7 cennych lekcji, które możesz wynieść z pandemii

Przydadzą się już na całe życie.
7 cennych lekcji, które możesz wynieść z pandemii
fot. iStock (brizmaker)
01.12.2020
Zuzanna Niedzielska

Tegoroczna pandemia udowodniła, że nawet w tak rozwiniętych czasach, nic nie jest dane nam na zawsze. Stanęliśmy oko w oko z lękiem o zdrowie nasze oraz naszych bliskich. Walczyliśmy z bezradnością wobec odebrania nam wolności przez przymusową izolację w domu.

Zobacz również: Życie w chwili obecnej – dlaczego tak trudno jest nam być tu i teraz?

To nie był dla nikogo łatwy czas i bardzo negatywnie odbił się na zdrowiu psychicznym wielu osób. Nie można jednak powiedzieć, że ostatnie wydarzenia niczego nas nie nauczyły. Wspólnie z portalem akademiaducha.pl wybraliśmy 7 ważnych lekcji, jakie wyniesiemy z tego trudnego okresu.

Ważne lekcje, które wyniesiemy z pandemii

Możesz zwolnić

Kina, siłownie, galerie handlowe, a nawet biura, w których pracowaliśmy, zostały zamknięte. Tryb zdalny i domowa izolacja sprawiły, że w naszym życiu zagościł spokój i cisza. Więcej wolnego czasu dla siebie, rodziny czy partnera umożliwiło nam zwykłą, codzienną obecność w tu i teraz. Być może wygrzebałaś z szafy starą planszówkę, zaczęłaś prowadzić pamiętnik, uczyć się języka, albo odkryłaś nowy przepis kulinarny? Wszyscy poczuliśmy, jak czas nagle zwolnił, a my razem z nim

Pojawiła się przestrzeń na własny rozwój i celebrowanie bliskości. Kiedy w dobie social mediów tak bardzo zaniedbaliśmy te dwa obszary? Pandemia stała się dla nas przymusowym hamulcem, dzięki któremu poznaliśmy wiele nowych prawd o sobie. Z tą wiedzą wejdziemy teraz w nową erę.

Rodzina to siła

Z jednej strony tyle czasu z rodziną pod jednym dachem to było spore wyzwanie, zwłaszcza, jeśli dzieci odbywały lekcje w trybie zdalnym. Szkoła, domowe biuro, czas wolny... a to wszystko na jednej powierzchni. Z drugiej strony, te osoby, które nie mogły być w trakcie ważnych uroczystości z bliskimi (zwłaszcza ukochanymi dziadkami), zaczęły za nimi tęsknić i doceniać te relacje.

Rozłąka może być takim samym sprawdzianem, jak skazanie na siebie non stop w jednym domu. Być może w tym czasie poznałaś lepiej członków swojej rodziny, albo stworzyłaś plany, czego doświadczysz z nimi, gdy to wszystko wreszcie się skończy. Po pandemii docenimy kontakt z bliskimi jak nigdy wcześniej. Rodzina to prawdziwa siła! Nie możemy o tym zapominać.

Życie w zgodzie z naturą

W czasie kwarantanny zdaliśmy sobie sprawę, jak pozytywny wpływ ma na nas natura. Poczuliśmy wyraźny brak kontaktu z przyrodą i tęsknotę za nim. Pandemia to stresujący okres, pełen niepewności i lęku o przyszłość, a świat natury właśnie w takich momentach przychodzi do nas z kojącą pomocą. Wystarczy jeden spacer wśród zieleni. Tymczasem byliśmy skazani na zamknięcie. 

To z kolei zainspirowało niektórych do stworzenia miejskiego ogrodu na balkonie i parapetach. Zaczęliśmy żyć naturalnym rytmem pór roku, a przyroda rozwijała się po swojemu, bez naszej zbędnej ingerencji. Miło było odetchnąć i to zaobserwować. A gdy wszystko się skończy, pobiegniemy do lasu i docenimy ten kontakt. Czas obudzić świadomość i zacząć dbać o środowisko, czyli nasz skarb.

Zobacz również: 8 niezwykłych korzyści, które daje Ci kontakt z naturą

Minimalizm

Pandemia pokazała, że przedmioty materialne nie mają aż tak dużego znaczenia. Są niczym w porównaniu ze zdrowiem, spokojem wewnętrznym, miłością. Okazało się, że do zbilansowanego trybu życia potrzebujemy jedynie minimum w postaci jedzenia i bliskich obok. Dotychczasowe zachcianki, takie jak zakupy na wyprzedażach czy imprezy, okazały się tylko niepotrzebnym nawykiem, który wcale nie daje długotrwałej radości, a na dodatek nie sprzyja oszczędzaniu w trudnym czasie.

Szacunek do zdrowia

Nie doceniamy zdrowia, dopóki go nam nie zabraknie. Tak właśnie było w tym czasie. Nieprzewidywalny wirus wywołał u nas niepokój i cała uwaga została skierowana na dbanie o siebie i higienę. Zaczęliśmy bardziej myśleć o zdrowych nawykach i właściwej diecie. Mamy nadzieje, że te przyzwyczajenia zostaną z nami na dłużej. Nie tylko na czas kryzysu. 

Wdzięczność: nie każdy bohater nosi pelerynę

Odkryliśmy, że wokół nas jest mnóstwo bezinteresownych ludzi o wielkim sercu. Poza służbą medyczną, są przecież jeszcze nauczyciele, kierowcy, pracownicy usług czy prawnicy. Niektóre zawody mogły wydawać się innym mniej prestiżowe, ale w czasie kryzysu pokazały swoje prawdziwe oblicze. Doceniliśmy ludzkie gesty oraz pomoc i niech ta wdzięczność oraz szacunek wobec siebie trwają jeszcze długo po zakończeniu pandemii.

Elastyczność wobec zmian

Mówi się, że zmiana to jedyna pewna rzecz w naszym życiu. Ludzie jednak obawiają się zmian i wywrócenia całego swojego życia do góry nogami, co dokładnie zrobiła z nami pandemia. Wielu z nas musiało opuścić bezpieczne miejsca swojej pracy, negocjować nowe warunki, albo natychmiast zareagować. Dotarło do nas, jak ważne są oszczędności oraz posiadanie planu awaryjnego.

Należy korzystać z szans, jakie daje nam życie, ale mieć też z tyłu głowy świadomość, że to nie jest dane nam na zawsze. W jednej chwili wszystko może się zmienić i musimy być na to gotowi.

Zobacz również: 10 ważnych lekcji, których nauczyła nas Ania z Zielonego Wzgórza ♥

Polecane wideo

Te gwiazdy urodzą w czasie pandemii. Jesteśmy świadkami prawdziwego baby boom w show-biznesie!
Te gwiazdy urodzą w czasie pandemii. Jesteśmy świadkami prawdziwego baby boom w show-biznesie! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Klaudia (Ocena: 5) 17.12.2020 14:48
U nas w pracy zaproponowali nam możliwość skorzystania z usług terapeutów i psychologów z Psychologgii - możemy się konsultować online. Myślę, że dużo firm korzysta dzisiaj z tego typu ofert, a przynajmniej powinno, bo to pracownicy są najważniejszym kapitałem. Wiele osób zmaga się dzisiaj z wypaleniem zawodowym i ja też chwilami mam wrażenie, że moja praca nie do końca ma sens. Mam trudności ze zmotywowaniem się. Jest kiepsko, ale możliwość wygadania się specjaliście pomaga utrzymać się na powierzchni. Myślę, że pandemia podniesie świadomość w zakresie dbania o zdrowie psychiczne. Wszyscy odczuwają lęk i przygnębienie związane z lockdownem.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie