Samotności nie wolno bagatelizować. Odkryto, że zostawia trwały ślad w naszym mózgu

Długotrwałe osamotnienie ma naprawdę destrukcyjny wpływ.
Samotności nie wolno bagatelizować. Odkryto, że zostawia trwały ślad w naszym mózgu
Fot. Unsplash
06.07.2020

Zdaniem psychologów samotność to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może spotkać każdego człowieka. Powstało nawet badanie sugerujące, że notoryczna samotność jest bardziej szkodliwa dla zdrowia niż palenie paczki papierosów dziennie. Brak kontaktu z drugim człowiekiem może być przyczyną ciężkich stanów depresyjnych i braku chęci do życia. 

Zobacz również: Samotność odczuwamy najbardziej w trzech momentach życia. Właśnie wtedy jest najgorzej

Ale samotność odciska też trwałe piętno w ludzkim organizmie, a konkretnie – w mózgu. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanford University w Kalifornii. W jaki sposób długotrwała samotność wpływa na nasz mózg? 

Długotrwała samotność zmienia funkcjonowanie mózgu 

Naukowcy chcieli się przekonać, czy aktywność neuronalna w mózgu może pokazywać, czy i kiedy doświadczamy samotności. W tym celu przebadali rezonansem magnetycznym ok. 50 osób w wieku od 18 do 47 lat. W trakcie badania skupiono się przede wszystkim na korze przedczołowej mózgu, czyli obszarze związanym z obrazem samego siebie opartym na własnej interpretacji. Eksperyment miał wykazać, czy nasze relacje z innymi mają wpływ na funkcjonowanie tego obszaru mózgu. To właśnie on uaktywnia się bowiem m.in. wówczas, gdy myślimy o bliskich nam osobach.  

W trakcie badania uczestników poproszono o to, aby wymienili i uszeregowali 5 osób, które są im najbliższe oraz 5 dalszych znajomych. Następnie badacze rejestrowali aktywność mózgu ochotników, podczas gdy odpowiadali oni na różne pytania dotyczące ich samych, bliskich im osób, dalszych znajomych, a także... celebrytów. Okazuje się, że nasz mózg automatycznie grupuje różne osoby w różne kategorie - wyróżnia nas samych, grupę bliskich i przyjaciół, a także znane osoby, czyli celebrytów.  

Długotrwała samotność zmienia funkcjonowanie mózgu 

Fot. Unsplash.com

Jednak w mózgach osób samotnych zaobserwowano zmienione wzorce aktywności. Gdy mieli przyporządkować dalszych i bliższych znajomych, przyjaciół oraz celebrytów do różnych grup w zależności od stopnia zażyłości, ich mózg nie dokonywał takiego rozróżnienia – reakcja była niemal identyczna. 

Jak to tłumaczyć? Zdaniem autorów badania jest to forma rekompensowania sobie samotności. Osoby samotne postrzegają za bliskich przyjaciół m.in. celebrytów, ponieważ są dla nich najłatwiej dostępni.  

Samotność powoduje swego rodzaju zaburzenie postrzegania relacji międzyludzkich, co w naszym badaniu uwidoczniło się choćby w tym porównaniu swoich znajomych do celebrytów. Dla samotnych jakość więzi była podobna w obu przypadkach. Podejrzewamy, że samotność może potęgować zobojętnienie, a co za tym idzie niechęć do nawiązywania głębszych relacji, co jedynie wzmacnia ten szkodliwy efekt 

- komentowała wyniki badań dr Andrea Courtney ze Stanford University.  

Zobacz również: Kot na receptę. Tak Wielka Brytania chce walczyć z plagą samotności

Polecane wideo

Od 13 lat prawie cały czas jest w ciąży. Pokazała wszystkie swoje dzieci
Od 13 lat prawie cały czas jest w ciąży. Pokazała wszystkie swoje dzieci - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
Gosciowa (Ocena: 5) 08.02.2021 12:31
Proszę zrobić oddzielne badanie działanie mózgu na toksyczne osoby a tych coraz więcej.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 08.07.2020 09:03
A jeszcze niedawno pisaliście, że samotne kobiety żyją lepiej i dłużej. Zdecydujcie się...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.07.2020 00:00
Dzięki temu badaniu rządy widzą że izolacja zwiększa podatność na manipulacje poprzez mass media. Orwell jak malowany. Tylko czekać jak jeszcze nas przypną do dojarki, ale już teraz nas doją i karmią mózgi sianem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.07.2020 20:38
Teraz wszyscy za przyjaciela mają internet. Nie drugą osobę.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie