10 ważnych lekcji, których nauczyła nas Ania z Zielonego Wzgórza ♥

Ta lektura to piękny manifest dobrego życia.
10 ważnych lekcji, których nauczyła nas Ania z Zielonego Wzgórza ♥
fot. Unsplash (Ben Hershey)
19.06.2020

W dzieciństwie nie mogłyśmy oderwać się od kart tej bajecznej powieści Lucy Maud Montgomery. Ciepła, pachnąca sielanką książka opowiadała o losach dziewczynki z domu dziecka, która trafiła do rodziny prawdziwych samotników. Ta urocza, rudowłosa postać nosiła w sercu wzruszające wartości i nauczyła nas niejednej rzeczy. Zarażała optymizmem, odwagą i nietuzinkowością i nie bez powodu pokochały ją dzieci i dorośli na całym świecie. Ta lektura to piękny manifest dobrego życia.

Anna Shirley dawała sobie radę pomimo przeciwności losu, naprawdę kochała i szukała przyjaciół na zabój. W szarej rzeczywistości potrafiła stworzyć kolorowy raj. Jakie jej lekcje zostaną z nami już na zawsze?

Zobacz również: 6 sposobów na to, jak przestać przejmować się opinią innych

Czego nauczyła nas Ania z Zielonego Wzgórza?

#1 Marzenia ubarwiają rzeczywistość

Jej rozwinięta wyobraźnia, kreatywność i miłość do książek sprawiały, że Ania zawsze pozostawała optymistką, nawet w trudnych okolicznościach. Często powtarzała: czym byłoby życie bez marzeń? To one sprawiają, że rzeczywistość nabiera kolorów, a w człowieku rośnie nadzieja. To, co wydawało się przed chwilą nudne, może zostać odmienione dzięki ludzkiej wyobraźni. Oby tylko nie spocząć na samych wyobrażeniach i część z tych myśli wprowadzać w czyn.

dziewczyna na trawie

#2 Zawsze możesz liczyć na swojego przyjaciela

Wszyscy potrzebujemy tej drugiej osoby, która jest dla nas ważna i stanie za nami murem. Człowiek, który zaoferuje swoje ramię, gdy będzie nam źle i zostaniemy pochłonięci przez rozczarowanie czy smutek. Wspólnie z nim możemy świętować ważne wydarzenia i sukcesy, tak, jak robiła to Ania.

Prawdziwa bratnia dusza to ktoś, komu mogę zwierzyć się ze swoich największych sekretów. Marzyłam o tym, aby poznać kogoś takiego całe życie. W najśmielszych snach nie przypuszczałam, że to się uda. Czy myślisz, że to możliwe?

- mówiła Anna Shirley o Dianie Barry Maryli.

#3 Miłość znaczy więcej niż wszystko

Miłość jest ponad dobrami materialnymi i tym, co można kupić w sklepie. Rozwija się naturalnie, bez pośpiechu, niczym piękna róża i może pojawić się w naszym życiu nagle, tak, jak stary przyjaciel.

Gdy Ania widziała na horyzoncie ukochanego Gilberta, jej serce trzepotało i oblewała się uroczym rumieńcem. Ich uczucie wynikało z wzajemnej przyjaźni.

#4 Jeżeli dasz ludziom szansę, mogą Cię zaskoczyć

Czy wyobrażacie sobie serię "Ania z Zielonego Wzgórza", gdyby główna bohaterka nie wybaczyła Gilbertowi?! Czasami po prostu powinniśmy dać komuś drugą szansę i przekonać się, że może nas jeszcze zaskoczyć. Dlatego nie zniechęcaj się, bo każdy z nas zmaga się z jakimiś problemami i może mieć gorszy dzień. Miłość od pierwszego wejrzenia zazwyczaj zdarza się w filmach, a żeby dobrze kogoś poznać, trzeba zobaczyć go w różnych życiowych okolicznościach.

dziewczyna z aparatem analogowym

#5 Zawsze są jakieś zakręty

Jak bardzo sytuacja nie wydaje się beznadziejna - wszystko jeszcze może się zmienić. Optymizm to była ważna cecha, która pozwalała Ani przetrwać. Podnosiła ona czytelników na duchu mówiąc, że nie wszystko jest w życiu idealne. Zawsze pojawiają się jakieś zakręty na drodze, ale lęk nie sprawi, że poradzimy sobie z tym lepiej.

"Oprócz próby i zwycięstwa, najlepszą rzeczą są próby i upadki" - głosiła Anna Shirley.

#6 Błędy są częścią dorastania

Anna przypadkowo upiła swoją przyjaciółkę Dianę "sokiem malinowym", który okazał się... winem. Zakazano im wówczas ze sobą rozmawiać, ale dziewczynka optymistycznie powtarzała, że jutro jest zawsze nowym rozdziałem, bez błędów. Pomyłki są wpisane w okres dorastania i dzięki nim rozwijamy się, dostrzegamy to, co ważne i uczymy się podejmować właściwe decyzje.

#7 Wyobraźnia to Twój cenny dar

Ania była osobą pełną życia i nadziei. Postrzegała świat w wyjątkowy sposób, głównie dzięki swojej bogatej wyobraźni. Dzieliła się z nami opowieściami, cnotami czy Jeziorem Błyszczących Wód. 

Wyobraźnia to coś bardzo cennego, czego nikt nie może Ci odebrać. Nawet jeśli nie masz nic, masz własną wyobraźnię. Dzięki niej możesz tworzyć, pisać i wierzyć w lepsze jutro.

#8 Gdy uważnie patrzysz, znajdziesz dobrą duszę

Przyjaźń i miłość wymagają tego, aby postarać się i o nie zawalczyć. Ania uczy nas tego, że jeżeli będziemy uważni na ludzi wokół, uda nam się odnaleźć pokrewną duszę. Tak, jak ona znalazła swoją powierniczkę sekretów i miłość. Nie musimy być podobni - te różnice czynią naszą relację piękną.

#9 Nie bój się stawać we własnej obronie

Anna Shirley zawsze broniła całym sercem tego, co słuszne i sprawiedliwe. Choć jej delikatna i romantyczna natura mogły zwieść, potrafiła zawalczyć o siebie, ponieważ wiedziała, co jest dla niej ważne. Pomimo dobrych intencji zdarzyło jej się obrazić tych, którzy krytykowali jej rude włosy, używając zestawu złośliwych obelg. Nikt nie zna Ciebie lepiej niż Ty sama i nie zrobi tego lepiej.

#10 Miłość do siebie nie przychodzi z dnia na dzień

Kim byłaby Ania bez swoich rudych warkoczy, piegów i wyjątkowej osobowości? Nauka kochania siebie jest najważniejszą lekcją ze wszystkich. Ale potrzeba czasu, aby to sobie uświadomić.

Czy teraz nabrałaś ochoty, aby wrócić do tej cudownej książki?

Zobacz również: Twórczy chaos, czyli 8 kroków do pielęgnowania w sobie artystki

Źródło: anneofgreengables.com / ohme.pl

Polecane wideo

Najpiękniejsze dziecko na świecie. Jak wygląda po 9 latach?
Najpiękniejsze dziecko na świecie. Jak wygląda po 9 latach? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Też Ania (Ocena: 5) 08.01.2021 15:26
Piękna charakteryzacja Anne Shirley! Gratuluję!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.06.2020 12:25
Piękna książka
odpowiedz

Polecane dla Ciebie