Samotność odczuwamy najbardziej w trzech momentach życia. Właśnie wtedy jest najgorzej

Pierwsza fala samotności dopada nas wyjątkowo wcześnie...
Samotność odczuwamy najbardziej w trzech momentach życia. Właśnie wtedy jest najgorzej
Fot. Unsplash
22.06.2020

O tym, że samotność to poważny problem specjaliści alarmują już od wielu lat. Potwierdza to także szereg badań. Udowodniono m.in., że samotność i izolacja społeczna mają gorszy wpływ na zdrowie niż wypalanie 15 papierosów dziennie. 

Zobacz również: Kot na receptę. Tak Wielka Brytania chce walczyć z plagą samotności

Niestety w dzisiejszych czasach samotność to prawdziwa plaga. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego już 26 proc. polskich domów to gospodarstwa jednoosobowe, a ich liczba szybko rośnie. W samym województwie mazowieckim przez jedną osobę zamieszkiwane jest dziś co trzecie gospodarstwo. Eurostat podaje też, że ponad 1,5 mln Polaków nie ma nikogo, kogo mogliby poprosić o pomoc, ani z kim mogliby porozmawiać o sprawach osobistych. 

Okazuje się jednak, że samotność samotności nierówna. Badaczom udało się stwierdzić, w których momentach życia zmagamy się z najsilniejszym poczuciem osamotnienia. Naukowcy wyróżnili trzy etapy życia. Kiedy czujemy się najbardziej samotni? 

Samotność a wiek: kiedy czujemy się najbardziej samotni?

Samotność a wiek: kiedy czujemy się najbardziej samotni? 

W czasopiśmie “International Psychogeriatrics” opublikowano analizę badań, z których wynika, że na największą samotność skarżą się osoby w 3 grupach wiekowych – po 25., 55. oraz 80. roku życia. 

Dlaczego akurat wtedy czujemy się najbardziej samotni? Eksperci wyjaśniają, że 30-tka to dla większości osób czas ważnych decyzji życiowych. Zastanawiamy się nad naszymi wyborami, martwimy się tym, czy były one słuszne, a do tego wszystkiego porównujemy się z innymi. Z kolei około 55. roku życia statystycznie dopada nas kryzys wieku średniego. Młodość zaczyna przemijać, a stan zdrowia – pogarszać się.

Nie lepiej jest w okolicach 80. roku życia. Wówczas wiele osób zostaje zupełnie sama. To często czas, w którym umiera małżonek czy małżonka albo przyjaciele, a dzieci i wnuki nie zawsze wykazują się pamięcią i empatią. Pogarsza się też tan zdrowia oraz sytuacja finansowa. 

Co sądzicie o tych wynikach badań? Doświadczyliście uczucia osamotnienia po 25. roku życia? 

Zobacz również: Samotność zaczyna rządzić Twoim życiem? Te sposoby sprawią, że pozbędziesz się jej raz na zawsze

Polecane wideo

Pokazała, co stało się z jej ciałem, kiedy zaczęła jeść 2 razy więcej
Pokazała, co stało się z jej ciałem, kiedy zaczęła jeść 2 razy więcej - zdjęcie 1
Komentarze (15)
Ocena: 4.73 / 5
ŻyciePrzereklamowane (Ocena: 5) 26.02.2021 17:43
Zawsze byłem ,jestem i będę samotny bo zbyt odstaje poglądowo od tego szmaciarskiego świata...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.06.2020 02:00
Ja nie mam zadnych przyjaciol ani znajomych ...! :( W podstawowce i gimnazjum bylam posmiewiskiem “bo z biednego domu”, “bo bezydko ubrana”, “gruba”, “kujonka”itd.itp. W liceum wcale nie bylo lepiej... Nie wiem czy to sie kiedykolwiek zmieni, ale bardzo bym chciala, zeby tak sie stalo. Nie mam z kim porozmawiac ani wyjsc na kawe/spacer/zakupy... Jestem osoba raczej spokojna, cicha i zamknieta w sobie. Nie lubie plotek, intryg, klamstw itd.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.06.2020 23:31
Hmm, pamiętam, że najbardziej potrzebowałam kontaktu z innymi jakoś w szkole podstawowej, a w sumie może nie tyle kontaktu, co akceptacji innych ludzi, której tak właściwie nie było wtedy w ogóle. Później było gimnazjum, zmiana otoczenia i miałam bardzo dużo znajomych, z którymi codziennie spędzałam czas, aż w końcu mi się to "przejadło", coraz mniej czasu spędzałam z innymi ludźmi aż w końcu kontakty się pourywały i chociaż minęło już sporo lat od tamtego czasu to jeszcze ani razu nie czułam się samotna, a kontakt mam tak właściwie tylko z mamą i narzeczonym, jedna koleżanka co kilka miesięcy próbuje się ze mną umówić na jakieś spotkanie, ale zazwyczaj odmawiam. Ani z mamą, ani z narzeczonym też nie spędzam ciągle czasu i jakoś nie czuję się samotna, albo inaczej - często jestem samotna, ale mi to bardzo pasuje. ;)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 22.06.2020 17:43
Ja najbardziej samotna czułam się mniej więcej od 15 do 25 roku życia. Po tym okresie doceniłam te znajomości, które są wartościowe, zaczęłam je naprawdę pielęgnować. Wcześniej byłam nieśmiała, wydawało mi się, że nigdy nie będę miała przyjaciół i nigdy nie będę szczęśliwa w miłości.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 22.06.2020 16:33
Ja mam 15 lat i jestem bardzo samotna, w sumie to zawsze byłam samotna...
zobacz odpowiedzi (7)

Polecane dla Ciebie