6 sposobów na to, jak przestać przejmować się opinią innych

Wciąż obawiasz się odrzucenia i boisz się mówić na głos to, co myślisz? Ten poradnik jest dla Ciebie.
6 sposobów na to, jak przestać przejmować się opinią innych
fot. Unsplash (Sam Manns)
13.06.2020

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak bardzo ufamy opiniom innych osób? Naukowcy z University College London i Aarhus University w Danii dowiedli, że jesteśmy uzależnieni od zdania innych, ponieważ sprawia nam to przyjemność i uruchamia w mózgu obszar odpowiedzialny za nagrodę.

Niektórzy ludzie mają tak niski poziom pewności siebie, że wystarczy jeden komplement lub krytyka od koleżanki, szefa czy partnera, aby zmienić ich zdanie na swój temat o 180 stopni. Jak dorosły, niezależny człowiek może uzależniać swoje życie od tego, co myślą na jego temat inni ludzie?

Zobacz również: 10 rzeczy, których nie powinnaś oczekiwać od innych

Jak przestać przejmować się opinią innych ludzi?

Jeżeli wciąż obawiasz się odrzucenia ze strony innych osób i boisz się mówić na głos to, co myślisz, to ten poradnik jest dla Ciebie. Pamiętaj: opinia nie jest faktem. I nie musi rządzić Twoim życiem.

Zaakceptuj swoją indywidualność

Wszyscy artyści dumnie powtarzają, że nie ma drugiej takiej osoby na świecie, która reprezentowałaby sobą to samo, co Ty. Szkoda tracić cennego czasu na udawanie i kopiowanie pozornie idealnych osób, kiedy Ty możesz dać światu coś zupełnie unikalnego. Wiadomo, że nigdy nie zadowolisz wszystkich, więc warto przynajmniej mieć tę budującą świadomość, że nikogo nie udajesz.

W sytuacji mało konstruktywnej krytyki zrozumiesz, że po prostu trafiłaś na niewłaściwą osobę, z którą nie znajdziesz porozumienia i pora szukać dalej. Jeśli nie będziesz sobą, staniesz się wtedy stratna podwójnie! Szukaj ludzi, z którymi czujesz pozytywną chemię i nie staraj się na siłę przypodobać wszystkim. Każdy ma inny gust i to jest piękne.

Zacznij od postawy

Nic tak błyskawicznie nie działa na nasze postrzeganie rzeczywistości, jak zmiana postawy ciała. Wystarczy, że wyprostujesz plecy, otworzysz klatkę piersiową i uniesiesz podbródek wyżej, a nagle zobaczysz problem w zupełnie innym świetle. Wypróbuj! 

Wykorzystuj śmiało tę metodę w kontakcie z innymi, aby manifestować swoją pewność siebie. Z czasem stanie się to Twoim nawykiem, a opinia innych - tylko ich zdaniem, do którego mają prawo. 

Dysocjowanie i asocjowanie

Najwięcej emocji pojawia się w nas, kiedy jesteśmy zbyt uwikłani w daną sytuację i trudno nam spojrzeć na nią z dystansem. Jak sobie z tym radzić?

Ta technika dotyczy dwóch sposobów, które mogą zmienić wewnętrzne doświadczenia. Gdy człowiek przeżywa jakąś sytuację, będąc „wewnątrz” doświadczenia, widząc je swoimi oczami, wtedy mówimy, że jest zasocjowany w tym doświadczeniu i może w związku z tym doświadczać różnych odczuć. Gdy natomiast przeżywa sytuację, będąc „na zewnątrz”, ogląda siebie niczym aktora w filmie – wtedy jest zdysocjowany. Inaczej mówiąc, jesteś zasocjowany, gdy widzisz wyobrażoną sytuację swoimi oczami, a zdysocjowany, gdy widzisz siebie w tej sytuacji

- tłumaczy dr Mateusz Grzesiak na swoim blogu.

I co z tego?

No dobrze, stało się. Zaliczyłaś poważną wpadkę na oczach znajomych, powiedziałaś na imprezie coś głupiego, ktoś napisał Ci przykry komentarz lub usłyszałaś, jak znajomi Cię obgadują. Czujesz złość, rozgoryczenie i jest Ci trochę smutno. Zaczynasz odczuwać wstyd i poczucie wartości powoli opada.

Zapytaj siebie jednak: Co z tego? Odpowiedz sobie szczerze, co takiego się stało, że to usłyszałaś. Że zdarzył się ten wypadek. Noo... wszyscy się ze mnie śmiali/straciłam w ich oczach/moje zdjęcie miało za mało polubień. No i co z tego!

Zadawaj sobie to pytanie na każdą swoją odpowiedź, aż dojdziesz do muru i stwierdzisz, że w sumie tak naprawdę nic złego się nie stało, tylko niepotrzebnie martwisz się opinią innych (a oni już pewnie dawno mają nowy temat do rozmów).

Poza tym uwierz, że ludzi rzadko obchodzi coś poza własnymi problemami, które na bieżąco muszą rozwiązywać. Chwilę pośmieją się i zapomną. Nie jesteś pępkiem świata! 

Weryfikacja faktów

Kiedy wpadasz w wir przejmowania się zdaniem innych na swój temat, spróbuj zapytać siebie, czy faktycznie jest tak, jak myślisz, czy odrobinę się nakręcasz. Zweryfikuj fakty.

Najpierw zastosuj metodę spojrzenia na sytuację z góry z podpunktu trzeciego, a następnie popytaj znajomych, zrób bilans plusów i minusów, poczekaj, aż emocje opadną.

Czy faktycznie ten ktoś mnie NIE LUBI czy tylko zwrócił mi uwagę albo wyraził swoją opinię? Niestety, często mamy tendencję do wyolbrzymiania czyichś słów i przeinaczania rzeczywistości, patrząc na sytuacje skrajnie. Warto popracować nad swoją pewnością siebie i nie popełniać tego błędu w przyszłości.

Zobacz również: Nie oceniaj – 7 wskazówek, jak przestać być niemiłą dla innych ludzi

Polecane wideo

Ma dość smukłych influencerek, które mówią o samoakceptacji. Pokazała wymowne zdjęcia
Ma dość smukłych influencerek, które mówią o samoakceptacji. Pokazała wymowne zdjęcia - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie