8 typów inteligencji Howarda Gardnera. Którym możesz się pochwalić?

Okazuje się, że to nie tylko umiejętność rozwiązywania skomplikowanych obliczeń.
8 typów inteligencji Howarda Gardnera. Którym możesz się pochwalić?
Fot. Unsplash (Joel Muniz)
17.10.2020
Zuzanna Niedzielska

Jaka jest według Ciebie osoba inteligentna? Takie wnioski zazwyczaj wyciągamy obserwując czyjeś zachowanie, to, jak się wypowiada, i na jakim stanowisku pracuje, albo czy posiada określoną wiedzę czy umiejętności. Okazuje się, że inteligencję określa nie tylko zdolność do rozwiązywania skomplikowanych obliczeń. To specyficzna wrażliwość, która może objawiać się na różnych polach życia. Możemy mieć nawet kilka rodzajów inteligencji jednocześnie. Jak to sprawdzić?

Zobacz również: Czy jesteś zbyt inteligentna, żeby być szczęśliwa? Sprawdź, czy posiadasz te 4 cechy

Amerykański psycholog, Howard Gardner, w 1983 roku stworzył teorię inteligencji wielorakiej, jak podaje Focus, która mówi o tym, że nie należy ograniczać jej wyłącznie do jednego źródła. Jako ludzie dysponujemy przeróżnymi predyspozycjami, Wystarczy obserwować jednostkę podczas sytuacji życiowych by sprawdzić, jaki typ u niej dominuje. Sprawdź, czy masz ich więcej.

Typy inteligencji: sprawdź, jaki jest Twój

Logiczno-matematyczna

Ten typ jest bardzo powszechny w naszej kulturze, dotyczy bowiem myślenia przyczynowo-skutkowego, które najczęściej badają testy IQ. Jeśli właśnie ten rodzaj dominuje u Ciebie, zapewne odbierasz rzeczywistość poprzez ciągi zdarzeń. Potrafisz logicznie myśleć i kreatywnie rozwiązywać zadania. Inteligencja logiczno-matematyczna występuję u miłośników przedmiotów ścisłych, którzy lubią eksperymenty. Organizacja zapewnia harmonię w ich życiu.

Językowa

Lubisz czytać książki, pisać i masz bogate słownictwo? Najprawdopodobniej wyróżnia Cię inteligencja językowa, która cechuje osoby wrażliwe na słowo. Tacy ludzie szybko uczą się języków, lubią gierki słowne i są uważne na ton głosu oraz rytm. Zawód poety jest już raczej na wyginięciu, ale inteligencja językowa przyda się pisarzom, dziennikarzom, a nawet pracownikom agencji marketingowych. 

Przyrodnicza

Nie wszyscy wiedzą, że również osoby wrażliwe na naturę i doceniające jej piękno mają wysoki poziom inteligencji. Wyraźnie widać to u dzieci, dla których kontakt z przyrodą jest bardzo ważny. Dorosłe osoby potrafią wyciągać istotne wnioski z otaczającego ich środowiska. To szczególny rodzaj empatii, który pozwala przełożyć troskę o zwierzęta i planetę ponad własne potrzeby. 

Muzyczna

O tych ludziach mówi się, że mają doskonały słuch, poczucie rytmu i potrafią wymyślać melodie. Rozumieją muzykę i bardzo lubią jej słuchać. To nie tylko predyspozycja, która umożliwia zostanie w przyszłości gwiazdą estrady. Śpiewanie lub gra na instrumencie może być dla nich sposobem na rozładowanie napięcia

Przestrzenna

Takie osoby mają doskonałą orientację w terenie. Nawet, jeśli są gdzieś dopiero po raz pierwszy. Od dziecka uwielbiają prace plastyczne, układanie puzzli i są bardzo kreatywne. Nie mają problemów z czytaniem mapy, rozumieją świat za pomocą kształtów i obrazów. Sprawdzą się w roli architekta czy grafika.

Cielesno-kinestetyczna

Nie możesz usiedzieć w jednym miejscu, a do tego uwielbiasz taniec albo inny sport? Być może to właśnie ten typ inteligencji pomaga Ci wyrażać się poprzez ruch. Te osoby najlepiej uczą się poprzez różne aktywności, a siedzenie w szkolnej ławce sprawia im duży problem. 

Interpersonalna

Ten rodzaj inteligencji wyróżnia się wrodzoną empatią, umiejętnością słuchania i wyłapywania zmian nastroju drugiej osoby. Doskonale rozpoznajesz wówczas emocje swoje oraz cudze, potrafisz czytać ludzkie intencje i świetnie sprawdzisz się w roli terapeuty albo artysty. To również szalenie ważny aspekt w kontaktach z ludźmi i w budowaniu relacji.

Intrapersonalna

Taki typ z kolei pozwala na dogłębną analizę własnej osobowości. Lubisz zamykać się w swoim świecie, aby zastanowić się nad swoimi uczuciami, myślami i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Mówi się, że takie osoby są indywidualistami, którzy idą własną ścieżką, nie oglądając się na innych. 

Kiedy uświadomimy sobie nasze powołanie, łatwiej będzie nam rozwijać się w tym kierunku. Niestety, nie wszystkie rodzaje inteligencji są użyteczne w danej kulturze. Warto jednak znać swoje mocne strony i potencjał, z którego można korzystać każdego dnia.

Zobacz również: Każdy z nas ma w sobie wewnętrznego krytyka. Jak raz na zawsze go uciszyć i cieszyć się życiem?

Źródło: Focus

Polecane wideo

Mężczyznom spod tych znaków zodiaku nie zaimponujesz samą urodą. Dla nich liczy się intelekt
Mężczyznom spod tych znaków zodiaku nie zaimponujesz samą urodą. Dla nich liczy się intelekt - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.11.2020 13:50
interpersonalna -cała prawda
odpowiedz
LEW (Ocena: 5) 18.10.2020 03:41
mam wszystkie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.10.2020 17:51
Ja - Interpersonalna. Nic poza tym niestety
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.10.2020 11:46
Z cala pewnoscia nie ma we mnie ani troche inteligenci muzycznej, przestrzennej czy tej cielesno-kinet.. Szkoda...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.10.2020 09:09
Żadna. Jestem ogólnym beztalenciem. :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie