Ponad połowa Polek nie wie, czy jest szczęśliwa. Są przeciążone obowiązkami

Łączenie kilku życiowych ról przestaje być dla kobiet normą.
Ponad połowa Polek nie wie, czy jest szczęśliwa. Są przeciążone obowiązkami
fot. iStock (MangoStar_Studio)
02.09.2020

Model Matki Polki powoli się wyczerpuje. Czas kwarantanny spowodowanej pandemią koronawirusa pokazał, że da się żyć bez pędu, niekończących się obowiązków i permanentnego stresu. Choć był to trudny okres, to jednak zweryfikował bardzo wiele w życiu kobiet. Dla większości z nich łączenie różnych ról społecznych - żony, matki, córki, gospodyni oraz idealnego pracownika - do tej pory było na porządku dziennym. Badania pokazują, że dramatycznie przeciążone panie nie mają nawet chwili wytchnienia, aby zastanowić się nad swoimi celami, marzeniami i... czy w takim kołowrotku chcą w ogóle funkcjonować. Nie są nawet w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy są szczęśliwe! Dopiero kryzys w postaci pandemii dał im przestrzeń na taką refleksję. Co się okazało? 

Zobacz również: Jak obudzić w sobie kobiecość? 6 ważnych lekcji, z których warto skorzystać

Czy Polki są szczęśliwe?

Kobiety mają w zwyczaju branie na siebie większej ilości zadań czy domowych obowiązków uznając za naturalne, że pozostali domownicy rzadziej się w nie angażują. Codzienny grafik Polek jest zaplanowany co do minuty i brakuje w nim chwili na refleksję, czy takie życie jest dla nich satysfakcjonujące. Dopiero pandemia koronawirusa sprawiła, że wszyscy na pewien okres zwolniliśmy.

Zamiast tracić sporo czasu w korkach, mieliśmy możliwość przestawienia się na tryb pracy zdalnej. Kobiety nareszcie przekonały się, że można pracować i jednocześnie mieć więcej czasu dla siebie i najbliższych. To właśnie dobre relacje z bliskimi stanowią dla 21 procent Polek kwintesencję szczęścia, jak wynika z raportu „Kobiecość i szczęście w czasie zmian”, przygotowanego na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. 45 procent badanych przyznało, że w czasie kwarantanny spędzało więcej czasu z rodziną, a ponad 30 procent kobiet mogło poświęcić się swoim pasjom.

Największe zmartwienia kobiet

Raport „Kobiecość i szczęście w czasie zmian” pokazał również, że o ile łączenie życiowych ról jest dla starszego pokolenia czymś normalnym, to jednak młode Polki podkreślają, że nadmiar obowiązków staje im na drodze do szczęścia i spełnienia. O jakie obszary martwimy się najbardziej?

  • Niesatysfakcjonujący związek
  • Przeciążenie pracą
  • Niska pensja
  • Za małe mieszkanie

Mimo tego, że perspektywa nowej relacji czy własnej firmy jest kusząca, to z powodu licznych niepewności i obaw bardzo trudno jest nam odważyć się na radykalną zmianę w życiu. W codziennym pędzie i natłoku zadań ciężko jest również znaleźć chwilę na zastanowienie się, co w najważniejszych obszarach nie gra, i podjęcie właściwej decyzji. Jak wynika z badania, ponad połowa kobiet (aż 54 procent) nie jest w stanie określić, czy jest szczęśliwa

Jest ciężko i nieciekawie, ale przecież jakoś dajemy radę. Obawa, że będzie gorzej niż jest teraz hamuje nas przed podjęciem decyzji o zmianie. Dlatego choć nie jesteśmy zadowolone ze swojego życia odkładamy ją latami albo nie decydujemy się na nią nigdy

- podsumowuje autorka badań i raportów o polskich kobietach, psycholożka i badaczka społeczna, Marta Majchrzak.

Zobacz również: 7 rzeczy, których nie robią silne psychicznie kobiety. Pozbądź się tych nawyków

Polecane wideo

„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie
„Jesteś pewna, że ci się nie podobało?”. Kobiety wyznały, jakie słowa usłyszały po gwałcie - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 4.64 / 5
gość (Ocena: 5) 06.09.2020 19:25
Jak się pracuje to ogarnianie domu wcale nie jest łatwe. Już z mężem sobie nie radziliśmy dlatego kupiliśmy sobie roombę, żeby chociaż nie musieć odkurzać.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.09.2020 15:09
same jesteście głupie, zamiast wziąć przykład ze Skandynawskich kobiet to robicie z siebie cierpiętnice na własne życzenie, a Polakom Januszom w to graj, mają posprzątane, ugotowane a wy harujecie za 2. Równouprawnienie jeszcze do was nie dotarło, na szczęscie coraz więcej Polek stawia grancie w związku
zobacz odpowiedzi (1)
Bogacz z NY (Ocena: 1) 03.09.2020 12:16
Takich polskich bab to za darmo do sprzątania nie biorę.
odpowiedz
1212 (Ocena: 5) 02.09.2020 14:20
Wcale się nie dziwie. Wszyscy oczekują od kobiety w polsce że będzie ona idealną panią domu oraz że da radę ze wszystkim. A czasami tak nie jest . Kobieta w polsce musi radzić sobie sama ze wszystkim szczególnie jeśli jej partner to przysłowiowy " mamisynek " " macho" " leń" I nie raczy on pomóc swojej kobiecie w domu lub z dziećmi . Dobra rada dla pań nie bierzcie sobię takich za mężów inaczej bedziecie harować jak muły, jasno ustalajcie zasady z mężem co on powinnien robić a co ty , nie robić ustępstw że dana np praca nie jest dla panów np mycie naczyń. Przedewszystkim nauczajcie swoich synów porządków w domu i obowiązków a nie tylko dziewczynki są do tego zmuszane ! Bo potem zdziwienie że synek kanapki sobie nie umię zrobić.
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie