3 cechy nielubianych osób. Takim zachowaniem nie wzbudzisz sympatii

Sprawdź, czy działasz innym na nerwy.
3 cechy nielubianych osób. Takim zachowaniem nie wzbudzisz sympatii
Fot. iStock
06.09.2020

Chyba wszyscy chcemy być popularni, a przynajmniej wzbudzać pozytywne emocje. Jesteśmy istotami stadnymi, dlatego zależy nam na sympatii innych. Czasami jednak, jakkolwiek byśmy się nie starali, niektórzy zwyczajnie unikają naszego towarzystwa. Czujemy się niewidzialni i wpadamy w coraz większe kompleksy.

Zobacz również: 7 typów toksycznych ludzi, którzy zatruwają nam życie

Można to zmienić tylko w jeden sposób - sugeruje „Your Tango”. Sprawdź, co robisz źle i zacznij postępować inaczej. Nie dlatego, żeby na siłę dopasowywać się do reszty. Warto zdać sobie jednak sprawę, że nasze podejście może być zwyczajnie autodestrukcyjne.

Oto 3 główne powody, dlaczego inni nas nie lubią.

nielubiana

Dlaczego jestem nielubiana?

#1 Projekcja

To pojęcie psychologiczne, które oznacza mechanizm obronny „polegający na przypisywaniu innym własnych niepożądanych uczuć, poglądów, zachowań lub cech najczęściej negatywnych. Projekcja często uzasadnia agresywne zachowania poprzez podbudowywanie wiary w agresywne nastawienie całego świata i konieczność samoobrony” (Wikipedia).

Mówiąc wprost - oczekujemy od innych, że zachowają się dokładnie tak, jak my uważamy za słuszne. Postrzegamy siebie jako ostatnią instancję, która wszystko wie najlepiej i nigdy nie błądzi. Chcemy mieć wpływ na rzeczywistość, a kiedy ktoś nie podziela naszych poglądów - odtrącamy go.

Zamiast ciągle oceniać i doradzać, warto zrozumieć prostą prawdę: każdy żyje po swojemu, a funkcjonowanie w większej grupie polega na sztuce kompromisu. Nie zawsze będzie tak, jak chcesz.

Zobacz również: 11 cech osoby inteligentnej emocjonalnie

przyjaciele

#2 Wątpienie

Przede wszystkim w siebie i swoją wartość. Objawia się to chorobliwą wręcz nieśmiałością, wycofaniem, trudnością z nawiązywaniem kontaktów i utrzymywaniem relacji. Kiedy uważasz, że jesteś niewiele warta, wtedy inni zaczynają myśleć tak samo. Nawet jeśli nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.

Utarte slogany typu „uwierz siebie” nie wzięły się znikąd. Nikt nas nie polubi, jeśli sami nie będziemy się akceptować. To nie oznacza, że musisz nagle stać się przebojową królową towarzystwa. Wystarczy zmiana nastawienia: mam coś do powiedzenia, jestem wartościową osobą i nie tylko ja tak myślę.

W przeciwnym razie nie tylko ty w siebie zwątpisz. Inni też będą bać się do ciebie podejść.

smutek

#3 Uwaga

Wszystkie oczy na mnie - to coraz popularniejsza strategia, która polega na niemal siłowym poszukiwaniu akceptacji. Chcemy być lubiani, podziwiani i wzbudzać zazdrość. Wierzymy, że w ten sposób zapewnimy sobie akceptację grupy, ale zazwyczaj osiągamy zupełnie odwrotny efekt. Osoba przesadnie pewna siebie działa wszystkim na nerwy.

Czas zrozumieć, że prawdziwe życie to nie wybory miss publiczności. Nie musisz i raczej nigdy nie zdobędziesz sympatii wszystkich. Warto być po prostu sobą - ze swoimi wadami i zaletami, zamiast ciągle odgrywać rozpisaną wcześniej rolę. I zacząć dostrzegać cudze potrzeby, zamiast skupiać się wyłącznie na czubku własnego nosa.

Jeśli masz do tego skłonność, postaraj się wycofać. Pokora wywołuje znacznie bardziej pozytywne reakcje.

Zobacz również: 14 rzeczy, które powinna umieć każda pełnoletnia dziewczyna

Polecane wideo

Twoja najgorsza cecha według horoskopu chińskiego
Twoja najgorsza cecha według horoskopu chińskiego - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.09.2020 14:14
Dodałabym jeszcze brak konta na facebooku, twitterze i instagramie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.09.2020 11:35
Ja dodałabym jeszcze niechęć do wszystkich wokół, brak dostrzegania dobra w innych ludziach.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.09.2020 10:17
Dodałabym jeszcze brak empatii.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie