Tym jednym zdaniem załatwisz wszystko. Ludzie będą jedli Ci z ręki

Prosty trik, dzięki któremu osiągniesz każdy cel.
Tym jednym zdaniem załatwisz wszystko. Ludzie będą jedli Ci z ręki
Fot. Unsplash
15.06.2020

Przez całe życie uczymy się tego, jak rozmawiać z innymi ludźmi, aby nas słuchali. Czasami próbujemy brzmieć bardzo stanowczo, a kiedy indziej kokietujemy. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że słowa mają moc i milcząc nie uda nam się niczego osiągnąć. Zastanawiamy się, co i w jaki sposób powiedzieć, żeby przekonać rozmówcę.

Zobacz również: 15 cech wyjątkowych ludzi. To najrzadziej spotykany typ osobowości

To wcale nie takie trudne - twierdzi „Your Tango”. Portal przypomina eksperyment przeprowadzony jakiś czas temu we Francji, którego wyniki każdy z nas powinien wziąć sobie do serca. Zwłaszcza, kiedy chcemy o coś poprosić i obawiamy się odmowy. Tajemnicą sukcesu okazuje się konstrukcja zdania.

A konkretnie - magiczne słowa, którymi rozpoczynamy swoją wypowiedź.

zbiórka pieniędzy

Jak prosić o pomoc?

Francuscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak reagujemy, gdy ktoś prosi nas o wsparcie. W tym celu wolontariusze odbyli rozmowy z 640 przypadkowymi przechodniami, przy okazji zbierając pieniądze na organizację dobroczynną. Szybko okazało się, że najlepsze wyniki uzyskują ci, którzy potrafią wziąć drugiego człowieka pod włos.

Prawdopodobnie słyszałeś o fundacji pomagającej chorym dzieciom. Jestem ciekaw, czy możesz wesprzeć nas dowolną kwotą

- mniej więcej w ten sposób zwracano się do potencjalnych darczyńców. Jednak nie zawsze, bo niektórzy postanowili dodać coś od siebie.

Prawdopodobnie słyszałeś o fundacji pomagającej chorym dzieciom. Pewnie odmówisz, ale jestem ciekaw, czy wesprzesz nas dowolną kwotą

- rozpoczynali rozmowę pozostali.

Zobacz również: „Powiedz mi coś o sobie”. Podchwytliwe pytanie, na które jest tylko jedna odpowiedź

rozmowa

Sztuka rozmowy

Okazało się, że forma ma zasadnicze znaczenie. Dzięki pierwszej formułce 25 procent przechodniów zdecydowało się na datek. Gdy w prośbie znalazły się słowa „pewnie odmówisz, ale…” - wskaźnik ten wzrósł już do 39 procent.

Według naukowców wyrażenie wątpliwości zwiększa naszą pozycję negocjacyjną. W ten sposób łatwiej trafić do drugiego człowieka, bo dotykamy czegoś tak nieuchwytnego, jak jego ambicja. Mechanizm jest prosty: skoro on twierdzi, że odmówię, to pokażę mu jak bardzo się myli.

Równie dobrze sprawdzają się wyrażenia typu: „możesz odmówić, ale…”, „zrób, jak uważasz, ale…” czy „nie czuj się zobligowany, ale…”. W większości przypadków rozmówca zrobi na przekór i w ten sposób osiągniemy swój cel.

Zobacz również: 10 sposobów, by odzyskać pewność siebie w 30 dni

Polecane wideo

Tylko wyjątkowi ludzie znają te zapomniane słowa. Większości z nas nic nie mówią
Tylko wyjątkowi ludzie znają te zapomniane słowa. Większości z nas nic nie mówią - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 1) 15.06.2020 09:07
Takie żebranie jest żałosne, tak samo jak dołączanie zdjęć afrykańskich dzieci czy psów ze schroniska. Bo to jest granie na prymitywnych emocjach. PS. Nic o magicznym "mam horom curke"? ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.06.2020 05:55
Wszystko fajne ale jak to wykonac jak czlowiek pracuje od 6.30 do 17.00 😕
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.06.2020 02:54
ooo to jest dobre!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie