10 niezwykłych lekcji, których możemy nauczyć się od dzieci

Kiedyś to potrafiliśmy, a teraz znów musimy to przyswoić... Jak to możliwe?
10 niezwykłych lekcji, których możemy nauczyć się od dzieci
fot. Unsplash (Liana Mikah)
07.07.2020

Jako dzieci posiadaliśmy naturalny dar cieszenia się życiem i swobodnego wyrażania tego, co myślimy. Skakanie po kałużach, berek czy piękno przyrody wywoływało na naszej twarzy szczery uśmiech.

Wraz z procesem socjalizacji i obowiązkami względem państwa i społeczeństwa, zaczęliśmy tracić tę beztroskę i naturalność w sobie. Pojawiły się hamulce, wstyd, poczucie winy, rutyna... Jak możemy odczarować tę klątwę dorosłości? Obserwując maluchy! I biorąc z nich przykład.

Zobacz również: 10 ważnych lekcji, których nauczyła nas Ania z Zielonego Wzgórza ♥ 

Lekcje, których uczą nas dzieci

spacer

#1 Swobodne wyrażanie radości 

Nikt nie potrafi cieszyć się tak bardzo, jak dziecko. Pociechy nie czują żadnych ograniczeń w wyrażaniu swoich pozytywnych emocji i to jest rozbrajające. Nie zastanawiają się, czy wypada się śmiać. Po prostu naturalnie na wszystko reagują. W którymś momencie niepotrzebnie zaczynamy się kontrolować.

#2 Kreatywność

Dotyczy to zwłaszcza tych maluchów, które są pozbawione smartfonów, tabletów i nadmiaru zabawek. Potrafią całymi dniami siedzieć na podwórku i wymyślać nowe zabawy, uruchomić wyobraźnię i stworzyć coś z kawałka patyka, obiad z piasku, urządzić genialną bazę z koców i poduszek... a my kiedy sobie na to pozwalamy?

#3 Zadawanie pytań

Jako małe dzieci wszystko chcieliśmy poznać, wszystkiego się dowiedzieć. Kwestionowaliśmy to, na co patrzymy, pragnęliśmy znać przyczyny różnych zjawisk. Z czasem ta ciekawość zaczęła gasnąć, aż popadliśmy w rutynę. Nikt nie wie wszystkiego, dlatego warto jest rozwijać swoje zainteresowania.

#4 Radość z małych rzeczy

Jako dzieci potrafimy odczuwać wdzięczność za otaczającą nas przyrodę (widok kwiatka, motylka czy dzikiego zwierzątka), pokazywać palcem na piękne niebo czy księżyc. Dorośli często uznają takie zjawiska za coś powszechnego, przestajemy dostrzegać w nich tę niezwykłą magię. A szkoda.

#5 Szczerość

Niektóre teksty dzieci powodują na twarzach rodziców rumieńce i spore zakłopotanie. Pociechy nie czują wstydu, kiedy chcą zapytać o coś, co zwróciło ich uwagę. Są w tym takie czyste i szczere. Nie potrafią kłamać!

#6 Jednolite wyrażanie myśli i emocji

W dziecięcym świecie słowa naprawdę wyrażają myśli i uczucia. Gdy dziecko powie: "kocham", naprawdę ma to na myśli... Co za piękny i prosty jednocześnie świat. Dlaczego my tak nie umiemy?

#7 Ciekawość

To jest to, co pcha nas do przodu i rozwija. Nadaje naszemu życiu sens. Co to za życie, w którym wszystko jest nam znane i nie poszerzamy swojej wiedzy czy doświadczeń? Ono cały czas trwa. W dalszym ciągu nie nauczyliśmy się wszystkiego. Rusz się i stań się bardziej wrażliwa na świat.

#8 Brak zmartwień

Beztroska to coś, czego zazdrościmy dzieciom najbardziej. W dorosłym życiu pojawiają się w końcu obowiązki i odpowiedzialność. Ale kto powiedział, że ciągle masz przejmować się opinią innych?

#9 Brak wstydu

Wstydu uczy nas socjalizacja i społeczne tabu. Nagość, niewiedza, inność... to wszystko zaczyna bardzo nas krępować. Dzieci tego zupełnie nie czują. Im wolno. Weź z nich czasem przykład i po prostu wrzuć na luz!

kalosze

Zobacz również: 6 sposobów na to, jak przestać przejmować się opinią innych

Źródło: krytykakulinarna.com

Polecane wideo

W jakim wieku polskie gwiazdy brały ślub?
W jakim wieku polskie gwiazdy brały ślub? - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 4.78 / 5
gość (Ocena: 3) 07.07.2020 17:19
dzieci nie umieją kłamać? no, ktoś tu odjechał na maksa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.07.2020 16:03
Świat dorosłych rządzi się swoimi prawami. Bądźcie zawsze szczerzy, to skończycie pobici albo bez pracy, rodziny i znajomych.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.07.2020 13:35
Że mamusia naprawi za ciebie jak coś nabroiłeś.
odpowiedz
Trzydziestoletni singiel (Ocena: 5) 07.07.2020 09:46
Jeśli dziecko mówi, że jesteś brzydki/brzydka, to wiedz, że tak naprawdę jest! ;)
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 07.07.2020 09:06
Nie zatraciliśmy tego, tylko nie jesteśmy w stanie tego wyrażać. Świat jest brutalny, zbyt nas przytłacza, ciężko się choć na chwilę oderwać od rzeczywistości.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie