Jak wyleczyć się z toksycznej relacji? 5 ważnych rzeczy, które musisz sobie uświadomić

Teraz albo nigdy.
Jak wyleczyć się z toksycznej relacji? 5 ważnych rzeczy, które musisz sobie uświadomić
fot. iStock (weerapatkiatdumrong)
31.01.2021
Wiktoria Sobocińska

Samo rozstanie jest wystarczająco bolesnym doświadczeniem, aby mieć trudności z podjęciem tej decyzji, ale jeśli Twój partner dodatkowo jest narcystyczny, to powinnaś przygotować się na spore emocjonalnie wyeksploatowanie

Zobacz również: Najgorszy typ faceta na świecie. Odbiera kobiecie całą pewność siebie

Ale spokojnie, jeśli któregoś dnia spojrzysz wstecz, zrozumiesz, że to była najlepsza decyzja, jaką mogłaś podjąć. Musisz tylko wiedzieć, jak się do tego przygotować. 

Jak zerwać z narcyzem?

#1 Postaw granice i pamiętaj, dlaczego to robisz

Randkowanie z kimś, kto ma nadmierną potrzebę kontrolowania Ciebie, wywyższania się i manipulowania Tobą to nie jest materiał na długotrwałą relację, a właściwie na żadną relację. Jeśli jakimś cudem złapałaś się na jego urok, podziękuj i pożegnaj się, ratując samą siebie.

Nie możesz w nieskończoność naprawiać cudzych błędów, ponieważ zasługujesz na miłość i szacunek. Jeżeli partner nie liczył się z Twoimi potrzebami to najwyższa pora zrobić w życiu miejsce na kogoś nowego, chociaż on z pewnością będzie stawiał opór.

Miej przed oczami cel i motywację, dlaczego to robisz i nie pozwól się omamić fałszywym obrazem rzeczywistości. 

#2 Zadbaj o samą siebie

Miesiącami żyłaś w strachu przed czyjąś dezaprobatą, więc nadszedł czas na zadbanie o swoje ciało, umysł oraz emocje. Układ nerwowy trwający do tej pory w czujności musi się w końcu zregenerować

Możesz pomedytować, pracować ze świadomym oddechem, a nawet udać się na psychoterapię. To żaden wstyd, tylko inwestycja w siebie! Zaczniesz patrzeć na świat zupełnie inaczej.

#3 Przypomnij sobie własne potrzeby

Narcyzi w naturalny sposób stawiają swoje priorytety w centrum, konsekwentnie umniejszając Twoje potrzeby. Po takim czasie można wręcz przywyknąć, że druga osoba jest ważniejsza od Ciebie, ale to nie jest prawda. Toksyk po prostu wywraca nasze postrzeganie rzeczywistości do góry nogami. 

Musisz wrócić na ziemię i porozmawiać z przyjaciółkami, rodziną. Przypomnieć sobie, kim naprawdę jesteś i co lubisz. A potem zrób właśnie to, co jest dla Ciebie najlepsze. Już nie musisz nikogo pytać o zdanie. To Twoje życie!

#4 Poznaj jego broń

Skoro dałaś się złapać w sieć narcyzowi, to znaczy, że odkrył Twoją słabość. Dowiedz się, czy było to czarujące spojrzenie, fajny samochód, albo czułe słówka. Może tylko on potrafił sprawić, że czułaś się w określony sposób (przynajmniej na początku)? Nadszedł czas, aby pokochać siebie, bo równie dobrze możesz sama to sobie zagwarantować.

Jeśli Ty nie poczujesz się ze sobą pewnie i bezpiecznie, to zawsze będzie pakować się w nieodpowiednie relacje. Poświęć ten czas na znalezienie źródła problemów np. w swoim dzieciństwie.

#5 Nie trać perspektywy

Gdy już zrozumiesz mechanizm działania uzależnienia, będziesz łatwiej Ci kontrolować swoje zachowanie. Najlepiej całkowicie odetnij się od toksycznego partnera. Na początku będzie trudno, ale grunt, aby zająć swój umysł świeżymi myślami.

Pora wyjść do ludzi i odkurzyć swoje dawne hobby. Z każdym miesiącem w Twoim życiu zacznie robić się jaśniej i spokojniej.

Powodzenia.

Zobacz również: „Mój związek jest toksyczny, ale nie potrafię odejść...”

Źródło: hellogiggles.com

Polecane wideo

Ta kobieta ma najpiękniejsze ciało na świecie. Jej kształty są wręcz nierealne
Ta kobieta ma najpiękniejsze ciało na świecie. Jej kształty są wręcz nierealne - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 29.12.2022 16:12
Zaburzenie typu narcystycznego można rozpatrywać też w świetle kościelnego procesu o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny mail: [email protected]
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.02.2021 09:16
Byłam w związku z zazdrosnym facetem, dosłownie na nic mi nie pozwalał, najchętniej by mnie zamkną w piwnicy i kazał tam siedzieć. Dobrze, że ten związek się zakończył a ja odzylam. Teraz normalnie mogę spotykać się z przyjaciókami, mamy w planach w następny weekend jechać do symulatora lotów w Lesznie na lot. W końcu czuję się wolna i czuję , że żyję. bez ograniczeń, bez kontroli.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie