6 oznak świadczących o tym, że ludzie Cię wykorzystują. Nie daj sobie wchodzić na głowę

Naucz się obchodzić z niewdzięcznikami.
6 oznak świadczących o tym, że ludzie Cię wykorzystują. Nie daj sobie wchodzić na głowę
fot. Unsplash (Mohammed Hassan, Josue Escoto)
28.10.2020
Wiktoria Sobocińska

Jak wiadomo, nie da się zadowolić wszystkich. To nie znaczy, że nie warto się starać, ale może zdarzyć się tak, że druga osoba wcale nie doceni naszych wysiłków. Niektórzy ludzie po prostu lubią żerować na innych, a na dodatek zapomnieli o takim słowie jak "dziękuję". 

Zobacz również: Jak nie dać się sprowokować? 5 sposobów na złośliwych ludzi

Fałszywe osoby udają przyjaźń, aby czerpać z niej określone korzyści. Taką osobą może być czasami nawet nasz partner. Niestety, zaślepione miłością, rzadko jesteśmy w stanie dostrzec to w porę...

Typowe zachowania niewdzięczników. Jak sobie radzić?

Wygórowane oczekiwania

Najczęściej takie sytuacje zdarzają się w rodzinie. Na początku robimy coś z poczucia obowiązku, a później okazuje się, że Twoja rola wynika tylko z tego, że jesteś młodszym lub starszym rodzeństwem. Na pewno ktoś na tym skorzysta, bo w końcu "łączą was więzi". Wcale nie musisz się na to godzić!

Nagła potrzeba

Czasami oferujemy pomoc z grzeczności, a później bardzo tego żałujemy, zwłaszcza, jeżeli komuś brak taktu i umiaru. Jeśli masz dobre serce, to zawsze pomagasz: zająć się dzieckiem, podwieźć samochodem czy pożyczyć sprzęt (który już więcej do Ciebie nie wróci). Zwróć uwagę na to, jak się czujesz. Jeżeli jesteś zmęczona i odczuwasz złość, zawsze masz prawo postawić granicę

Wybiórcza pamiętliwość

To, że Ty inwestujesz czas, energię, uwagę, a nawet pieniądze dla drugiej osoby, nie oznacza wcale, że ona odwdzięczy się tym samym. Zwłaszcza, gdy naprawdę będziesz jej potrzebować. Umniejszanie Twoich potrzeb to wyraźny sygnał ostrzegawczy, że masz do czynienia z toksyczną osobą. A na dodatek zapamięta tylko te chwile, w których akurat Ciebie nie było, zapominając o całej reszcie.

Manipulacja innymi

Wiele Ci zawdzięczają, ale gdy tylko mają okazję do plotkowania, wcale nie stają po Twojej stronie. Co więcej, manipulują innymi, przedstawiając Cię w złym świetle (aby sami mogli więcej na tym skorzystać). To domena ludzi dwulicowych, którzy w stosunku do Ciebie zachowują się jak zwykłe pasożyty. Nie potrzebujesz całego wianuszka znajomych, dla których musisz się poświęcać, by zasłużyć na ich sympatię. Wystarczy Ci kilka bliskich przyjaciół, którym możesz zaufać.

Brak odpowiedzialności

Ciągle pomagasz, ale widzisz, że druga osoba powiela wciąż te same błędy. Twoje rady i poświęcona energia nic nie dają. Zaczynasz już mieć tego powoli dosyć, ponieważ rozmawiasz z dorosłą osobą, która nadal zachowuje się jak rozpieszczone dziecko. Jeśli wciąż będziesz dla bliskiej osoby bankomatem i ratunkiem w potrzebie, nigdy nie nauczy się samodzielności.

Nieobecność

Gdy zdarza się tak, że tym razem jednak sama potrzebujesz pomocy, ich nie ma w pobliżu. Dlaczego? Zawsze znajdą doskonałą wymówkę - od awarii samochodu po chorobę pupila. Jeśli kolejny raz rozczarowana zostaniesz na lodzie, powiedz to, co myślisz. I jakie są Twoje oczekiwania. 

Relacja to układ wymienny, obydwie osoby powinny coś od siebie dawać. Jeżeli drugi człowiek nie jest w stanie przyjąć tego do wiadomości i ma ochotę tylko brać, może pora zakończyć tę znajomość.

Zobacz również: „Pracuję z toksycznymi osobami”. Poznaj 5 sposobów na trudnych ludzi

Źródło: www.powerofpositivity.com

Polecane wideo

Na świecie są tylko dla rodzaje ludzi. Do której grupy się zaliczasz?
Na świecie są tylko dla rodzaje ludzi. Do której grupy się zaliczasz? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie