10 szkodliwych zdań rodziców, które rujnują nasze dorosłe życie

Te słowa nigdy nie powinny znaleźć się w słowniku naszych bliskich.
10 szkodliwych zdań rodziców, które rujnują nasze dorosłe życie
Fot. Unsplash (Jordan Whitt)
15.11.2020

Rodzice zawsze mają dobre intencje i dają nam w dzieciństwie tyle, ile są w stanie. Niestety, często te intencje są później powodem... naszych odwiedzin w gabinecie psychoterapeuty. 

Zobacz również: Dorośli, którzy nie mieli dzieciństwa. Smutna prawda o dzieciach DDA

W dorosłym życiu powielamy błędy naszych opiekunów, właśnie dlatego, że używali w stosunku do nas niewłaściwych słów. Jako dzieci nie byliśmy świadomi ich wagi, choć miały (i nadal mają) ogromny wpływ na naszą przyszłość, w tym budowanie relacji. Rozpoznajesz któreś z nich?

Te pozornie nieszkodliwe zdania nigdy nie powinny znaleźć się w słowniku naszych bliskich.

Błędy rodziców: szkodliwe słowa

Stać cię na więcej

Opinia rodziców jest dla nas najważniejsza, więc gdy słyszymy, że mogliśmy coś zrobić lepiej, czujemy się niedoceniani. Zapominają wówczas o nagrodzie, zauważeniu starań i akceptacji tego, na co aktualnie nas stać.

Ustawiają nam poprzeczkę zbyt wysoko, przez co jako dorośli poszukujemy uznania u innych i cierpimy na perfekcjonizm

Jesteś starszy, bądź mądrzejszy

To prawdziwy koszmar starszego rodzeństwa. Gdy na świecie zjawiają się ich młodsi bracia lub siostry, nagle muszą błyskawicznie dorosnąć. Powinni ustępować w każdej sytuacji, a w oczach rodziców tracą prawo do beztroskiego bycia dzieckiem. Zrzuca się na nich całą odpowiedzialność.

Skończyło się tym, że zawsze byłam nad wiek poważna, obowiązkowa, spięta i mam do tej pory problem z wyluzowaniem

- żali się jedna z internautek. 

Daj, zrobię to lepiej

Nie przychodzimy na świat z gotową wiedzą jak gotować, sprzątać czy naprawiać sprzęty. Wszystko opiera się na doświadczeniu, wielu próbach i komunikacji z rodzicami. Kiedy rodzic nie daje dziecku przestrzeni na błędy, sądząc, że sam zrobi to lepiej, wówczas nie ma jak się tego nauczyć. W dorosłym życiu taki człowiek będzie bał się podejmować własne decyzje i nie będzie wierzył w siebie.

Nic w życiu nie osiągniesz

Rodzice, którzy nie wierzą w swoje pociechy, zabierają im mnóstwo z poczucia własnej wartości. Jeśli nawet oni we mnie nie wierzą, to kto inny byłby w stanie? Jako dorosłe poddają się już na starcie.

Dziewczynce to nie przystoi 

Wielu rodziców dzieli swoje dzieci ze względu na stereotypy płciowe i nie daje im swobody wyrażania się. Dziewczynki często słyszą, że mają się dobrze zachowywać, wyglądać i że wielu rzeczy im po prostu "nie przystoi". W ten sposób w dorosłym życiu posługują się takim przekonaniem.

Nie krzycz tak

Wyrażanie swoich emocji i akceptowanie ich przez bliskich to fundament poczucia wartości w przyszłości. Ile razy słyszeliśmy, że jesteśmy za głośno, gdy cieszymy się, albo złościmy? Albo, że niepotrzebnie tyle płaczemy? To dla dzieci sygnał, że ich potrzeby i uczucia nie są ważne.

Nie jesteś w swoim domu

Niektórzy opiekunowie uważają, że dopóki dziecko nie jest dorosłe i nie utrzymuje się samo, to nie ma prawa o niczym decydować. Chętnie używają argumentu, że to oni za wszystko płacą i że "nie jest u siebie". To bardzo toksyczne podejście, które sprawia, że ich pociechy nie czują się bezpiecznie we własnym domu, co powoduje lęk, poczucie winy i spadek samooceny. Nawet w przyszłości.

Jak ty wyglądasz?

Gdy dorastamy wyrażanie siebie i poczucie indywidualności jest dla nas bardzo ważne. Czasami zaczynamy eksperymentować z wizerunkiem i inaczej się ubierać. 

Wkurzało mnie, jak 3 minuty przed wyjściem słyszałam komentarz: „No chyba tak ubrana nie pójdziesz”. Do tej pory szukam swojego stylu. Zawsze ubierałam się ostatecznie jak mama chciała. A kiedy popełniać błędy ubraniowe, jak nie w wieku nastoletnim. I nie mówię tu o wyzywającym ubraniu

- komentuje jedna z kobiet na forum.

Nie wchodź tam, bo spadniesz

Aktywne dzieci spotykają się z groźbami rodziców, którzy na każdym kroku widzą potencjalne zagrożenie. Przelewają swoje obawy na pociechy, zamiast bezpiecznie stać obok i wspierać je w rozwoju oraz ciekawości świata. Później jako dorośli powielają ten schemat i czują lęk przed życiem.

Zachowuj się

Dla rodziców czasem opinia innych osób jest ważniejsza niż to, aby dzieci były po prostu sobą. Wykorzystują je jako swoją wizytówkę, kiedy dobrze się uczą i nie sprawiają kłopotów. Uciszane maluchy mogą później mieć problemy z tłumioną agresją i szukać sposobów na jej rozładowanie.

Często słyszeliście któreś z tych słów w dzieciństwie?

Zobacz również: 5 sygnałów, że Twoje dziecko jest wyjątkowo inteligentne

Polecane wideo

Horoskop rodzicielski. 5 znaków zodiaku, które powinny szczególnie uważać
Horoskop rodzicielski. 5 znaków zodiaku, które powinny szczególnie uważać - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 1) 15.11.2020 17:10
Co za pseudopsychologiczny bełkot...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.11.2020 15:23
Artykuł pisał ktoś, kto nie ma pojęcia o temacie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.11.2020 14:04
Jak rodzice mówią tak do 2 letniego dziecka,które chce wejść na dużą zjeżdżalnię.Przecież jak takie dziecko spadnie to może być niepełnosprawne i w dorosłym życiu z pewnością będzie potrzebowało terapeuty.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.11.2020 14:02
Spośród tych zdań nie zgadzam się z tymi:,,Nie krzycz tak",,Zachowuj się"oraz,,Nie wchodź tam bo spadniesz".Jeśli chodzi o te 2 pierwsze zdania to przecież trzeba nauczyć dziecko ogłady.Dziecko nie może myśleć, że tylko krzykiem rozwiązuje się problemy.A co do ostatniego zdania to nie ma się dziwić jak rodzice móe
odpowiedz

Polecane dla Ciebie