5 ewidentnych oznak, że masz toksyczną rodzinę

Ich zachowania nie da się usprawiedliwić.
5 ewidentnych oznak, że masz toksyczną rodzinę
Fot. pexels (Lisa Fotios)
10.11.2020

Większości z nas toksyczne relacje kojarzą się ze związkami. To sytuacja, gdy partner, zamiast kochać i wspierać - zamienia nasze życie w piekło. Jednak patologiczne więzi mogą pojawić się także w najbliższym otoczeniu, którego wcale sobie nie wybieramy: w rodzinie.

Zobacz również: 7 sygnałów alarmowych, że on zaniża Twoje poczucie wartości

Nie wszyscy mieli to szczęście, aby wychować się w ciepłym domu, gdzie króluje szacunek, wyrozumiałość i wzajemna troska. Czasami górę biorą frustracje, dziwne oczekiwania, a nawet agresja - alarmuje womenshealthmag.com.

I wymienia ewidentne sygnały, że coś tu nie gra.

1

Nie lubisz spędzać z nimi czasu

Na samą myśl o tym robi ci się słabo. Unikasz wszelkich sytuacji, które mogłyby sprowokować rozmowę, bo w czasie niej czujesz się osaczona i winna. Towarzyszy temu ciągły dyskomfort, że powiesz lub zrobisz coś nie tak i wszyscy na ciebie naskoczą. W skrajnych przypadkach obawiasz się o swoje bezpieczeństwo.

2

Każda rozmowa prowadzi do awantury

Już po prostu nie umiecie inaczej. Kiedy coś powiesz - zostaje to wykorzystane przeciwko tobie. Jesteś krytykowana przez członków rodziny, osądzana, wytykana palcami i obarczana winą za wszystkie niepowodzenia. Równocześnie nie masz prawa do obrony, bo twoje argumenty nikogo nie interesują. To nie debata, ale roast.

3

Nie szanują twoich poglądów

Zawsze wiedzą najlepiej, co jest dla ciebie dobre i otwarcie mówią o niezadowoleniu z twoich decyzji. Chodzi zarówno o poglądy religijne czy polityczne, ale także drogę kariery oraz wybór partnera. Rodzina nie akceptuje sytuacji, gdy robisz cokolwiek po swojemu. Nawet jeśli posłuchasz ich rad, oni zawsze znajdą powód do narzekań.

Zobacz również: To najczęściej spotykany typ osobowości. Ile masz w sobie z ISFJ?

4

Zawsze stawiają się na pierwszym miejscu

W toksycznej rodzinie na porządku dziennym są szantaże emocjonalne. Wybierasz się do chłopaka, zamiast spędzić czas z mamą i tatą? Jedziesz na wakacje ze znajomymi, chociaż rodzice proponowali ci wspólny urlop? Najprawdopodobniej usłyszysz zarzut, że już ich nie kochasz.

5

Stosują różne formy przemocy

Najbardziej ewidentna wydaje się ta fizyczna, ale rany emocjonalne mogą być równie bolesne. Jeśli przez ciągłe kłótnie, wyzwiska, pretensje i niedopowiedzenia czujesz się psychicznie wycieńczona - coś ewidentnie jest na rzeczy. W zdrowej rodzinie zdarzają się nieporozumienia, al to już przypomina permanentny terror.

plama

Jak sobie z tym poradzić? Cytowana przez portal ekspertka zachęca do ograniczenia kontaktów, jeśli tylko jest to możliwe. Toksycznej relacji nie można ulegać, dlatego powinnaś stawiać kolejne granice. Gdy jesteś skazana na ich ciągłą obecność - spróbuj zaangażować mediatora spoza najbliższej rodziny.

Zobacz również: 14 rzeczy, które powinna umieć każda pełnoletnia dziewczyna

Polecane wideo

31-latka pokazała wszystkie swoje dzieci. Od 15 lat jest w ciąży
31-latka pokazała wszystkie swoje dzieci. Od 15 lat jest w ciąży - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.71 / 5
gość (Ocena: 5) 16.11.2020 18:27
A co jesli wlasne małe dziecko takie wlasnie jest? Hmm
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 10.11.2020 17:46
Ale toksyczne osoby mogą być wszędzie, w domu, w związku, w pracy, w koleżeństwie itp. Są to tzw. wampiry energetyczne, które żywią się naszą energią i negatywnymi emocjami.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 10.11.2020 11:34
Ja już nauczyłam sobie z tym radzić. Mówię matce, żeby się odpierdoliła i odbieram od niej telefonów przez tydzień dwa.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie