Cholerycy i flegmatycy nie istnieją. Powstał zupełnie nowy podział osobowości

Ma być o wiele bardziej dokładny. Co mówi o Tobie?
Cholerycy i flegmatycy nie istnieją. Powstał zupełnie nowy podział osobowości
Fot. Unsplash
24.08.2020

Zgodnie z teorią humoralną ludzi można przyporządkować do czterech grup odpowiadających różnym typom osobowości. Są to sangwinicy, cholerycy, melancholicy i flegmatycy. Ta teoria wywodzi się jeszcze ze starożytności i ma związek z poglądem głoszącym, że zdrowie człowieka zależy od podstawowych płynów w organizmie. Starożytni wierzyli, że przewaga jednego z nich warunkowała temperament i zachowanie człowieka. 

Zobacz również: Osoby o takiej osobowości wręcz rozkoszują się kwarantanną. Czy jesteś coviwertykiem?

Taki podział osobowości utrzymywał się przez całe stulecia. Jednak z czasem zaczęły pojawiać się także inne podziały osobowościowe. Najnowszy z nich opracowano na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ponad 1,5 mln ochotników. Wyniki pozwoliły wyodrębnić cztery zupełnie nowe typy osobowości na miarę XXI wieku. 

Cztery nowe typy osobowości wg Northwestern University

Fot. Unsplash.com

Cztery nowe typy osobowości według Northwestern University 

Do takich wniosków doszli badacze z Northwestern University. Opracowali oni ankietę, w której zamieścili ok. 100 pytań. Badani mieli udzielić na nie odpowiedzi na podstawie tego, jak bardzo zgadzają się z danym stwierdzeniem. Następnie wyniki poddano analizie z wykorzystaniem specjalnego algorytmu. Finalnie naukowcy wyróżnili cztery nowe typy osobowości: przeciętny (average), wzorowy (role model) , egocentryk (self-centered), wycofany (reserved). Czym charakteryzuje się każdy z nich? 

Typ osobowości “przeciętny” 

Jest to typ najczęściej spotykany wśród ankietowanych. Takie osoby są skupione na sobie oraz neurotyczne. Nie lubią nowych doświadczeń i nie wyróżniać się z tłumu. 

Typ osobowości “wzorowy” 

Zgodnie z najnowszym podziałem to urodzeni przywódcy, zawsze otwarci na nowe pomysły. To osoby odpowiedzialne, które traktują innych z szacunkiem. Starają się unikać konfliktów. 

Typ osobowości “egocentryczny” 

O takich osobach zazwyczaj mówi się, że są ekstrawertyczneSkupia się przede wszystkim na sobie. Chcą zawsze stawiać na swoim i nie liczą się ze zdaniem innych. Z badań wynika, że ten rodzaj osobowości w większości przypadków jest domeną mężczyzn, a nie kobiet. 

Typ osobowości “wycofany” 

To osoby wycofane i introwertyczne. Są ciche i wycofane, a przy tym sumienne i zawsze przestrzegają zasad bez ich kwestionowania.  

Co sądzicie o takich nowych typach osobowości? Który z nich najlepiej opisuje wasz charakter? 

Zobacz również: Ten obrazek zdradza, czy masz trudny charakter. Liczy się pierwsze wrażenie

Polecane wideo

11 dziewczyn, które zrobiły sobie makijaż według tutoriali z Instagrama
11 dziewczyn, które zrobiły sobie makijaż według tutoriali z Instagrama - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
dracul (Ocena: 5) 03.09.2020 19:29
no mam zaburzenia osobowości,stwierdzone ,zdiagnozowane w przychodni zdrowia psychicznego w Zawierciu przez niezliczona liczbe psyhiatrow i psyhologow,malo co niewymeldowano mnie z niej
odpowiedz
Realista (Ocena: 1) 24.08.2020 17:44
Bzdury, trzeba coś nowego wymyślić żeby ogłupić społeczeństwo.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.08.2020 05:49
Jestem ta ostatnia osobowoscia i dobrze mi z tym
odpowiedz

Polecane dla Ciebie