10 niepodważalnych dowodów na to, że masz szacunek do samej siebie

Traktujesz siebie po królewsku?
10 niepodważalnych dowodów na to, że masz szacunek do samej siebie
fot. Unsplash (Jonathan Borba, Jared Subia)
25.12.2020
Zuzanna Niedzielska

Mądre przysłowie mówi, że jedyną osobą, z którą będziesz do końca życia, jesteś Ty sama. Dlatego tak ważne jest polubienie się ze sobą, zaakceptowanie pewnych ograniczeń i delektowanie się nawet prostymi rzeczami. Wystarczy sprawdzić, jak często wsłuchujesz się we własne potrzeby. 

Zobacz również: Jak bardzo kochasz samą siebie? Ten psychotest obnaży całą prawdę

Miłość do siebie jest ważna, jednak wiele osób myli ją z narcystycznym podziwianiem swojego lustrzanego odbicia. Tymczasem prawdziwy szacunek okazujemy sobie każdego dnia, wykonując drobne czynności dla własnego dobra i przyjemności. Czy chcesz dla siebie jak najlepiej?

Jak traktować siebie z szacunkiem?

fot. Unsplash (Jonathan Borba)

#1 Pijesz w ulubionej filiżance

Niby nic wielkiego, ale za to jak potrafi poprawić humor. Z pewnością wiesz, w jakim naczyniu najchętniej serwujesz sobie ulubioną kawę czy herbatę. Od takich małych rzeczy zaczyna się praca nad szacunkiem do siebie. Jeśli już na tym etapie zwracasz uwagę, jak sprawić sobie przyjemność, z pewnością przełoży się to na bardziej znaczące obszary. Osoba, która traktuje siebie poważnie, nie pozwoli sobie na korzystanie z brzydkich czy popsutych przedmiotów, po prostu je wyrzuci.

#2 Wybierasz dobre jakościowo produkty

Ludzie, którzy nie przywiązują większej wagi do tego, co wkładają do ust, zwyczajnie nie dbają o siebie. Świadomy człowiek czyta etykiety i stara się wspierać produkcję wysokiej jakości żywności. Niezależnie od aktualnej sytuacji materialnej, bo przecież zawsze można skorzystać z promocji.

#3 Porządkujesz stół przed posiłkiem

Innymi słowy, lubisz serwować sobie jedzenie po królewsku. Położyć ładną serwetkę, a może nawet postawić zapachową świeczkę. Dbasz o to, w jakich warunkach spożywasz posiłek, czy wokół jest czysto i czy koncentrujesz się w 100% na smaku i zapachu potrawy, zamiast patrzeć jednocześnie na ekran smartfona. Nawet najlepszy catering dietetyczny czy wyjście do drogiej restauracji nie zastąpią tej uważności i przyjemności.

#4 Nie odbierasz telefonu, kiedy jesteś zajęta

Gdy już o telefonie mowa, z szacunku do siebie nie odbierasz go, kiedy nie jesteś w stanie. Nawet najpilniejsza sprawa może chwilę zaczekać, dopóki w pierwszej kolejności nie zadbasz o siebie. To samo tyczy się wiadomości tekstowych. Nawet jeśli niektórzy przypierają Cię to muru, to wybierasz swój spokój, bo wiesz, że jesteś najważniejsza. Asertywne odmawianie to klucz do szanowania siebie.

#5 Kupujesz ubrania z dobrych materiałów 

Komfort fizyczny jest równie ważny, jak ten psychiczny. Dlatego właśnie ludzie, którzy szanują swoje ciało i skórę, decydują się na ubrania, a zwłaszcza bieliznę i strój do spania, zrobionej z wysokiej jakości materiałów. Nie wydają niepotrzebnie pieniędzy na wyprzedażach, ale inwestują w elementy garderoby, które wyglądają drogo i przetrwają w szafie długie lata.

#6 Dbasz o swoje ciało

Nie ulega wątpliwości, że ćwiczenia mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Ale czy mając świadomość, że powinny być Twoim priorytetem, wykonujesz je regularnie? Szacunek do siebie to nieodpuszczanie treningu nawet, jeśli znajomy usilnie namawia na imprezę, albo lenistwo podpowiada, aby tego dnia odpuścić sobie zajęcia. Dobrze wiesz, że po nich poczujesz się znacznie lepiej!

#7 Kończysz pracę o czasie

Stawianie granic to kolejna kluczowa umiejętność na drodze do traktowania siebie z szacunkiem. Jest to szczególnie ważne w miejscu pracy, gdzie inni potrafią nadmiernie wykorzystywać nasz czas. Po ustaleniu konkretnych ram czasowych i obowiązków, trzymaj się ich, a potem koniecznie zadbaj o odpoczynek i sen.

#8 Unikasz plotkowania o innych

Jeśli nie szanujesz siebie i masz niskie poczucie wartości, lubisz podnieść je sobie obgadując innych za ich plecami. Nie świadczy to o Tobie zbyt dobrze, a poza tym więcej mówi ludziom na temat Twój, a nie osób, które krytykujesz lub wyśmiewasz. To pozwala poczuć się dobrze tylko na chwilę. Jeśli naprawdę chcesz osiągnąć sukces, wspieraj innych w ich osiągnięciach. Tak robią ludzie z klasą.

#9 Nie oszczędzasz na pościeli

Wysypianie się jest bardzo ważne, a jeśli chodzi o spanie, to na pewno nie w byle czym. Zadbaj o dobrej jakości prześcieradło w ulubionym odcieniu i wygodną pościel. Niech wzór będzie elegancki, uspokajający i taki, abyś nie wstydziła się go, kiedy zaprosisz do domu gości. Jakość snu wpływa na nasz nastrój przez cały dzień! Zwróć na to uwagę, jeśli cenisz swój komfort.

#10 Pamiętasz o wizytach u dentysty

Na koniec nieco intymny temat, ale właśnie po zdrowym uzębieniu poznasz osoby, które dbają o siebie oraz swoją aparycję. Piękny, biały uśmiech dodaje pewności siebie i sprawia, ze nie boisz się pozować do zdjęć. Jeśli jesteś przepełniona wstydem, ludzie nie będą Cię szanować. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie odwiedzać gabinet dentystyczny i dbać o zdrowie swojej jamy ustnej.

Zobacz również: Zdrowy egoizm: Jak zaprzyjaźnić się ze sobą?

Polecane wideo

Piękna modelka fitness miała świat u stóp, po czym wylądowała na ulicy. Dziś nie sposób rozpoznać jej na zdjęciach
Piękna modelka fitness miała świat u stóp, po czym wylądowała na ulicy. Dziś nie sposób rozpoznać jej na zdjęciach - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.12.2020 15:25
Haha kto układa takie bzdury :D jak moj kubek/filiżanka sa brudne i pije z innej to nie mam do siebie za grosz szacunku.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.12.2020 14:07
"Nie odbierasz telefonu, kiedy jesteś zajęta"- są ludzie, którzy tego naprawdę mocno pożałowali...
zobacz odpowiedzi (1)
asia (Ocena: 5) 25.12.2020 11:34
Jeszcze pragnę dołożyć do artykułu ,że nie powinna dźwigać rzeczy po za ustawową norma dla kobiet .Nie sypać z byle kim po imprezie bo łata puszczalskiej to nie fajne. Nie dać się poniżać i wyśmiewać ,i wykorzystywać .Robić to to serce podpowiada chcesz się uczyć i rozwijać to zrób to ,nie słuchaj innych To ty odpowiadasz za siebie i Nikt za ciebie życia nie przeżyje ,jak kto cię nie lubi to strawić to i tyle .
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie