Jesteś jesieniarą? Psychologia wyjaśnia, dlaczego tak kochamy tę porę roku

Chociaż wydaje się, że większość osób jako swoją ulubioną porę roku deklaruje gorące i słoneczne lato, całkiem pokaźne grono wyjątkowo ceni sobie nastrojową, chłodną jesień.
Jesteś jesieniarą? Psychologia wyjaśnia, dlaczego tak kochamy tę porę roku
Fot. Pinterest.com (pinterest.co.uk/pin/761389880738621355//pinterest.co.uk/pin/693272936383693399/)
20.09.2020

“Jesieniara” to jedno z trzech najpopularniejszych wyrażeń wśród polskiej młodzieży. Tak wynika z corocznego plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku. W 2019 roku jesieniara” znalazła się na podium obok “alternatywki”, czyli dziewczyny o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach oraz wyrazu “eluwina”, którego polscy nastolatkowie używają w ramach powitania. 

Zobacz również: 10 filmów, które nałogowo oglądają „jesieniary”. To obowiązkowe pozycje na wieczór!

Wracając jednak do jesieniary - kto kryje się pod tą definicją? Jak podaje sjp.pwn.pl jest to: 

Osoba lubiąca jesień, manifestująca sympatię dla tej pory roku, jesiennych ubiorów, nastrojów, napojów. Wieczory spędza pod kocem pijąc herbatę/kakao i czytając książki. Ma zapas zapachowych świeczek i swetrów. 

Oczywiście jesieniara to żaden wynalazek 2019 roku. Chociaż wydaje się, że większość osób jako swoją ulubioną porę roku deklaruje gorące i słoneczne lato (może dlatego, że pod naszą szerokością geograficzną możemy się nim cieszyć zaledwie przez parę tygodni), całkiem pokaźne grono wyjątkowo ceni sobie nastrojową, chłodną jesień - nawet (a może przede wszystkim) wtedy, gdy pogoda za oknem wyjątkowo nie dopisuje. Dlaczego tak bardzo kochamy jesień? Zdaniem psychologów to bardzo proste. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 🍁🍂🎃Fall in love with fall🍃🍄☔️ (@autumn_ilove)

Dlaczego lubimy jesień? Psychologia wyjaśnia ten fenomen

Fenomen doskonale znany wszystkim jesieniarom rozmowie z portalem bustle.com wyjaśnia psycholożka Amy Jane Griffiths z Chapman University. Jej zdaniem chłodne pory roku kojarzą się nam z wydarzeniami i tradycjami, które budzą w nas wspomnienia szczęśliwszych czasów. 

Wszyscy pragniemy komfortu i bezpieczeństwa, które wynikają z tradycji i przewidywalnościMogą one odnosić się do radosnych przeżyć z przyjaciółmi i rodziną oraz dostarczać czegoś, czego można wypatrywać i czego nie możemy się doczekać. To takie rzeczy jak jesienne wakacje, okres powrotu do szkoły lub sezonowe przysmaki. Aby zwalczyć niepokój i smutek, które wywołała pandemia koronawirusa, ludzie patrzą na jesień i zimę jako sposób na zakotwiczenie się w uczuciach związanych z komfortem, przynależnością i bezpieczeństwem 

- tłumaczy ekspertka. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 🍁🍂🎃Fall in love with fall🍃🍄☔️ (@autumn_ilove)

Ale to nie wszystko.

Z biologicznego punktu widzenia chłodniejsze temperatury na zewnątrz wywołują w nas pozytywne reakcje. W 2012 roku naukowcy odkryli, że w chłodne pory roku o wiele chętniej oglądamy filmy, które kojarzą nam się z “psychologicznym ciepłem”, czyli na przykład komedie romantyczne. Gdy temperatury za oknem są niskie, ludzie potrzebują doświadczeń, które sprawiają, że czują się blisko z innymi. To wyjaśnia m.in. kojarzenie jesieni z zaszywaniem się w czterech ścianach, tzw. comfort food oraz filmami, które sprawiają, że robi nam się ciepło na sercu. 

Co sądzicie o takim wyjaśnieniu fenomenu jesieni? Przekonuje was? 

Zobacz również: Znaki zodiaku, które bardzo źle znoszą jesień. Grozi im prawdziwa chandra

Polecane wideo

Co mówi o facecie jego znak zodiaku? Sprawdź, czego się po nim spodziewać
Co mówi o facecie jego znak zodiaku? Sprawdź, czego się po nim spodziewać - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 4.69 / 5
gość (Ocena: 5) 22.09.2020 18:20
Lubię jesień, ale tylko tą wczesną, złotą jesień. Nienawidzę listopada, to dla mnie najbardziej depresyjny miesiąc w roku. :p dla mnie przez prawie cały rok mogłaby być ładna wiosna i trochę wczesnej jesieni. Nie znoszę skrajności - upalnego lata i mroźnej zimy.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 21.09.2020 08:15
https://youtu.be/Rpm4WjV-z2o
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2020 06:36
Znam świetne określenie, na kobiety kaleczące język polski, a mianowicie "wieśniary". Ludzie, jak można tworzyć takie dziwolągi słowne?!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.09.2020 21:57
Ja tam wolę wiosnę i lato. Wtedy wszystko się odradza na nowo, kwiaty, drzewa, zwierzęta, jest pięknie, kolorowo i jest cieplej aż się od razu humor polepsza. Plus to że wygląd cery i skóry jest ładniejszy bo łapiemy dużo witaminy D od słońca, której w pozostałe pory roku nie dostajemy za wiele.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.09.2020 14:45
Nieee i nienawidzę października długi brzydki smutny miesiąc
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie