Istnieją dwa główne typy osobowości człowieka. Jesteś A czy B?

Prosty psychotest, który każdy powinien wykonać.
Istnieją dwa główne typy osobowości człowieka. Jesteś A czy B?
fot. iStock
05.08.2020

Ludzka psychika to bardzo skomplikowany mechanizm, który nie sposób opisać jednym zdaniem. Każdy z nas funkcjonuje nieco inaczej, a indywidualna osobowość zależy od bardzo wielu czynników. Są introwertycy, ekstrawertycy, osoby pewne siebie, zakompleksione, przebojowe, wycofane i można jeszcze długo wymieniać.

Zobacz również: 15 cech wyjątkowych ludzi. To najrzadziej spotykany typ osobowości

A gdyby tak to uprościć? Zadania podjęli się kanadyjscy i amerykańscy naukowcy, którzy wysnuli hipotezę, a później potwierdzili występowanie dwóch głównych typów osobowości - A oraz B. Są skrajnie różne i wzajemnie się wykluczają, dlatego każdemu można przypisać tylko jeden z nich.

Do której grupy się zaliczasz?

stres

Teoria osobowości typu A jest autorstwa kanadyjskiego lekarza Williama Oslera. Po latach tamat podjęli amerykańscy kardiolodzy Meyer Friedman i Ray Rosenman, którzy chcieli sprawdzić, czy charakter wpływa na nasze zdrowie. Okazało się, że tak i to bardzo.

Osobowość typu A

Wysoki poziom stresu
Poczucie presji czasu
Ciągła chęć rywalizacji
Przesadna ambicja
Agresja wobec innych

Osoba taka funkcjonuje w stanie ciągłego zagrożenia. Podejrzewa wszystkich o najgorsze i przejmuje się z byle powodu. Efekt? Znacznie większe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej oraz zawału serca.

Zobacz również: Tym jednym zdaniem załatwisz wszystko. Ludzie będą jedli Ci z ręki

śniadanie do łóżka

Osobowość typu B

Niski poziom stresu
Brak presji
Działanie w zgodzie ze sobą
Oczekiwania dostosowane do możliwości
Łagodne usposobienie

To zupełne zaprzeczenie osobowości A. Wzór Osobowości B odczuwa znacząco mniej stresu w czasie pracy i potrafi wypoczywać. Mniej się denerwuje, co oznacza mniejsze ryzyko występowania chorób serca.

Niektórym ten podział wydaje się mocno uproszczony, ale chyba rzeczywiście coś w tym jest. Widzimy to zwłaszcza dziś, gdy nerwowa atmosfera udziela się niemal wszystkim. Tylko nieliczni potrafią zachować spokój.

Jesteś A czy B?

Zobacz również: 14 rzeczy, które powinna umieć każda pełnoletnia dziewczyna

Polecane wideo

TO jedno zdanie doskonale opisuje Twoją osobowość na podstawie znaku zodiaku
TO jedno zdanie doskonale opisuje Twoją osobowość na podstawie znaku zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.43 / 5
gość (Ocena: 5) 22.08.2020 10:58
Przez 25 lat życia zdecydowanie byłam typem A. Od kilku lat coraz bardziej idę w stronę B i bardzo mnie to cieszy. W końcu przestałam się przejmować tym co myślą inni i starać sprostać im wymaganiom. Teraz żyje dla siebie i moich bliskich, nie gonie już za niczym i jest mi z tym świetnie.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 05.08.2020 22:42
Redakcjo, jeżeli piszesz artykuł o psychologii, to się doedukuj. Istnieje także typ C, a typologia ta jest używana w przewidywaniu chorób somatycznych, a nie określaniu osobowości.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.08.2020 21:38
zdecydowanie B
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.08.2020 17:52
Acha, czyli są dwa typy ludzi: dobrzy i źli :D krzywdzące i głupie uproszczenie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.08.2020 15:51
W pewnym sensie zgoda, ale należy to rozszerzyć. Polecam książkę "Otoczeni przez idiotów" ... tytuł mylny, książka fenomenalna, otwierająca oczy. Istnieje 4 typy osobowości a nie 2.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie