5 cennych myśli Buddy, którymi warto kierować się w życiu

Czego możemy nauczyć się od mędrca wszech czasów?
5 cennych myśli Buddy, którymi warto kierować się w życiu
Fot. Unsplash (Motoki Tonn)
21.07.2020

Budda żyjący 563–483 p.n.e. do dzisiaj uchodzi za mędrca wszech czasów, a jego nauki i złote myśli wciąż obecne są w popkulturze. Nie trzeba być wyznawcą buddyzmu, by dostrzec w jego filozofii uniwersalne prawdy i drogowskaz, którym warto kierować się na co dzień.

Oto 5 cennych myśli Buddy, które warto zapamiętać i wcielić w życie.

Polecamy także: Fiński przepis na szczęście. Wystarczy robić to przez 30 minut po przebudzeniu

Prawdziwe cytaty Buddy

„Źródłem cierpienia jest przywiązanie”

Budda podkreślał, że wszystko, co nas otacza, jest zmienne – taka jest natura rzeczywistości. Ludzie mają jednak tendencję do tego, by przywiązywać się do konkretnego obrazu siebie, swoich bliskich, swojej codzienności. W ten sposób tworzymy ułudę, że już zawsze wszystko będzie takie samo. To kłamstwo. - Prędzej czy później my się zmienimy, nasi bliscy również się zmienią lub od nas odejdą, a rzeczy materialne przestaną być ładne lub się zniszczą. Za każdym razem, gdy to się stanie, my będziemy cierpieć - nadal utrzymując w głowie obraz, do którego byliśmy przywiązani i pragnąć, aby wszystko było po staremu. Dlatego pozbyć się wszelkiego przywiązania oznacza pozbyć się cierpienia – wyjaśnia Michał Pasterski na swoim blogu.

„Łatwo jest zobaczyć wady innych, ale trudno jest ujrzeć swoje wady.”

Wielu z nas pochopnie ocenia innych ludzi lub dostrzega w nich wyłącznie negatywne cechy. Zapominamy o tym, że my również nie jesteśmy doskonali. Prawdziwa zmiana zaczyna się jednak od nas samych. Powinniśmy pracować nad sobą, a w innych starać się dostrzec w pierwszej kolejności pozytywne rzeczy.

„Jeśli cokolwiek jest warte robienia, rób to z całym swoim sercem.”

Ta myśl to świetna motywacja do osiągnięcia zamierzonego celu. Nikt nie odniesie sukcesu na polu prywatnym czy zawodowym, jeśli nie zaangażuje się na 100%. Warto jednak poświęcać energię na rzeczy, które naprawdę są dla nas istotne.

„Ucisz wściekłego człowieka miłością. Ucisz człowieka ze złymi intencjami życzliwością. Ucisz skąpca hojnością. Ucisz kłamcę prawdą.”

Ten przekaz Buddy nie traci na aktualności. Ponadczasowa myśl przypomina nam, abyśmy w życiu kierowali się dobrem i starali się zarażać życzliwością oraz pozytywnymi emocjami ludzi wokół – zwłaszcza tych, którzy pielęgnują w sobie negatywną energię.

„Jakiekolwiek święte słowa przeczytasz, jakkolwiek dużo ich wypowiesz, jakie dobro będą one czynić, jeśli nie będziesz działać w zgodzie z nimi?”

W życiu najważniejsze są czyny, a nie słowa. Powiedzieć można wszystko, ale to właśnie nasze działania świadczą o nas najbardziej.

Źródło: michalpasterski.pl

Polecane wideo

Najstarsza modelka świata. Ma 89 lat i nie rezygnuje ze swojej pasji!
Najstarsza modelka świata. Ma 89 lat i nie rezygnuje ze swojej pasji! - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Ella (Ocena: 5) 21.07.2020 14:12
Nie czyny choćby wielkie, ale miłość choćby mała.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.07.2020 09:24
w życiu trzeba po prostu traktować innych tak, jak chcemy żeby nas traktowano. Nie opluwać, nie hejtować, współczuć, pomagać. Wtedy będzie nam się wszystkim żyło lepiej
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 21.07.2020 09:24
piękne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie