Coraz częściej nasze profile w mediach społecznościowych zaczynają przypominać życie, którym chcielibyśmy żyć, a nie to, którym żyjemy naprawdę. Kult idealnego ciała, fajnych zdjęć z podróży, ładnego wnętrza, sukcesów na polu zawodowym i udanego związku sprawił, że wpadliśmy w wir porównywania się i kreowania obrazu, który w rzeczywistości wcale nas nie dotyczy.
Zobacz również: Selfie a charakter. Co mówią o nas zdjęcia?
Okazuje się, że publikowanie autentycznych zdjęć w sieci może przynieść nam o wiele więcej korzyści psychicznych, niż tylko chwilowe połechtanie naszego ego "lajkami" bądź serduszkami.
Zachęcanie do publikowania w autentyczny sposób wiązało się z bardziej pozytywnym nastrojem i emocjami wśród uczestników. Nasze odkrycia sugerują, że wszystkie osoby, niezależnie od cech osobowości, mogą skorzystać na autentyczności w mediach społecznościowych
– pokazują wyniki badań z nowojorskiej Columbia Business School i Kellogg School of Management w Chicago z Northwestern University.
Przeanalizowano w tym celu 10 560 użytkowników Facebooka, którzy zostali zapytani o satysfakcję z życia i osobowości na przestrzeni kilku lat. Następnie odpowiedzi zostały porównane z zawartością ich profili i sprawdzone pod kątem spójności.
Druga część badania polegała na publikowaniu przez tydzień samych autentycznych postów, a przez kolejny tydzień wyidealizowanego obrazu życia. Zadanie zrealizowało 90 studentów. Zespół badaczy zauważył, że samopoczucie badanych było zdecydowanie lepsze podczas pierwszego tygodnia.
Jak się okazało, użytkownicy, którzy prezentowali obraz życia bliższy temu w rzeczywistości, zgłaszali również większą satysfakcję ze swojego życia.
Związek między autentycznością a ogólnie dobrym samopoczuciem został dobrze udokumentowany we wcześniejszych badaniach. Ludzie, którzy są lepiej przystosowani lub szczęśliwsi, prawdopodobnie częściej publikują autentyczne posty
– mówi autorka badania, Erica Bailey, doktorantka Zarządzania w Columbia Business School.
Jaki z tego wniosek? Nie kreuj w sieci sztucznego wizerunku i nie próbuj być na siłę idealna, ponieważ obniża to Twój nastrój. Zamiast tego zacznij inwestować energię w prawdziwe życie i relacje, aby móc czerpać z nich satysfakcję.
Zobacz również: Influencerka przełamała wizerunek idealnego Instagrama. Pokazała to, co ukrywa każdy z nas