Psycholog rodzinny – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Poważne sytuacje konfliktowe to nie jedyne powody, aby spotkać ze specjalistą. Dowiedz się więcej!
Psycholog rodzinny – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?
fot. materiały prasowe
21.07.2020

Psycholog rodzinny okaże się pomocny w łagodzeniu rozmaitych trudności w funkcjonowaniu rodziny. Do specjalisty warto się zgłosić w przypadku m.in. kłopotów wychowawczych, przemocy domowej, adopcji czy zaburzeń w komunikacji między członkami rodziny. Dowiedz się, czy Ty i Twoja rodzina nie potrzebujecie fachowej porady psychologicznej.

Psycholog rodzinny – kto to taki?

W rodzinie bardzo często zdarzają się nieporozumienia. Kiedy nie jesteście w stanie samodzielnie ich załagodzić, aby zapobiec eskalacji konfliktu i przywrócić prawidłowe relacje, wskazane jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Warto na przykład zgłosić się do psychologa rodzinnego w Warszawie z kliniki PsychoCare. Oferowana tam terapia skierowana jest do całych rodzin, zatem do rodziców, dzieci, czasem również krewnych. Grono zainteresowanych może być różne w zależności od problemu, z jakim zmaga się rodzina. Pracujący w PsychoCare psycholodzy rodzinni przeprowadzają dogłębną analizę dysfunkcjonalnych zachowań i proponują możliwe rozwiązania.

Psycholog rodzinny – z jakimi problemami można się do niego zgłosić?

Terapia rodzinna pomaga rozwiązać rozliczne trudności. Powinny z niej skorzystać zwłaszcza rodziny zmagające się z problemem przemocy domowej oraz uzależnień. Okaże się nieocenioną pomocą w przypadku istotnych zmian rodzinnych, jak adopcja, separacja, rozwód, utrata pracy, zmiana miejsca zamieszkania bądź innych nagłych zmian sytuacji życiowej, jak ciężka choroba, wypadek czy utratę bliskiej osoby. Powinny się na nią zgłosić rodziny, jeśli u któregoś z członków zdiagnozowano zaburzenie psychiczne, które nie pozostaje obojętne na funkcjonowanie pozostałych.

Do psychologa rodzinnego warto się udać w przypadku kłopotów wychowawczych, pojawienia się trudności w okresie dorastania dzieci i nastolatków. Ten etap życia znany jest jako okres silnego buntu. U dzieci pojawić się mogą zachowania agresywne, kłopoty z kontrolowaniem emocji, nieradzenie sobie ze stresem czy problemy dotyczące braku posłuszeństwa. Pomoc psychologa rodzinnego jest potrzebna, kiedy członkowie rodziny nie czują ze sobą więzi, nie okazują sobie wsparcia. Z terapii rodzinnej powinno się ponadto skorzystać w każdej innej sytuacji oprócz tych wspomnianych, jeśli w konsekwencji cierpi rodzina.

Psycholog rodzinny a kłopoty w porozumiewaniu się

Kiedy w rodzinie pojawiają się problemy, zazwyczaj rozwijają się także trudności komunikacyjne. Rozmowy nie prowadzą do konstruktywnych wniosków. W takich przypadkach istnieje ryzyko, że u członków rodziny zrodzi się przeświadczenie o braku zrozumienia i możliwości wsparcia ze strony najbliższych. Wówczas psycholog rodzinny pomoże usprawnić komunikację oraz uświadomić wpływ zachowania poszczególnych osób na działania innych.

Terapia sprzyja wprowadzeniu zdrowych relacji, gdzie każdy będzie traktowany podmiotowo, z szacunkiem i empatią. Psycholog rodzinny stwarza warunki do pojawienia się większej wrażliwości na potrzeby członków rodziny i lepszego zrozumienia podłoża ich postępowania. Wszelkie bagatelizowane lub marginalizowane przez otoczenie trudności przyczyniają się tylko do pogłębienia nieporozumień.

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie