Jak nie dać się sprowokować? 5 sposobów na złośliwych ludzi

Nie daj się wciągnąć w ich toksyczną grę.
Jak nie dać się sprowokować? 5 sposobów na złośliwych ludzi
fot. Unsplash (KAL VISUALS, Shot by Cerqueira)
01.08.2020

Każda z nas przechodziła przez taką nieprzyjemną sytuację. Złośliwe żarty, krytyka "dla naszego dobra", oceniające spojrzenia i ten niepotrzebny sarkazm... Trudne osoby jak nikt inny potrafią negatywnie wpłynąć na naszą samoocenę. Jak nie pozwolić im na to?

Zobacz również: 10 rzeczy, których nie powinnaś oczekiwać od innych

Mimo to, czasami dajemy im kolejne szanse, w nadziei, że się zmienią i zrozumieją swój błąd. Niestety, nie ma nic gorszego niż to. Tacy ludzie nie reagują na argumenty związane z uczuciami i tym, że zwyczajnie jest nam przykro. Trzeba zaakceptować taki stan rzeczy i nauczyć się reagować na niemiłe zachowania, choć bywa, że odcięcie się od toksycznej osoby okazuje się nieuniknione...

Jak radzić sobie ze złośliwymi ludźmi?

Jeżeli jesteś zmuszona przebywać w jakimś środowisku z osobami złośliwymi, które nie reagują na rozmowę, postaraj się przynajmniej nie brać tego do siebie i nie uczestniczyć w ich grze. Jak tego dokonać?

Nie pozwalaj się wciągnąć

Gdy tylko zauważysz, że ktoś prezentuje swoim zachowaniem złośliwą postawę, szybko się wycofaj. Odpowiadaj krótko, uprzejmie, stanowczo i nie daj się sprowokować. Po prostu zakończ taką rozmowę i zajmij się tym, co masz do zrobienia. Często pojawia się pokusa, aby odpowiedzieć na zaczepkę i obronić się, ale to właśnie wróży porażkę i negatywne emocje w konsekwencji. Po co?

Nie zniżaj się do ich poziomu

Jak bardzo nie chciałabyś odegrać się na podłym człowieku - nie rób tego. W żadnym wypadku nie zniżaj się do poziomu ich technik, bo przecież nie jesteś taka sama. To byłaby zwykła zemsta.

Pokaż swoją postawą, że jesteś ponad to i wcale Cię to nie dotyczy. Stań się ich przeciwieństwem i świeć przykładem. Bądź wyrozumiała, tolerancyjna, skupiaj się na pozytywnych rzeczach w życiu. Kiedy zobaczą, że nie reagujesz emocjonalnie, będą zdziwieni.

Zdystansuj się

Niezależnie od tego jak trudne jest dla Ciebie to doświadczenie, spróbuj patrzeć na sytuację z dystansem. Staraj się zachować spokój i kierować swoją uwagę na coś innego. Nie okazuj skrajnych emocji i nie wdawaj się w niepotrzebną dyskusję, która może nie mieć końca. Dasz wtedy złośliwej osobie satysfakcję, a gdy po prostu klikniesz klawisz delete... problem przestanie Cię dotyczyć.

Nie obwiniaj siebie

W większości przypadków takie osoby mają skłonność do obwiniania innych za wszystko, co im się nie powiodło. To mistrzowie przerzucania winy na kogoś, więc nie pozwól, aby to poczucie winy z ich powodu dotknęło Ciebie.

Dokładnie przeanalizuj sytuację ze swojej perspektywy, zamiast ślepo wierzyć w oskarżenia drugiej strony. Zanim weźmiesz winę na siebie, popytaj znajomych, jak sytuacja wygląda naprawdę.

Takie zachowanie jest zwyczajnie niedojrzałe i często cechuje ludzi z kompleksami, którzy w ten sposób próbują się dowartościować. Pamiętaj, że to nie Ty masz problem, tylko oni.

Chroń swoją prywatność

Złośliwi ludzie mają to do siebie, że niestety wykorzystują swoją wiedzę na Twój temat... przeciwko Tobie. I to w momencie, kiedy najmniej się tego spodziewasz. Dlatego jak bardzo ufna i naiwna byś nie była - chroń swoją prywatność.

W rozmowie nie ujawniaj wszystkich szczegółów na swój temat, naucz się asertywnie odpowiadać na podchwytliwe pytania. Oczywiście zawsze mogą wymyślić jakąś plotkę na Twój temat, ale na to nie masz już wpływu i nie powinnaś się tym przejmować. To mówi więcej o nich, niż o Tobie.

Zobacz również: 6 sposobów na to, jak przestać przejmować się opinią innych

Źródło: allwomenstalk.com

Polecane wideo

Jakie słowo wytatuować na ciele? 10 uroczych minitatuaży dla kobiet
Jakie słowo wytatuować na ciele? 10 uroczych minitatuaży dla kobiet - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.08.2020 09:37
Mialam z taka baba do czynienia jeszcze do tego nierozumna jakas,stara a glupia jak but, myslalam ze po 60tce jest sie madrzejszym
odpowiedz

Polecane dla Ciebie