Dzisiaj obchodzimy Polski Dzień Przytulania. Dlaczego jest ono takie ważne?

Ten prosty gest potrafi zdziałać bardzo wiele.
Dzisiaj obchodzimy Polski Dzień Przytulania. Dlaczego jest ono takie ważne?
fot. iStock (fundamental rights) & Unsplash
24.06.2020

24 czerwca w Polsce co roku obchodzimy Dzień Przytulania. Ten prosty gest jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Życzliwym uściskiem łatwo jest wyrazić pozytywne emocje, takie jak troska, miłość czy duma. Taki kontakt fizyczny bywa prostym rozwiązaniem na wiele problemów i skutecznym rozładowaniem napięcia w trakcie lub tuż po kłótni. Dodając do tego szczere słowo "przepraszam", szanse na wybaczenie się zwiększają.

Okazuje się, że przytulanie wykazuje zaskakujące korzyści terapeutyczne i zdrowotne. Postaraj się wygospodarować na tę czynność chociaż kilka minut każdego dnia. Zyskają na tym obie strony. 

Zobacz również: 5 najlepszych sposobów, by okazać miłość swojemu mężczyźnie

Dlaczego przytulanie jest takie ważne?

przytulanie

Pielęgnuje więzi między ludźmi

Kiedy ostatni raz naprawdę czule przytuliłaś swojego partnera lub członka rodziny? Taki gest jasno pokazuje, że darzysz kogoś sympatią i zwyczajnie Ci na nim zależy. Częste przytulanie się umacnia nasze relacje, budując przekonanie, że jesteśmy dla siebie ważni, a nawet wyjątkowi. Bardziej wczuwamy się w emocje drugiej strony, jej sytuację, wspólnie doświadczamy i nabieramy do siebie zaufania. Przytulanie wzmaga wydzielanie oksytocyny w organizmie, a ta zwana jest potocznie hormonem miłości i przywiązania. Produkujemy ją także podczas miłosnych igraszek, czy mając kontakt z dzieckiem tuż po narodzinach - wtedy wydziela się jej najwięcej.

Zapobiega wielu chorobom

Przytulanie pozwala zredukować poziom stresu, a ten jak wiadomo jest często źródłem wielu chorób. Codzienna dawka uścisków ochroni Twoje serce przed atakami, pomoże ustabilizować tętno i kontrolować krążenie krwi. Oprócz korzystnego wpływu na układ krążenia, na przytulaniu zyska również Twój system nerwowy. Trwanie w objęciach redukuje intensywność negatywnych emocji i łagodzi napięcia nerwowe.

Zwiększa poczucie bezpieczeństwa

Przytulanie oddala myśli o samotności i pozwala poczuć się bezpiecznie, nie tylko w objęciach. Osoba, która przytula, musi być z nami na tyle blisko, aby nie bać się przekroczyć tej fizycznej granicy. To piękny akt, który pozwala odblokować uwięzione w nas emocje, złagodzić nieporozumienia i osiągnąć wewnętrzny spokój. Uściski zbliżają do siebie ludzi dzięki wydzielanej oksytocynie.

Przynosi ulgę

Ten prosty i dobroczynny akt skutecznie łagodzi również ból fizyczny i psychiczny. Dzięki temu, że jesteś skupiony na byciu tu i teraz z drugą osobą, trosko odpływają gdzieś daleko. To przyjemna odskocznia, która okaże się zbawienna w trakcie kryzysu i cierpienia.

Dodaje pewności siebie

Jeśli przytulasz się przynajmniej kilka razy dziennie, możesz być pewna, że wkrótce zauważysz tego pozytywne efekty w postaci zwiększonej samooceny. Dlaczego tak się dzieje? Otóż taki rodzaj czułości dystansuje nas na opinię innych ludzi, zmniejszając wewnętrzne niepokoje i obawy. Czujemy się swobodnie, mamy świadomość, że jesteśmy dla kogoś ważni i że nie jesteśmy sami. 

Pozwala być tu i teraz

Przytulanie się można spokojnie porównać do formy medytacji. Podczas tej czynności skupiamy się wyłącznie na drugiej osobie i doznaniach zmysłowych. Czujemy jej zapach, dotyk, słyszymy bicie serca. Jesteśmy w chwili obecnej tak mocno, że zapominamy o zmartwieniach i lęku. Taki codzienny relaks to naprawdę wartościowa rzecz. Jeżeli bliska osoba, którą darzysz sympatią, jest tuż obok - zaproponuj jej taką korzystną "symbiozę" i wymianę energii. 

Podaruj dziś z tej okazji czuły uścisk bliskiej Ci osobie.

Zobacz również: Życie w chwili obecnej – dlaczego tak trudno jest nam być tu i teraz?

Źródła: seksuologbeztabu.pl, krokdozdrowia.com

Polecane wideo

Przytula lwy, bawi się z hieną i gepardami. „Ten facet powinien mieć program na Netflixie!”
Przytula lwy, bawi się z hieną i gepardami. „Ten facet powinien mieć program na Netflixie!” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie