6 znaków, że cierpisz na chroniczną samotność

Absolutnie nie powinnaś ich bagatelizować.
6 znaków, że cierpisz na chroniczną samotność
Fot. Unsplash
16.09.2020

Zdaniem psychologów samotność to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może spotkać każdego człowieka. Powstało nawet badanie sugerujące, że notoryczna samotność jest bardziej szkodliwa dla zdrowia niż palenie paczki papierosów dziennie. Brak kontaktu z drugim człowiekiem może być przyczyną ciężkich stanów depresyjnych i braku chęci do życia 

Zobacz również: Samotności nie wolno bagatelizować. Odkryto, że zostawia trwały ślad w naszym mózgu

Niestety w XXI wieku, mimo że nawiązywanie nowych znajomości teoretycznie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, możemy mówić już o światowej pladze samotnościWedług danych Europejskiego Urzędu Statystycznego już 26 proc. polskich domów to gospodarstwa jednoosobowe, a ich liczba szybko rośnie. W samym województwie mazowieckim przez jedną osobę zamieszkiwane jest dziś co trzecie gospodarstwo. Eurostat podaje też, że ponad 1,5 mln Polaków nie ma nikogo, kogo mogliby poprosić o pomoc, ani z kim mogliby porozmawiać o sprawach osobistych. 

Długotrwałe poczucie izolacji przeradza się w chroniczną samotność. Osoby, które na nią cierpią nie zawsze zdają sobie z niej sprawę, a dla świata wydają się szczęśliwe i zadowolone z życia. Jednak w rzeczywistości takie osoby w głębi duszy czują się samotne nawet w towarzystwie innych i desperacko pragną głębokiego porozumienia. Taka chroniczna samotność bardzo często prowadzi także do ciężkiej, klinicznej depresji. Jakie są symptomy tego stanu, na które koniecznie powinnaś zwrócić uwagę? 

Czym jest chroniczna samotność i jak się objawia?

Fot. Unsplash.com

Czym jest chroniczna samotność i jak się objawia?

Masz mnóstwo znajomych, ale niewielu prawdziwych przyjaciół 

Na spotkaniach i imprezach jesteś duszą towarzystwa. Potrafisz z każdym nawiązać wspólny język i wszyscy cieszą się na twój widok. Jednak w rzeczywistości w twoim życiu są tylko dwie, może nawet jedna osoba, którą możesz nazwać swoim prawdziwym przyjacielem. Co więcej, przeważnie trudno ci nawiązać kontakt nawet z nimi, albo czujesz między wami dystans emocjonalny. 

Nieustannie czujesz się samotna i odizolowana 

W przeciwieństwie do większości ludzi brak poczucia osamotnienia i opuszczenia to dla ciebie wyjątek. Czujesz, że jesteś odcięta od innych, a samotność jest po prostu częścią ciebie, czymś, czego nie jesteś w stanie się pozbyć.  

Zawsze próbujesz (bezskutecznie) robić jakieś plany 

Zbliża się weekend, a ty po raz kolejny próbujesz jakkolwiek zaplanować wolny czas. Obdzwaniasz znajomych z propozycjami wspólnego wyjścia, ale zawsze okazuje się, że wszyscy mają już plany albo są zajęci. Rzadko kiedy udaje ci się naprawdę z kimś zobaczyć, a nawet wtedy masz poczucie towarzyskiego niedosytu. 

Czujesz, że istnieje bariera między tobą a światem 

Rozmawiając z ludźmi masz wrażenie, że wasze konwersacje są płytkie i powierzchowne. Odczuwasz silną potrzebę prawdziwego, głębokiego porozumienia, ale nie jesteś w stanie go nawiązać. Wydaje ci się, że coś cię przed tym blokuje. 

Spotkania towarzyskie cię wyczerpują 

Paradoksalnie, gdy już uda ci się wyjść z domu i spędzić trochę czasu ze znajomymi czy w towarzystwie innych ludzi, po wszystkim czujesz się dosłownie wyczerpana. Nie możesz doczekać się chwili gdy znów znajdziesz się we własnym domu i zastanawiasz się, co jest z tobą nie tak. 

Nie pamiętasz, kiedy nie czułaś się w ten sposób 

Istnieją różne stadia samotności. Większość ludzi od czasu do czasu doświadcza poczucia osamotnienia, ale przeważnie jest on krótkotrwały i nie ma poważnych konsekwencji jeśli chodzi o stan psychiczny. Jednak osoby cierpiące na chroniczną depresję czują, że ten stan towarzyszy im nieustannie i nie pamiętają, kiedy nie czuły się w ten sposób. 

Czym jest chroniczna samotność i jak się objawia?

Fot. Unsplash.com

Samotność i depresja – gdzie szukać pomocy? 

Jeśli podejrzewasz u siebie chroniczną samotność i depresję, pozwól sobie pomóc. Wsparcie i pomoc możesz znaleźć m.in. na stronie Forum Przeciwko Depresji, gdzie otrzymasz informację na temat antydepresyjnego telefonu zaufania. Możesz też zgłosić się do psychologa, psychiatry albo terapeuty, który udzieli ci profesjonalnego wsparcia, i z którym będziesz mogła porozmawiać na każdy temat bez obawy, że zostaniesz oceniona, albo że twoje słowa wyjdą poza gabinet. 

Zobacz również: Samotność odczuwamy najbardziej w trzech momentach życia. Właśnie wtedy jest najgorzej

Polecane wideo

Panny młode z tatuażami. Wzorki na ciele psują efekt, czy podkręcają ślubny look?
Panny młode z tatuażami. Wzorki na ciele psują efekt, czy podkręcają ślubny look? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Paulina (Ocena: 5) 19.10.2020 20:33
Z ocenianiem samotności jako problemu radziłabym się nie spieszyć. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, czy się po prostu jest samemu (nie ma się partnera) czy czuje się samotnym - bo samotność możemy odczuwać nawet należąc do grupy lub będąc w długoletnim związku. Tutaj podrzucam artykulik ze strony poradni, do którego chodziłam i gorąco go polecam! https://www.psychologgia-plus.pl/blog/samotnosc-choroba-xxi-wieku-czy-wybor/ Dzisiaj często sami wybieramy samotność, bo nie do końca wiemy, jak żyć z innymi. Ja sama rozmawiałam podczas terapii online z terapeutką z Psychologgii i pracowałam nad sobą, bo nie potrafiłam tworzyć zdrowego związku z drugą osobą. Może warto zacząć od siebie?
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 17.09.2020 10:35
Czuję się tak cały czas. Mniej więcej od kiedy poszłam do gimnazjum. Czyli już dobre 17 lat. Ale wiem, że to stan bardzo pozytywny. Kiedy jeszcze spotykałem się regularnie że znajomymi, to wiedziałam, że kiedy wyjdę z imprezy, wszyscy będą o mnie plotkować. To samo działo się na studiach. Że niby przez łóżko załatwiłam sobie dobre praktyki, staże, konferencje czy inne tego typu rzeczy. Teraz nie mam tego problemu. Nie utrzymuję towarzyskich kontaktów, jestem może niezbyt popularna, może niektórym wydawać się że nieszczęśliwa, ale na pewno spokojna, usatysfakcjonowana spędzonym indywidualnie czasem. Po co słuchać złośliwości jeżeli możemy być szczęśliwi w przeżywaniu życia pojedynczo?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie