5 ćwiczeń, które pomogą Ci otworzyć się na nową miłość

Jak pokochać siebie i stworzyć udany związek?
5 ćwiczeń, które pomogą Ci otworzyć się na nową miłość
fot. Unsplash (Devon Divine)
03.11.2020
Zuzanna Niedzielska

Zanim wymarzony partner zjawi się w Twoim życiu, najpierw sama musisz otworzyć się na miłość. Czasem bywa tak, że nawet będąc w udanym związku czujemy dziwny smutek, niepokój, a nawet samotność. Tymczasem relacja jest jedynie plastrem na nasz wewnętrzny ból i lęk. Ponieważ druga osoba nie jest w stanie sprawić, że sami pokochamy siebie i ukoimy swoje wewnętrzne emocje (nawet gdyby bardzo chciała). Być może z tego powodu zakończyła Twoja kolejna znajomość.

Zobacz również: 8 zalet płynących z samotności. Wcale nie jest taka zła!

Możemy to zrobić tylko własną miłością, akceptacją i zdrowymi nawykami, dbając o siebie. Musisz zrozumieć, że to Ty jesteś dla siebie najważniejsza. Że widzisz siebie razem ze swoimi wadami i tym, czego się brzydzisz i wstydzisz. Utulić tak, jak oczekujesz tego od drugiej osoby.

Wtedy dopiero odnajdziesz siłę, aby stworzyć związek partnerski oparty na zdrowych zasadach. Poczujesz, że naprawdę chcesz, a nie MUSISZ być z drugim człowiekiem. Jak się do tego przygotować?

Jak pokochać siebie i pójść do przodu?

Przeskanuj swoje ciało

Znajdź chwilę na to, aby w ciągu dnia pobyć przez chwilę sama ze sobą. Poczuj swój oddech, zamknij oczy i dokładnie przeskanuj swoje ciało od góry do dołu. Zbadaj, jak czują się poszczególne części ciała, czy mięśnie są napięte - jeśli tak, postaraj się je rozluźnić i oddychać do tych punktów. Możesz poczuć ciepło, mrowienie, albo senność. Zastanów się, jakie uczucia ukrywają się w tych miejscach. 

Zależność a przywiązanie

Przywiązujemy się do ludzi, którzy są dla nas ważni. To nie znaczy jednak, że musimy oddawać im całą swoją intymność i wewnętrzny świat. Jeśli nie potrafisz stworzyć bezpiecznych granic, w związku będziesz czuła, że zatracasz siebie.

Musisz pobyć ze sobą, aby dowiedzieć się kim jesteś, czego potrzebujesz i nauczyć się odróżniać uzależnienie od przywiązania. Pamiętaj, że Ty sama dokonujesz wyboru, ile z siebie chcesz dać drugiej osobie. 

Zrozum swoje zachowanie

Zaobserwuj, jakie czynności musisz wykonywać przymusowo. Znajdź w sobie te trudne emocje, które próbujesz w ten sposób uspokoić. Potraktuj własne uzależnienia jako tęsknotę za tym, co jest dla Ciebie ważne. Swoje potrzeby, które poznasz dzięki temu, postaraj się spełnić w innej formie.

Samotność nie jest zła

Jeśli właśnie jesteś świeżo po rozstaniu, nie traktuj tego jak kolejnej porażki. Doceń lekcje, których nauczyłaś się dzięki partnerowi i wykorzystaj ten czas na poznanie samej siebie. Jaka jestem naprawdę, kiedy nie trzymam się kurczowo drugiej osoby? Jak to jest, kiedy czuję się zraniona i dlaczego? O dziwo, kiedy zaczniesz dbać o siebie i opiekować się swoim wewnętrznym światem, nagle w życiu zrobisz miejsce dla drugiej osoby.

Lista rzeczy, na które jesteś gotowa

Gdy już zaprzyjaźnisz się ze sobą, nadejdzie czas na określenie, jakiego partnera potrzebujesz. Z taką świadomością łatwiej wysyłać właściwe sygnały. Na początek stwórz listę swoich rzeczy czy pragnień, który jesteś gotowa podzielić się z mężczyzną.

Uwaga: dzielić możemy się jedynie tym, czego mamy w nadmiarze. I kiedy robimy to bezinteresownie, a nie w formie manipulacji, aby uzyskać jakieś korzyści. Zanim zrobisz w życiu miejsce na nowego człowieka, przekonaj się, że jest w nim też miejsce na Ciebie.

Zobacz również: Jak bardzo kochasz samą siebie? Ten psychotest obnaży całą prawdę

Polecane wideo

Nie masz szczęścia w miłości? Prawdopodobnie wszystkiemu winny jest Twój znak zodiaku
Nie masz szczęścia w miłości? Prawdopodobnie wszystkiemu winny jest Twój znak zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.11.2020 10:05
Hej, co myślicie o suplemencie diety figurena. Wiele osób wspomina że świetnie hamują łaknienie czyli blokują głód oraz przyśpieszają przemianę materii. Dla mnie było by to świetne połączenie. Niektórzy chudną nawet ponad 10kg przez okres kuracji w zależności pewnie od uwarunkowań oraz dopasowanej diety. Jakie są Wasze opinie bo nie widziałem wątku, a nie chce się naciąć ponieważ na rynku jest wiele takich środków a tylko nie które wiem że działają.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie