś się z poprzedniego związku. Co możesz wnieść do następnej relacji, a co powinnaś zostawić za sobą? Gdy już będziesz wiedzieć jak powinna wyglądać twoja wymarzona relacja pomyśl nad tym, jakie zmiany możesz wprowadzić w swoje życie aby osiągnąć ten cel. 

#4: “Jestem za stara i nikt mnie nie zechce” 

Neil Wilkie nie ma litości dla takiego przekonania. Ekspert zwraca uwagę na fakt, że najstarsza para nowożeńców z Wielkiej Brytanii w momencie ślubu liczyła sobie łącznie 194 lata! Jeśli im się udało, to dlaczego tobie miałoby się nie udać? 

Jak przezwyciężyć ten lęk? Twoje oczekiwania powinny być realistyczne. Dobrym pomysłem jest poszukiwanie partnera, który ma podobne doświadczenia życiowe co ty, a także podobnie patrzy w przyszłość i ma zbliżone cele i marzenia. To pomoże ci uniknąć rozczarowania, frustracji i złamanego serca. 

#5: “Zerwanie to porażka. Będzie mi wstyd przed bliskimi” 

Psychoterapeuta jest zdania, że jeśli twoja rodzina i przyjaciele kochają cię i akceptują to będą wspierać cię w chwilach po zakończeniu nieudanego związku oraz w poszukiwaniach nowego partnera. Pamiętaj, że oni też chcą dla ciebie jak najlepiej. 

Jak przezwyciężyć ten lęk? Nie przedstawiaj sytuacji tak, jakbyś była ofiarą w twoim poprzednim związku, a były partner był potworem. Skup się na tym, czego nauczyłaś się dzięki tej relacji oraz w otwarty sposób komunikuj na czym zależy ci w przyszłości.  

#6: “Nigdy nie zostanę matką” 

Podejmowanie ważnych życiowych decyzji pod presją czasu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zdaniem eksperta od związków nigdy nie powinnaś decydować się na dziecko z nieodpowiednim partnerem tylko dlatego, że bardzo pragniesz zostać matką.  

Jak przezwyciężyć ten lęk? Skup się na tym, co tu i teraz. Przestań porównywać swoją sytuację życiową z tym, jak wygląda życie innych – rodziny, przyjaciółek czy nieznajomych z Instagrama. Zrozum, że presja może popchnąć cię do podjęcia naprawdę nieodpowiednich i nieprzemyślanych decyzji. 

Zobacz również: Bez męża i bez dzieci - właśnie takie kobiety są najszczęśliwsze. Nauka nie kłamie!

Polecane wideo

Kiedyś mówiono o niej „żywa lalka”. Dziś znacznie wydoroślała i zachwyca wyglądem
Kiedyś mówiono o niej „żywa lalka”. Dziś znacznie wydoroślała i zachwyca wyglądem - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Kaja (Ocena: 5) 24.02.2021 13:15
Prawda jest taka, że każdy z nas pragnie miłości jak z bajki. Nie wiem, jak to się dzieje, że wiele z nas wypracowuje sobie zwyczaj wierzenia w to, że każdy związek powinien być tym "na zawsze". Ja miałam takie podejście i przez to cierpiałam, bo nie potrafiłam uszanować prawa innych do własnej przestrzeni, nie czułam się pewnie w związkach. Przeżyłam ciężkie chwile i w końcu zrozumiałam, że muszę najpierw popracować nad sobą. Zaczęłam chodzić na terapię indywidualną - wiem, to może brzmieć dziwnie, ale prawda jest taka, że to tylko rozmowa ze specjalistą, który rozumie, jak działa nasza głowa i emocje. Mi spotkania w Psychologgii naprawdę pomogły. Mieszkam blisko Chmielnej, więc miałam tylko chwilę i chodziłam raz w tygodniu. Mam wrażenie, że naprawdę mało czasu poświęcamy na to, żeby w ogóle przemyśleć nasze zachowanie i uczucia. Powinniśmy umieć żyć szczęśliwi sami ze sobą.
odpowiedz
Magda (Ocena: 5) 30.01.2021 15:22
Właśnie stoję przed tym dylematem, zerwać czy nie. Męczy mnie już ta relacja, nie wnosi nic pozytywnego do mojego życia, mój chłopak jest leniwy i po pracy najchętniej tylko leżałby na kanapie. Jest dobry, wyrozumiały, ale mało męski, kompletnie straciłam do niego pociąg. Zawieszenie rolety do okna go przerasta, nie ma prawka ani własnego lokum (w przeciwieństwie do mnie). Kocham go i szanuje jako przyjaciela, ale miłość się wypaliła. Nie wiem jak to zakończyć, mam 29 lat i będę musiała wysłuchiwać trucia mojej matki, że zostanę starą panną i nie powinnam wybrzydzać.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie