7 typów toksycznych ludzi, którzy zatruwają nam życie

Rozpoznajesz któryś z nich? Lepiej uciekaj czym prędzej!
7 typów toksycznych ludzi, którzy zatruwają nam życie
fot. iStock (Estradaanton)
24.07.2020
Zuzanna Niedzielska

Są ludzie, którzy potrafią dodać nam skrzydeł i wspierać w sukcesach, a inni wręcz wysysają z nas życiową energię. Początkowo potrafimy wiele im wybaczyć, ale z czasem orientujemy się, że ta znajomość przynosi nam więcej nerwów niż korzyści

Zobacz również: „Moja przyjaciółka mi zazdrości”. 7 znaków, że wasza znajomość zmierza w złym kierunku

Kiedy warto postawić granicę w relacji lub kompletnie urwać kontakt? Oto 7 typów ludzi, na których musisz szczególnie uważać. Być może znasz już któryś z nich.

Typy toksycznych ludzi

Czy któryś z poniższych opisów jest ci dobrze znany?

Ofiary losu

Dawno się nie widzieliście, tak naprawdę nawet nie do końca wiesz co u niego słychać. Wiele razy próbowałaś dobijać się i prosić o spotkanie, ale po kolejnej słabej wymówce odpuściłaś. I nagle pojawia się, w całej okazałości: bez pieniędzy, mieszkania, albo towarzystwa, które wcześniej zajmowało twoje miejsce. Stoi w progu i błaga o litość, grając na twoich emocjach.

Tym razem powiedz jasno: nie.

Panikarze

Zamiast relaksować się w ich towarzystwie, ciągle słyszysz alarmy i upomnienia: uważaj na owady, walizkę, pieniądze, samochód! Ci ludzie potrafią wywołać panikę bez powodu w każdym możliwym miejscu. Nawet jeśli do tej pory uchodziłaś za oazę spokoju, przy nich potrafisz się zdenerwować.

Cienie z przeszłości

Dawno temu odeszli z twojego życia. Określiliście nowe priorytety i ruszyliście w różne strony. Wolałabyś już o nich nie pamiętać, jednak potrafią odezwać się w najmniej oczekiwanym momencie. Czasem z sentymentu znowu wpuszczasz ich w swoją przestrzeń, a potem... bardzo tego żałujesz. Pozwól, żebyście doświadczyli już czegoś innego i nie otaczali się cieniami z przeszłości.

Fani obietnic bez pokrycia

Jesteś już naprawdę znudzona wysłuchiwaniem pustych haseł: "Na pewno pójdziemy na ten koncert! Słuchaj, musimy wspólnie pojechać w to miejsce! W tym tygodniu koniecznie idziemy na miasto!" z których potem nic nie wynika. Robią nadzieję, a potem nie wywiązują się z obietnic. Kilka razy można wybaczyć zmianę planów, ale kiedy to dzieje się notorycznie - daj sobie spokój. Ktoś tutaj nie szanuje ciebie i twojego czasu.

Samolubni

Gdy oni czegoś potrzebują: zawsze dla nich jesteś. Utrzymują z tobą kontakt, jeśli mają z tego jakieś korzyści. Jednak kiedy nadchodzi moment na wymianę przysługi, wykręcają się. Nie ma ich, kiedy tego potrzebujesz. Ktoś taki nie powinien nazywać się twoim przyjacielem, ponieważ to zwykłe wykorzystywanie.

Aniołki bez poczucia winy

Robią okrutne rzeczy, a potem kwitują to słowami: Taki jestem, proszę, zaakceptuj to. Nie znają poczucia winy, ani słowa "przepraszam", gdy zrobią Ci przykrość, bagatelizując twoje uczucia.

To TY musisz się do nich dostosować. Z czasem serio zaczynasz zastanawiać się, czy to ty masz wygórowane oczekiwania. Niestety, tacy ludzie się nie zmieniają i myślą wyłącznie o własnej wygodzie. Nie staraj się ich ratować.

Drażliwi wypominacze

Przy nich naprawdę można stracić pewność siebie i entuzjazm. Na każdą propozycję reagują przypomnieniem o krzywdzie wyrządzonej im przed laty. Zachowują się, jakby już wcale nie mieli do ciebie zaufania. Noszą w sobie mnóstwo urazy i nie pozwalają waszej relacji pójść do przodu. Hej, wybaczanie naprawdę potrafi być uzdrawiające!

znajomi nad wodą

Zobacz również: Dlaczego wciąż przyciągasz do siebie niewłaściwych ludzi? 3 ważne powody

Źródło: brightside.me

Polecane wideo

Z właścicielami tych imion warto się kolegować. To najlepsi przyjaciele
Z właścicielami tych imion warto się kolegować. To najlepsi przyjaciele - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 26.07.2020 13:00
Ja dodałabym jeszcze Pożeraczy dobrej energii i Pesymistów, którzy swoim marudzeniem i uwagami potrafią sp*erdolić nam nawet najbardziej znakomity humor.
odpowiedz
Paula89 (Ocena: 5) 25.07.2020 23:56
Dodalabym jeszcze atencjuszy pie#@$÷×cych ciagle o sobie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie