Jak wychować córkę na mądrą i pewną siebie kobietę? 9 rzeczy, o których musisz pamiętać

Po drodze popełniamy wiele błędów, jednak to poczucie bezpieczeństwa, miłość i czułość odgrywają w tym procesie bardzo ważną rolę.
Jak wychować córkę na mądrą i pewną siebie kobietę? 9 rzeczy, o których musisz pamiętać
Fot. Unsplash (Shari Sirotnak)
14.08.2020
Zuzanna Niedzielska

Bycie mamą córki nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza jeśli chcemy wychować ją na silną, szczęśliwą i pewną siebie kobietę. Po drodze popełniamy wiele błędów, jednak to poczucie bezpieczeństwa, miłość i czułość odgrywają w tym procesie bardzo ważną rolę.

Zobacz również: Jak powinno się chwalić dziecko?

Zdradzamy więc, co zrobić, żeby ta droga była łatwiejsza.

Jak wychować córkę na pewną siebie? 

Oczywiście żadna z nas nie ma takiej wiedzy, nawet w momencie pojawienia się dziecka na świecie. Zdobywa się ją latami, wytrwale edukując się i wyciągając wnioski z różnych macierzyńskich doświadczeń.

Posiadanie córki wymaga dużego zaangażowania, ponieważ chcemy, aby wyrosła na szczęśliwą, mądrą i pewną siebie kobietę, ale za słowem "chcę" musi iść jeszcze motywacja pt. "nie czekam, tylko działam".

Jak tego dokonać w praktyce?

#1 Wygląd nie jest najważniejszy

Nie utwierdzaj córki w przekonaniu, że wygląd i uroda są najważniejsze. Coraz częściej słyszymy, jak rodzice powtarzają swoim córkom jak mantrę:"Jesteś najpiękniejsza". Dlaczego rzadziej mówimy im słowa takie jak np. "Jesteś taką mądrą dziewczynką"?

Niech Twoja córka nie wyrasta w przekonaniu, że liczy się tylko wygląd. Musisz zaszczepiać w niej już od małego poczucie, że mądrość to ważna cecha. Niech mądrość czy zaradność nie będzie zarezerwowana tylko dla chłopców. Kobiety tak samo mogą zostać naukowcami, inżynierami i zdobywać świat. Koniecznie uświadamiaj ją pod tym kątem.

#2 Bądź dla niej wsparciem

Jeżeli córka ma dorastać w zdrowym poczuciu własnej wartości, musi otrzymać takie wsparcie od swoich rodziców, aby gdzieś znaleźć tego źródło. Jak tego dokonać? Zrób wszystko, żeby wiedziała, że zawsze może na ciebie liczyć. Najważniejsze, że dziecko wie, że nawet nie wiadomo co by się działo, to będzie miało poczucie, że w mamie czy tacie ma największe wsparcie i może przyjść z każdym problemem, o wszystkim powiedzieć, zwierzyć się, a oni nie będą jej oceniać.

#3 Ucz przyjaźni i solidarności

Ważne, aby Twoja córka wyrosła na silną kobietę i swoją siłę przekazywała dalej. Kobieca przyjaźń i solidarność są czymś absolutnie bezcennym. Pokazuj jej, że to istotna wartość.

Jeśli ma bardzo dobrą koleżankę, pomagaj jej pielęgnować tę relację (być może to przyjaźń na całe życie?). Sama zapraszaj do domu swoje przyjaciółki i dawaj dobry przykład tego, jak dbać o znajomości. Kobiece wsparcie jest bardzo ważne w życiu.

#4 Przestrzeń na zabawę

Każdy rodzic chce wszystkiego co najlepsze dla swojego dziecka. Dlatego stara się zagospodarować mu każdą wolną chwilę, np. na zajęcia dodatkowe: języki obce, taniec, lekcje gry na fortepianie... Te wszystkie dodatkowe aktywności rozwijają nasze dziecko, ale gdzie w tym wszystkim jest czas na beztroską zabawę?

Nie zapominajmy o tym, że zwykła zabawa też rozwija dziecko, uczy kreatywności i uczy kontaktów społecznych. Ważna jest także zabawa dziecka z rodzicami, a niestety coraz częściej rodzice nie poświęcają wystarczającej ilości uwagi i czasu swoim pociechom. Pora to zmienić.

#5 Rozwijaj pasję

Nie oczekuj od swojej córki, że będzie chętnie uczęszczała na balet, jeżeli lepiej czuje się tańcząc np. hip hop. Zostaw jej przestrzeń na decyzje! Naucz szukać tego, co lubi i czego potrzebuje.

Rozwój powinien wynikać również z własnych pasji i tego, co sprawia radość. Jedne dziewczynki wolą bawić się lalkami, a inne samochodami czy układać klocki. Pozwól swojej córce rozwijać się, ale nie przenoś na nią swoich własnych ambicji. Dziecko może zacząć traktować to wówczas jako karę. I straci do Ciebie zaufanie.

#6 Nie krytykuj!

Niestety to ogromnie przekłada się na wychowanie naszych córek i to, jak postrzegają siebie w przyszłości. "Nie garb się", "Źle to zrobiłaś", "Znowu się nie postarałaś" - brzmi znajomo? Dlaczego tak łatwo przychodzi nam krytykowanie, a tak trudno chwalenie?

Pamiętaj, że pochwała może więcej zdziałać niż ciągłe wytykanie błędów. Wtedy dziecko znajdzie motywacje do poprawy, zamiast nosić w sobie niepotrzebne poczucie winy.

#7 Świeć przykładem

Rodzice są dla dzieci największym przykładem i autorytetem. Zachowanie dziecka jest obrazem wpływu jego opiekunów. Już od małego chłoną każde nasze słowo, zachowanie i uważnie nam się przyglądają. Twoja córka uczy się od ciebie podejścia do świata, umiejętności rozwiązywania problemów czy zachowywania się w sytuacjach stresujących. Pamiętaj, że jesteś dla swojej córki wzorcem i to, czy wyrośnie na pewną siebie i szczęśliwą kobietę zależy dużej mierze od ciebie.

#8 Zadbaj o rozwój

Nigdy nie wiadomo, na kogo w przyszłości wyrośnie Twoja córka, dlatego powinnaś zapewnić jej wszechstronny rozwój. W dzisiejszych czasach mamy tak duży dostęp do wszelkiego rodzaju aktywności, że aż szkoda z nich nie korzystać. Dziecko nie musi chodzić na nie wiadomo jak profesjonalne zajęcia ruchowe, wystarczy że wyjdziesz z nim na plac zabaw i będzie mogło wyszaleć się tam z rówieśnikami.

Zapewnij córce również dostęp do kultury, oczywiście na poziomie odpowiednim do jej wieku. Teatr, interaktywne muzeum, kino - warto zaszczepić w córce miłość do sztuki i kultury. Rozmawiajcie o tym, wymieniajcie swoje wrażenia. To uczy wrażliwości na świat i otwiera nieznane dotąd obszary.

#9 Nie bój się komplementów

Olbrzymia rola w tej kwestii leży również po stronie ojców. Czasami budujące słowo usłyszane od taty, na przykład komplement "Jesteś taka mądra" działa na dziecko ze zdwojoną siłą. Córka podświadomie traktuje również tatę jako pierwszy wzorzec mężczyzny w swoim życiu, i tak jako dorosła kobieta może później postrzegać mężczyzn i dobierać sobie partnerów. To bardzo ważne.

Dlatego drogie mamy i tatusiowie bądźcie wsparciem dla waszych córek i doceniajcie je każdego dnia. Czasem coś wydaje się oczywiste, ale dobre słowo potrafi zbudować pewność siebie na lata.

Niech mamusie podpowiadają czasem ojcom pewne istotne rzeczy, ponieważ to wszystko jest dla dobra waszych pociech!

Może dodacie coś od siebie? 

Zobacz również: Twórczy chaos, czyli 8 kroków do pielęgnowania w sobie artystki

Źródło: kobieta.pl

Polecane wideo

Sławne mamy ubrane tak samo jak ich pociechy. Wyglądają uroczo! ♥
Sławne mamy ubrane tak samo jak ich pociechy. Wyglądają uroczo! ♥ - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.08.2020 11:08
Z tą solidarnością to bym uważała, bo takie rzeczy kończą się źle dla tych, co w nią wierzą.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie