Jak stworzyć listę „dobrego samopoczucia”? Ugasi niepokój w każdej chwili

Zrób sobie prezent. To serio działa!
Jak stworzyć listę „dobrego samopoczucia”? Ugasi niepokój w każdej chwili
fot. Unsplash
13.09.2020

Ostatnio wszystko wskazuje na to, że każdy dzień jest dobry, żeby poczuć niepokój. Poza pandemią, której końca nie widać, mamy osobiste problemy rodzinne, w związku czy pracy. Coraz więcej osób, przytłoczonych bodźcami z zewnątrz, zgłasza się do specjalistów z objawami nerwicy czy paniki. Kiedy nasz system nerwowy przez cały czas jest w stanie gotowości i czujności, trudno nam się skupić na obowiązkach, a później zrelaksować. Zaczynamy też powoli oddalać się od partnera.

Zobacz również: Piszesz swój pamiętnik? Jeśli nie, koniecznie musisz zacząć

Dla tych, którzy nie przepadają za medytacją lub nie są jeszcze gotowi na psychoterapię, przychodzi z pomocą prosty i autorski pomysł, który możesz wykonać samodzielnie w domu. Treść takiego prezentu masz już w sobie, wystarczy przypomnieć sobie poszczególne punkty i zapisać je na kartce. Taką listę możesz wyjąć w dowolnym momencie, kiedy gorzej się poczujesz i natychmiast poprawić sobie nastrój. Sprawdź, na czym dokładnie to polega.

Jak szybko poprawić sobie nastrój?

Zapewne każda z nas jest w stanie wymienić przynajmniej jedną rzecz, która błyskawicznie poprawia jej nastrój. Może to być ulubiona przekąska, zabawa ze zwierzakiem domowym, joga, dbanie o ogródek, spacer, przytulanie się do partnera czy zabawny film. Kiedy jednak dopada nas stan wyjątkowego zdenerwowania czy napięcia, ciężko przypomnieć sobie te kojące chwile. Zaczynamy niepotrzebnie się nakręcać i nie mamy pojęcia, jak skutecznie zatrzymać nagłą falę niepokoju.

Ta lista nie będzie lekarstwem na wszystko. Warto jednak mieć ją przy sobie, kiedy nasza zdolność racjonalnego myślenia trochę osłabnie. Wystarczy rzucić okiem na listę dobrego samopoczucia i przypomnieć sobie, co naprawdę ma dla nas sens i wywołuje na naszej twarzy uśmiech.

Jak stworzyć listę dobrego samopoczucia?

Zaletą tej praktyki jest jej indywidualność. Nie ma gotowej listy, z której każdy może skorzystać, ponieważ na poszczególne osoby może zadziałać coś zupełnie innego. Gdy następnym razem poczujesz się przygnębiona lub przytłoczona, zadaj sobie jedno, ważne pytanie: 

Czego w tej chwili najbardziej potrzebuję?

Zapisz wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Małe i duże czynności, które pozwolą się wyluzować, przywrócą radość, a także to, co przywoła poczucie bezpieczeństwa. Nie ma złych odpowiedzi. To Twoja prywatna kartka! Choć oczywiście możesz nosić też zapisane punkty np. w notatce w telefonie. A jeśli chcesz o niej pamiętać, powiesz ją na lustrze lub drzwiach lodówki.

Należy pamiętać, że gdy zalewa nas fala smutku i wpadamy w tzw. "dołek", to ten stan jest jedynie tymczasowy. Wszystko przemija i to jest właśnie piękne, jak pisała w swoim ponadczasowym wierszu Wisława Szymborska. Niestety, gdy trwamy w tym stanie, rozsądne argumenty do nas nie przemawiają.

Właśnie w tym celu powstanie ta lista. Napiszesz na niej samą prawdę, czyli to, co naprawdę działa, gdy... Twoje wibracje są nieco wyższe. Nie zapominaj, że ten dobry nastrój zaraz wróci. Może wystarczy zrobić którąś z wymienionych na kartce aktywności? Przynajmniej spróbuj i przekonaj się.

Posiadanie takiej listy jest dodatkową pozytywną praktyką wdzięczności. Jest przecież tyle małych rzeczy, które dają nam radość! Nic nie kosztują i są wyłącznie Twoje.

Zobacz również: 7 rzeczy, których powinnaś pozbyć się ze swojego życia, jeżeli chcesz być szczęśliwa

Polecane wideo

Do szczęścia potrzebujesz tylko jednej rzeczy. Jakiej? Zdradza to Twój znak zodiaku
Do szczęścia potrzebujesz tylko jednej rzeczy. Jakiej? Zdradza to Twój znak zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie