Co to znaczy być empatą? Sprawdź, czy przejmujesz emocje od innych

5 cech wysoko wrażliwego człowieka.
Co to znaczy być empatą? Sprawdź, czy przejmujesz emocje od innych
fot. Pinterest (pl.pinterest.com/pin/725853664925319435, pl.pinterest.com/pin/547961479654590741)
29.07.2020

Niektórzy z nas odczuwają świat mocniej i intensywniej, chłonąc emocje, dźwięki i kontakt z ludźmi bardziej, przez co szybciej się wyczerpują i potrzebują więcej regeneracji. Dla osób o delikatnej konstrukcji psychicznej nawet codziennie sytuacje potrafią być nie lada wyzwaniem. 

Zobacz również: Zdrowy egoizm: Jak zaprzyjaźnić się ze sobą?

Wysoko wrażliwi dorośli odczuwają emocje innych jak własne i zawsze są gotowi do pomocy. Sprawdź, czy któryś z poniższych objawów jest Ci bliski. Jeśli większość podpunktów opisuje Twoją rzeczywistość, prawdopodobnie jesteś jednym z empatów. 

Czy jesteś empatą? 5 charakterystycznych oznak

Intuicyjnie wyczuwasz nastroje

Wcale nie musisz dobrze kogoś znać, żeby zorientować się, że zachowuje się sztucznie lub jest spięty. Doskonale rozpoznajesz cudze nastroje, nie tylko poprzez mowę ciała, ale po prostu intuicyjnie. Nie znając historii życia znajomych, jesteś w stanie odgadnąć, jakie emocje przeżywają w danej chwili.

Stawiasz dbanie o innych ponad własne potrzeby

Dobrze wiesz, jak to jest poczuć się zranionym lub odrzuconym, dlatego za wszelką cenę starasz się nie wywołać podobnego uczucia u kogoś. Tak bardzo nie chcesz nikogo rozczarować, że stawiasz nawet dobro innych ponad własne potrzeby. Bez względu na okoliczności zawsze rzucisz się komuś na pomoc.

Po kłótni czujesz się jak na moralnym kacu

Niektórym zależy, aby w trakcie kłótni udowodnić drugiej stronie swoją rację. Po ostrej wymianie zdań często zapadają tzw. "ciche dni". Ty jednak, gdy choć odrobinę kogoś zranisz, masz ogromne poczucie winy, a na drugi dzień wręcz klasycznego "moralniaka". Masz również kłopot ze stawianiem granic.

Czujesz emocje innych osób jak własne

Masz w sobie tak wiele współczucia i empatii, że emocje innych odczuwasz wręcz jak własne. Nie potrafisz skupić się ani rozluźnić, gdy czujesz wrogą atmosferę w pomieszczeniu. Nie umiesz myśleć już o niczym innym, poza negatywnymi emocjami, które ktoś aktualnie przeżywa.

Przytłacza Cię tłum i hałas

Im więcej ludzi i dźwięków, tym więcej emocji się w Tobie pojawia. Wszystkie przeżywasz bardzo intensywnie, dlatego już po krótkim czasie spędzonym w głośnym towarzystwie, potrzebujesz naładować swoje baterie. W piątkowe wieczory lepiej czujesz się w domowym zaciszu niż w klubie. 

Na szczęście dzięki licznym metodom relaksacji oraz pracy nad podnoszeniem poziomu pewności siebie, można znacznie zniwelować te objawy. Jeżeli czujesz, że powyższe podpunkty rezonują z Tobą, koniecznie sięgnij po którąś z metod dla osób wysoko wrażliwych.

Zobacz również: 7 typów toksycznych ludzi, którzy zatruwają nam życie

Źródło: ohme.pl

Polecane wideo

Najstarsza modelka świata. Ma 89 lat i nie rezygnuje ze swojej pasji!
Najstarsza modelka świata. Ma 89 lat i nie rezygnuje ze swojej pasji! - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie