Co to jest binge-watching i dlaczego jest szkodliwy?

Pochłaniasz cały sezon odcinek po odcinku? Lepiej uważaj.
Co to jest binge-watching i dlaczego jest szkodliwy?
Fot. Unsplash
14.06.2020

Statystyczny Polak spędza codziennie przed telewizorem ok. 4,5 godziny. Cały czas przybywa osób, które potrafią robić to przez ponad osiem godzin dziennie! Młodsza część widzów od dawna przerzuciła się już na oglądanie filmów w Internecie, czasami zarywając noce przez nałogowe oglądanie Netflixa

Zobacz również: Co Polacy oglądają na Netflixie? 10 tytułów, które biją rekordy popularności w naszym kraju

Psychologowie alarmują, mówiąc o zjawisku uzależnienia od seriali. Binge-watching to angielskie określenie na "łapczywe" oglądanie całych sezonów, aby jak najszybciej poznać dalsze losy bohaterów.

Jakie mogą być tego konsekwencje?

Czy binge-watching może być szkodliwy?

Oferta jest naprawdę okazała. Tematyka seriali obejmuje praktycznie każdą dziedzinę życia, więc widzowie z pewnością odnajdą historię, z którą sami się utożsamią. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Seriale mają nawet po kilka sezonów, a każdy z nich po 8-10 odcinków. Odcinki trwają więcej niż godzina lekcyjna. Do tego sen, jedzenie, toaleta... Może nie starczyć już czasu na życie. Dlaczego tak trudno się nam oprzeć?

Geneza zjawiska

Producenci tworzą fabuły w taki sposób, aby jak najbardziej pochłaniały widza. Odcinki zawsze są zakończone jakimś celowym niedopowiedzeniem, którego rozwiązanie MUSIMY natychmiast sprawdzić w kolejnym. Wybitna obsada robi to zresztą po mistrzowsku. Niejednoznaczni bohaterowie ściągają mnóstwo uwagi widza. Zaciekawienie przeobraża się w przygodę, a nad taką wycieczką w wirtualny świat łatwo stracić kontrolę.

Profil nałogowego pożeracza seriali

Zjawisko binge-watchingu zainspirowało kanadyjskich naukowców do sprawdzenia, co kieruje nałogowymi oglądaczami seriali. Okazuje się, że kompulsywne odtwarzanie odcinków może być związane z wewnętrzną potrzebą emocjonalnego przeżywania emocji i doświadczeń za pośrednictwem ulubionych postaci, pisze w książce "Mózg zmienia się sam" dr Norman Doidge, jak cytuje magazyn Charaktery.

Seriale kuszą swoim nieosiągalnym światem, o jakim marzą widzowie. Chcą zbliżonego stylu życia, szukają w bohaterach podobieństw, lubią łatwo oceniać dobro i zło. To odpręża, ale daje też możliwość łatwiej ucieczki od rzeczywistości i realnych problemów. 

Niestety, może to prowadzić do zaburzeń zdrowotnych, społecznych i psychicznych, takich jak depresja, otyłość, bezsenność czy trudności w nawiązywaniu relacji

Kiedy binge-watching jest niebezpieczny?

Sprawdź, czy poniższe stwierdzenia dotyczą Ciebie.

  • Oglądanie seriali zajmuje Ci coraz więcej czasu. Zarywasz noce, przestajesz chodzić do szkoły/pracy/na uczelnię i oszukujesz bliskich, aby tylko spędzić kolejną godzinę z serialem.

  • Jesteś niekonsekwentny. Nie realizujesz swoich planów, nie dotrzymujesz danych obietnic jak np. ta, że miałeś obejrzeć tylko jeden odcinek...

  • Czujesz rozdrażnienie, a nawet złość, kiedy ktoś próbuje przeszkodzić Ci w oglądaniu. Stajesz się agresywny wobec rodziny.

  • Gdy kończy się odcinek, odczuwasz smutek i niepokój.

  • Przez nałogowe oglądanie zaniedbujesz sen i obowiązki.

  • Od jakiegoś czasu izolujesz się od przyjaciół, unikasz kontaktu z ludźmi i czujesz niechęć do przebywania w towarzystwie innych. Od wspólnego posiłku wolisz być sam na sam z laptopem.

  • Podczas konfliktów z bliskimi zaczynasz odczuwać satysfakcję, ponieważ wiesz, że w końcu możesz mieć święty spokój (wiadomo na co).

  • Zaczynasz zaniedbywać swoje zdrowie, higienę, wygląd, a seriale oglądasz nawet w łazience.

  • Zamiast zdrowo się odżywiać, kupujesz fast food lub zamawiasz jedzenie wyłącznie online. Podczas oglądania serialu często popijasz kolorowe napoje, alkohol i jesz słodycze.

  • Zaobserwowałeś u siebie spadek kondycji fizycznej, źle się czujesz ze swoim ciałem i brakuje Ci ruchu na świeżym powietrzu. Przez brak energii odczuwasz apatię, ociężałość, a do tego masz wrażenie, że pogorszył Ci się wzrok.

para ogląda serial na łóżku

Zobacz również: Kultowe tytuły i wielkie niewypały. Te seriale na zawsze znikną z Netflixa

Źródło: Charaktery

Polecane wideo

Przytula lwy, bawi się z hieną i gepardami. „Ten facet powinien mieć program na Netflixie!”
Przytula lwy, bawi się z hieną i gepardami. „Ten facet powinien mieć program na Netflixie!” - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie