Jak zaakceptować lęk? 4 ćwiczenia, które pomagają odzyskać kontrolę nad życiem

Warto zmierzyć się ze swoim lękiem i zacząć żyć inaczej!
Jak zaakceptować lęk? 4 ćwiczenia, które pomagają odzyskać kontrolę nad życiem
fot. Unsplash (Matteo Di Iorio)
15.06.2020
Zuzanna Niedzielska

Jeśli zastanowisz się przez chwilę nad swoim życiem, zapewne zauważysz, że jest w nim sporo niepokoju i lęku, które blokują Twoje najważniejsze działania. Przez to Twoje życie nie wygląda tak, jakbyś chciała. Sama sypiesz sobie kłody pod nogi i podążasz wyboistą trasą, utrudniając sobie życie, ale nie potrafisz tego zmienić. Próbujesz unikać negatywnych uczuć albo je zagłuszyć, a one wracają ze zdwojoną siłą. Zastanów się, czy walka i opór przynoszą oczekiwany efekt. Może warto byłoby nieco pomóc własnemu szczęściu?

Zobacz również: Sisu – na czym polega fiński sposób na wzmocnienie psychiki?

Lęk jest jak ciasna, klaustrofobiczna pułapka. Obawa, strach, niepokój całkowicie opanowują nasze myśli i emocje i determinują nasze działania Warto zmierzyć się ze swoim lękiem i zacząć żyć inaczej – mówi Tanya J. Peterson autorka książki „Jak żyć bez lęku. 101 sposobów, aby uwolnić się od niepokoju, fobii, ataków paniki”, jak cytuje magazyn Zwierciadło. Jeśli zmagamy się z lękiem, walczymy z nim, wściekamy się na niego – w efekcie koncentrujemy na nim całą uwagę, a to, na czym się skupiamy, umacnia się i rozwija. Teraz, gdy już to wiesz, nie ma odwrotu.

Jak zaakceptować lęk?

Najlepiej zacząć od tego, aby skierować swoje myśli na inne tory, na przykład na wdzięczność za pozytywne wydarzenia, które zastąpią wewnętrzny lęk. Wtedy zacznie on stopniowo maleć, a sprawy dla nas ważne – wzrastać. Brzmi logicznie, prawda? Jednak trzeba dodać coś jeszcze.

Jak przestać walczyć z lękiem, żeby zniknął z naszego życia? Jak skierować uwagę na coś innego, gdy lęk jest tak uporczywy i zajmujący? Odpowiedź brzmi: akceptując go

- podaje tak prosty, a jednocześnie tak trudny sposób magazyn Zwierciadło.

Lęk jest częścią ludzkiego doświadczenia, więc nie da się go całkowicie wyeliminować. Nie ma sensu na siłę się od niego odcinać. Akceptacja pomaga zakończyć tę nieustanną walkę, gdyż zostawia nam czas i energię również na pozytywne doświadczenia.

4 skuteczne ćwiczenia

Oto kilka sposobów, które pomogą nam zaakceptować lęk i ruszyć wreszcie do przodu!

#1 Akceptacja jako nastawienie

Akceptacja to inaczej postawa mentalna, którą ugruntowujemy, przypominając sobie, że nawet jeśli w pewnych sytuacjach doświadczamy niepokoju, możemy podążać naprzód. Nie warto bać się negatywnych uczuć, ponieważ każde z nich daje nam jakąś informację. Warto wsłuchać się w siebie z ciekawością, aby zobaczyć, czego naprawdę potrzebujemy, zamiast uciekać od dyskomfortu.

#2 Działanie pomimo lęku

Ważnym elementem akceptacji jest postępowanie, które wspiera to, co dla nas ważne. Nie możemy zamknąć się za drzwiami z powodu lęku i rezygnować z życia. Każdy przechodzi jakieś rozterki, ale nadal może działać, pomimo negatywnych uczuć. Nie czekaj na idealny moment, który i tak nie nadejdzie. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest... przejście przez nią. Można to ćwiczyć jak mięśnie!

#3 Bycie tu i teraz

W sytuacjach, kiedy doświadczasz wzmożonego lęku, warto jest skoncentrować się od odczuciach zmysłowych, które pozwalają nam powrócić "na ziemię", zamiast tkwić w nakręcającej się i analizującej w nieskończoność głowie. Wykorzystaj swoje ciało i umysł do zakotwiczenia się w tym, gdzie jesteś i co w danym momencie robisz. Dotknij materiału spodni, kory drzewa, dłoni człowieka, powąchaj jakiś owoc lub kwiat... Bycie w pełni obecnym i uważnym w danej chwili przynosi zaskakujące rezultaty.

#4 Spokojny oddech

Spokój w obliczu lęku jest niczym forma medytacji. Dlatego siedź spokojnie, oddychaj głęboko i po prostu zauważaj wszystkie myśli i uczucia. Kiedy pojawi się lęk, zaakceptuj jego obecność i skoncentruj się na aktualnej czynności. Tylko Ty i Twój spokojny oddech. To naprawdę działa.

Ćwiczenia wydają się proste i niepotrzebne, ale na początek to naprawdę wiele. Spróbuj oswoić się z tą emocją przez jakiś czas i pochwal się efektami. :)

Zobacz również: 4 indyjskie prawa duchowe, które nauczą Cię akceptować rzeczywistość

Źródło: zwierciadlo.pl

Polecane wideo

Sławne mamy ubrane tak samo jak ich pociechy. Wyglądają uroczo! ♥
Sławne mamy ubrane tak samo jak ich pociechy. Wyglądają uroczo! ♥ - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 07.10.2023 13:12
Kwestia (osobowość lękowa) poruszana jest też w trakcie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa; dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony; mail: [email protected]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie