8 zalet płynących z samotności. Wcale nie jest taka zła!

Wbrew pozorom, życie singielki obfituje w szereg korzyści.
8 zalet płynących z samotności. Wcale nie jest taka zła!
fot. Unsplash (Latrach Med Jamil, Ryan Moreno)
12.10.2020

Człowiek jest istotą społeczną, więc kontakt z ludźmi jest nam potrzebny do życia. Niestety, czasem zdarza się tak, że z dnia na dzień bliskie osoby znikają. Paczka znajomych się rozpada, przyjaciółka wyjeżdża do innego kraju, rodzina okazuje się toksyczna, albo podejmujemy decyzję o rozstaniu.

Zobacz również: Jak stworzyć listę „dobrego samopoczucia”? Ugasi niepokój w każdej chwili

Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz, masz prawo czuć się samotna, nawet będąc wśród tłumu ludzi. Bardzo ważne jest, aby uznać swoje uczucia, takie jak smutek, złość czy rozczarowanie. Chcemy jednak przedstawić kilka zalet wynikających z bycia samemu. Właśnie teraz będziesz miała sporo czasu, aby przyjrzeć się sobie dokładnie. Jak możesz na tym skorzystać?

Samotność: Jakie są zalety bycia singielką?

Koncentracja na swoich celach

Jak wiele planów porzuciłaś, ponieważ spędzałaś czas w towarzystwie, albo z chłopakiem? Teraz masz czas na to, aby je sobie przypomnieć. W samotności nareszcie doprowadzisz ważne sprawy do końca.

Gwarancja niezależności

Samotność umożliwia nam swobodne podejmowanie decyzji i realizowanie wszelkich planów. Z nikim nie musimy ich uzgadniać, prosić o zgodę czy liczyć się z czyimś zdaniem. Możesz wyjechać na spontaniczną wycieczkę i nikt się o tym nie dowie, ani nie zaprotestuje. 

Własne towarzyskie wybory

Od teraz sama decydujesz o tym, z kim, kiedy i na jak długo się zobaczysz. Nie czujesz potrzeby utrzymywania kontaktu z osobami, za którymi nie przepadasz (ponieważ są rodziną lub znajomymi bliskiej Ci osoby). Nie tracisz czasu na powierzchowne kontakty, tylko świadomie dobierasz sobie wartościowe towarzystwo.

Budowanie poczucia wartości

Przypominasz sobie, co tak naprawdę lubisz i jakie są Twoje marzenia. Nareszcie możesz poświęcić czas tylko i wyłącznie dla siebie. Nie musisz dostosowywać się do nikogo, ani wysłuchiwać słów krytyki. Już nie przeglądasz się w innych jak w lustrze i nie porównujesz do nich, szukając aprobaty.

Regeneracja życiowej energii 

Ciągłe przebywanie z ludźmi może być po pewnym czasie wyczerpujące. Aby zregenerować siły i naładować baterie, zarezerwuj sobie również czas tylko dla siebie. Może odnajdziesz w sobie jakąś nową pasję albo usłyszysz zagłuszane emocje?

Wolność i samodzielność

Gdy jesteś sama, okazuje się, że pomocna dłoń znajduje się na końcu Twojego ramienia. Początkowo może to być szok, ale uwierz, że z czasem poczujesz w sobie ogromną siłę i satysfakcję. 

Rozwój empatii

Obserwując w samotności swoje uczucia i reakcje, wkrótce będziesz w stanie zrozumieć motywacje i zachowania innych. Gdy okażesz sobie więcej akceptacji, automatycznie przygotujesz się na kontakt z ludźmi i nowe, prawdziwe relacje.

Obserwacja samej siebie

Kiedy nie trzymasz się kurczowo innych ludzi, masz szansę zobaczyć, jaka jesteś naprawdę. Dopiero wtedy można rozpocząć autentyczną pracę nad sobą.

Zobacz również: Samotność odczuwamy najbardziej w trzech momentach życia. Właśnie wtedy jest najgorzej

Polecane wideo

Twój znak zodiaku zdradza, jaką jesteś singielką
Twój znak zodiaku zdradza, jaką jesteś singielką - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie