Ludzka psychika to bardzo skomplikowany mechanizm, który nie sposób opisać jednym zdaniem. Każdy z nas funkcjonuje nieco inaczej, a indywidualna osobowość zależy od bardzo wielu czynników. Są introwertycy, ekstrawertycy, osoby pewne siebie, zakompleksione, przebojowe, wycofane i można jeszcze długo wymieniać.
Zobacz również: 15 cech wyjątkowych ludzi. To najrzadziej spotykany typ osobowości
A gdyby tak to uprościć? Zadania podjęli się kanadyjscy i amerykańscy naukowcy, którzy wysnuli hipotezę, a później potwierdzili występowanie dwóch głównych typów osobowości - A oraz B. Są skrajnie różne i wzajemnie się wykluczają, dlatego każdemu można przypisać tylko jeden z nich.
Do której grupy się zaliczasz?
Teoria osobowości typu A jest autorstwa kanadyjskiego lekarza Williama Oslera. Po latach tamat podjęli amerykańscy kardiolodzy Meyer Friedman i Ray Rosenman, którzy chcieli sprawdzić, czy charakter wpływa na nasze zdrowie. Okazało się, że tak i to bardzo.
Wysoki poziom stresu
Poczucie presji czasu
Ciągła chęć rywalizacji
Przesadna ambicja
Agresja wobec innych
Osoba taka funkcjonuje w stanie ciągłego zagrożenia. Podejrzewa wszystkich o najgorsze i przejmuje się z byle powodu. Efekt? Znacznie większe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej oraz zawału serca.
Zobacz również: Tym jednym zdaniem załatwisz wszystko. Ludzie będą jedli Ci z ręki
Niski poziom stresu
Brak presji
Działanie w zgodzie ze sobą
Oczekiwania dostosowane do możliwości
Łagodne usposobienie
To zupełne zaprzeczenie osobowości A. Wzór Osobowości B odczuwa znacząco mniej stresu w czasie pracy i potrafi wypoczywać. Mniej się denerwuje, co oznacza mniejsze ryzyko występowania chorób serca.
Niektórym ten podział wydaje się mocno uproszczony, ale chyba rzeczywiście coś w tym jest. Widzimy to zwłaszcza dziś, gdy nerwowa atmosfera udziela się niemal wszystkim. Tylko nieliczni potrafią zachować spokój.
Jesteś A czy B?
Zobacz również: 14 rzeczy, które powinna umieć każda pełnoletnia dziewczyna