Zdrowy egoizm: Jak zaprzyjaźnić się ze sobą?

To takie proste i trudne jednocześnie...
Zdrowy egoizm: Jak zaprzyjaźnić się ze sobą?
fot. Unsplash (Jonathan Borba)
15.07.2020
Zuzanna Niedzielska

Tak bardzo zabiegamy o uznanie i akceptację ze strony innych, a niestety sami ze sobą nie potrafimy stworzyć satysfakcjonującej relacji. Przyjaźń ze sobą? Phi, to szalone! Jeszcze uznają mnie za wariata... - tak myśli większość z nas. Tymczasem bycie ze sobą za pan brat nie oznacza wcale mówienia do siebie jak obłąkana osoba, a bardziej zrozumienie samego siebie (a przy okazji, czemu nie zaakceptować rozmawiania ze sobą?). Świątynia wartości, którą zbudujemy sobie w środku, może być dopiero przekazana dalej innym ludziom. No bo jak tu dać im coś z niczego? Kierując się zasadą zdrowego egoizmu - najpierw Ty, potem dopiero reszta. Dla ich własnego dobra.

Zobacz również: 9 zasad terapii Gestalt, które odmienią Twoje dotychczasowe życie

Trudno jest tworzyć zadowalające relacje i związki, jeżeli nie dogadujemy się sami ze sobą. Bardzo boimy się zajrzeć wgłąb w siebie i zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę. Jednak to nie jest wcale takie straszne - poznając swoje potrzeby i emocje, będzie nam łatwiej komunikować się z przyjaciółmi, partnerem i rodziną. Brzmi super, tylko od czego zacząć?

Jak zaprzyjaźnić się ze sobą?

kobieta z różą

Szczerze oceń swoją sytuację

Przede wszystkim nie uciekaj, tylko poddaj refleksji najważniejsze obszary w Twoim życiu. Zastanawiasz się teraz pewnie, o jakie strefy konkretnie chodzi? Sama musisz ustalić, jakie dziedziny Twojej egzystencji tu na ziemi sprawiają Ci najwięcej radości, ciągle o nich myślisz, ustalasz w ich obrębie cele i marzenia, zależy Ci na nich... Zobacz, ile dziennie czasu poświęcasz na każdą z nich.

Sprawdź, co takiego uwiera Cię w tych poszczególnych miejscach, gdzie są jakieś zgrzyty i oceń możliwość ich zmiany. Na początku ważna jest sama świadomość problemu. Wtedy zaczniesz kierować uwagę na swoje nawyki i zachowanie, zamiast robić to bezwiednie. Samo to będzie już dużą zmianą. Z czasem sama będziesz redukować ilość błędów i poczujesz, bez czego nie możesz żyć.

Praktykuj współczucie

Kiedy w jakiejś dziedzinie Ci się nie wiedzie, zamiast wściekać się na siebie - współczuj sobie. Potraktuj siebie łagodnie, jak bezbronnego bobasa, który wcale nie ma złych intencji. Gdy znowu w trudnej sytuacji usłyszysz wewnętrznego krytyka, który będzie kazał Ci robić coś idealnie i wywoła poczucie winy, pomyśl: stop. Czy właśnie to powiedziałbym bratniej duszy w momencie cierpienia? 

Jeśli Ty nie okażesz sobie należytego współczucia, to tym bardziej nie zrobią tego inni.

Pamiętaj o medytacji

Systematyczna praktyka medytacji naprawdę potrafi zdziałać cuda. Ćwiczenie skupienia i bycia w ciszy samemu ze sobą pomaga zrozumieć własne myśli, odczucia, uspokaja i daje odpocząć od wszechobecnych bodźców. Redukuje negatywne myślenie o sobie i poprawia relacje z ludźmi, a z czasem przyzwyczajasz się, że przebywanie we własnym towarzystwie też jest ok i nie trzeba się tego wstydzić, ani zagłuszać emocji głośną muzyką, social mediami czy imprezowaniem.

Zrozum własne potrzeby

Aby dokopać się do własnych potrzeb, musisz na chwilę się wyciszyć. Ciągłe przebywanie w głośnych miejscach i robienie kilku rzeczy na raz uniemożliwiają ten proces. Dopiero będąc ze sobą w ciszy jesteśmy w stanie usłyszeć nasze pragnienia i to, jak czuje się nasze ciało. Być może jest zmęczone, napięte, brakuje mu spacerów na łonie natury... a nasza dusza potrzebuje odrobiny przyjemności. Zrób listę rzeczy, które naprawdę Cię relaksują i dają radość, a potem znajdź na nie chociaż kilka minut w ciągu dnia. Uczyń z nich priorytet, zamiast wciąż gonić za czymś, czego nie widać.

Dbaj o swoje zdrowie 

Jak faktycznie być swoim najlepszym przyjacielem? Dbaj o najcenniejsze co masz, czyli zdrowie. Pamiętaj o codziennym piciu wody, ćwiczeniu swojego ulubionego sportu, jedzeniu warzyw i owoców i dobrym samopoczuciu. Unikaj toksycznych osób, które kradną Twoją energię i rozwijaj swoje pasje. Jednym słowem rób to, co jest dla Ciebie najważniejsze, bez wyrzutów sumienia. Tak właśnie wygląda szacunek do siebie, którzy wyczuwają inni i również zaczynają traktować Cię fair.

Zobacz również: 7 rzeczy, których powinnaś pozbyć się ze swojego życia, jeżeli chcesz być szczęśliwa

Polecane wideo

Jakie słowo wytatuować na ciele? 10 uroczych minitatuaży dla kobiet
Jakie słowo wytatuować na ciele? 10 uroczych minitatuaży dla kobiet - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.07.2020 12:37
spokojnie, ja juz jestem egoistka i dobrze mi z tym
odpowiedz

Polecane dla Ciebie