Jak poradzić sobie z przedświątecznym stresem? Naucz się mówić „nie”

Nie wszystkim przychodzi to z łatwością.
Jak poradzić sobie z przedświątecznym stresem? Naucz się mówić „nie”
fot. iStock (AaronAmat)
09.12.2020
Wiktoria Sobocińska

Okres świąteczny to najwspanialszy czas w roku, na który czekają wszyscy. Być może właśnie z powodu tej presji idealnej atmosfery i perfekcyjnych przygotowań odczuwamy napięcie i stres.

Zobacz również: Podstępne sztuczki psychologiczne: Jak nie wydać fortuny podczas zakupów?

Zakupy w tłumie ludzi, planowanie potraw i strojenie mieszkania wywołują u nas czasem ból głowy i nieprzyjemne napięcie. Boimy się, że nie zdążymy na czas i zostaniemy negatywnie ocenieni przez bliskich. Po co ten pośpiech?  Naucz się odmawiać i ciesz się świąteczną atmosferą bez wyścigu.

Święta bez stresu. Jak się przygotować?

Święta jeszcze się nie rozpoczęły, a Ty już odczuwasz fizyczne i psychiczne wyczerpanie? Objawy przypominające wypalenie zawodowe występują u nas, gdy doświadczamy długotrwałego stresu.

Co możemy zaoferować bliskim przy wigilijnym stole, skoro już teraz poświęcamy niepotrzebnie własne zdrowie? Rodzina na pewno bardziej ucieszy się z Twojej obecności i uważnego słuchania, niż idealnego prezentu, po który musiałaś pojechać na drugi koniec miasta i stać w długiej kolejce.

Pamiętaj, że Boże Narodzenie to też czas radości i odpoczynku. Kiedy zadbasz o siebie, będziesz mogła z uśmiechem i dobrymi wspomnieniami wrócić do codziennych obowiązków.

Lekcja asertywności: naucz się mówić nie

Aby prawidłowo zarządzać swoim cennym, przedświątecznym czasem, musimy nauczyć się prosić innych o pomoc, delegować zadania i otwarcie odmawiać. To nie jest oznaka słabości, a świadomego i odpowiedzialnego podejścia do życia.

Trzeba dbać o swoją energię, aby skutecznie realizować swoje cele. Jak to zrobić?

  • Przygotuj sobie plan działania

Słynna lista to do pomoże Ci ustalić priorytety i pewniej komunikować je innym.

  • Użyj wariacji słowa nie

Jeśli na początku ciężko Ci powiedzieć zdecydowanie NIE, zacznij od zwrotów: nie teraz, zrobię to później, jestem zajęty...

  • Znajdź czas na odpoczynek

Krótkie przerwy i czas na relaks pomogą Ci zebrać siły na realizowanie poszczególnych zadań. Niech to będzie moment tylko dla Ciebie, postaw innym tę ważną granicę i zadbaj o regenerację w spokoju. Pamiętaj też, aby pić dużo wody i spać minimum 8 godzin dziennie.

  • Deleguj zadania innym

Kiedy czujesz, że naprawdę sama nie dasz sobie rady, nie bój się poprosić o pomoc innych. Może dla nich akurat to nic wielkiego, a Tobie może to uratować dzień. Nie zapominaj tylko, że oni też mają prawo odmówić... Nie zaszkodzi jednak spróbować.

W naszej kulturze asertywność nadal jest postrzegana jako arogancja lub dziwny kaprys, ale należy pamiętać, że zawsze mamy prawo odmówić. Wystarczy wsłuchać się we własne potrzeby i emocje.

Zobacz również: 5 sposobów, aby szybko się uspokoić. Powstrzymasz nawet nagły atak paniki

Od 30 lat sam w domu. Jak dobrze znasz kultowy film o Kevinie?
Rozwiąż urodzinowy QUIZ! SPRAWDŹ >

Polecane wideo

Choinka jest passe. W tym roku królują świąteczne sukulenty. Są przeurocze!
Choinka jest passe. W tym roku królują świąteczne sukulenty. Są przeurocze! - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.12.2020 23:45
W tym roku stres będzie mniejszy, bo nie można zaprosić do domu całej rodziny. Kupiłam irobota do odkurzania, a wigilijne dania zamówiłam z cateringu. Żadnej presji i nerwów do czego znów przyczepi się teściowa :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.12.2020 14:58
moja mama zawsze się stresuje przed świętami, ciągle biega do kuchni, mało siedzi przy stole... w tym roku ma być inaczej, już ja o to zadbam. Przecież w swiętach chodzi o coś wiecej niz jedzenie...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie