7 sygnałów alarmowych, że on zaniża Twoje poczucie wartości

Właśnie tak zachowują się toksyczni partnerzy.
7 sygnałów alarmowych, że on zaniża Twoje poczucie wartości
fot. iStock (kieferpix)
26.09.2020

Choć na początku wasz związek zapowiadał się kwitnąco, z czasem wiele może się zmienić. Zaczynasz odkrywać niepokojące zachowania partnera, ale jesteś w nim zakochana, więc ciągle je usprawiedliwiasz. Powoli zaczyna na tym tracić Twoje poczucie własnej wartości.

Skoro nawet ukochana osoba Cię nie docenia, to jak zachować zdrową samoocenę? Jeśli w poniższym tekście dostrzeżesz znajome zachowania, warto zastanowić się, czy dalej chcesz tkwić w destrukcyjnym związku. 

Zobacz również: 20 zachowań, których absolutnie NIE WOLNO tolerować w swoim związku

7 oznak, że partner zaniża Twoją samoocenę

Wywołuje w Tobie poczucie winy

Partner zrzuca na Ciebie odpowiedzialność nawet za własne niepowodzenia? To nie jest normalny nawyk w związku dwójki kochających się ludzi. Jeżeli nieustannie masz poczucie, że wszystkie problemy to wyłącznie Twoja wina, możliwe, że partner stosuje wobec Ciebie przemoc emocjonalną. Nie widać jej, choć rujnuje bezpieczeństwo i samoocenę. 

Chce mieć kontrolę nad wszystkim

Toksyczny partner ma silną potrzebę posiadania władzy nad wszystkim. Jednym z niepokojących objawów jest brak konsultowania z Tobą ważnych decyzji, które dotyczą waszego wspólnego życia. Przecież domowy budżet, wakacyjne plany czy ważne zakupy to także Twoja sprawa. Jeśli partner nie dopuszcza Cię istotnych kwestiach do głosu, to tak, jakbyś wcale dla niego nie istniała. Tobie wydaje się, że Ci nie ufa i poczucie wartości znacząco spada. 

Podcina skrzydła

Kochający partner będzie miał na uwadze Twoje cele i marzenia. Zrobi wszystko, aby wspierać Cię w nich i cieszyć się nawet z małych sukcesów. Jeśli Twoje osiągnięcia zamiast radości wywołują w drugiej osobie zazdrość czy gniew, nie jest to zdrowa reakcja. Wtedy cała Twoja satysfakcja ulatnia się, z wraz z nią pewność siebie.

Flirtuje w Twojej obecności

Nie ma chyba bardziej aroganckiego zachowania. On właśnie daje Ci do zrozumienia, że w ogóle się z Tobą nie liczy! Możesz uśmiechać się i znowu go usprawiedliwiać, udając, że po prostu jest miły dla innych. W rzeczywistości przestajesz czuć się atrakcyjna i zaczynasz tracić zaufanie, które jest bazą każdego związku. Nie zgadzaj się na tak jawne przejawy braku szacunku.

Czuje się lepszy

Ciągle masz wrażenie, że tylko on ma rację i jego zdanie jest najważniejsze? Sytuacja wymknęła się spod kontroli i zaczyna krytykować Cię, a nawet ironicznie wyśmiewać w towarzystwie znajomych? Kochający facet nigdy nie pozwoli, abyś poczuła się gorsza, a ewentualne komentarze zachowa na moment, gdy będziecie sami. Najwyraźniej potrzebuje dowartościować się w mało elegancki sposób.

Musisz zasłużyć na jego miłość

Nieustanne poczucie, że musisz zdobywać uwagę partnera jest krzywdzące i upokarzające. Jeśli nawet najbliższa osoba nie okazuje Ci bezwarunkowej miłości, to jak masz budować swoją samoocenę? W związku każdy zasługuje na to, aby być kochanym za to, jaki po prostu jest.

Masz wrażenie, że jesteś uwięziona

Nie zadowalaj się związkiem, w którym czujesz się jak w klatce. Miłość ma dodawać skrzydeł, a dzięki partnerowi powinnaś czuć się lepszą osobą. Poczucie uwięzienia i jednoczesne trwanie w niesatysfakcjonującej relacji sprawiają, że przestajesz ufać sama sobie. To dobry moment na analizę sytuacji i podjęcie odpowiedniej decyzji. Zdrowy układ nigdy nie będzie dla Ciebie ograniczeniem.

Zobacz również: 5 niepokojących znaków, że straciłaś niezależność w swoim związku

Polecane wideo

Znaki zodiaku, które notorycznie podejmują złe decyzje. Nie potrafią kierować swoim życiem
Znaki zodiaku, które notorycznie podejmują złe decyzje. Nie potrafią kierować swoim życiem - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.11.2020 16:56
o nie czyli jednak! :(((
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.09.2020 15:11
Mój były mąż taki jest. Niestety teraz dalej trzyma tą kontrolę wykorzystując naszą córkę. Do końca życia się będę z nim użerać.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.09.2020 15:06
A co jeśli to ja jestem taką toksyczną partnerką? Nie chcę taka być, ale tez nie potrafię inaczej...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie