Nie oceniaj – 7 wskazówek, jak przestać być niemiłą dla innych ludzi

Mówi się, że jeżeli nie masz zamiaru powiedzieć czegoś miłego - nie odzywaj się wcale.
Nie oceniaj – 7 wskazówek, jak przestać być niemiłą dla innych ludzi
fot. unsplash.com (Philip Martin) x iStock (nd3000)
03.06.2020

Wszyscy czasami czujemy się rozgoryczeni tym, co nas spotyka, ale to nie powód, aby wyżywać się na innych ludziach, a zwłaszcza naszych najbliższych. Każdy ma swoje problemy i nie ma sensu ich wartościować, ponieważ każda sprawa akurat dla niego jest najistotniejsza. 

Zobacz również: Wystarczy sekunda, by ocenić nieznajomego na „tak” lub „nie”. Jak działa efekt aureoli?

Jeżeli zmagasz się tym, że wciąż jesteś złośliwa dla ludzi, krytykujesz ich i oceniasz po samym wyglądzie czy pierwszym wrażeniu, to ten poradnik jest dla Ciebie. Nietrudno jest nauczyć się tego, jak położyć swej podłości kres. Wystarczy jedynie zachować otwarty umysł i zaakceptować ewentualny feedback pod swoim adresem - nie zawsze pozytywny.

Jak przestać być niemiłym dla innych ludzi?

Często Ci się to zdarza, a Twoje otoczenie powoli zaczyna mieć już Ciebie dosyć? Nikt nie lubi osób, które bez powodu krytykują i wyżywają się na innych. Jeżeli chcesz przekonać się, jak przestać być w końcu złośliwą dla innych, oto najważniejsze wskazówki.

Znajdź źródło swojej złości

Spróbuj poszukać prawdziwego źródła problemu, przez które kumuluje się w Tobie napięcie, które następnie musisz przenieść na inne osoby. One nie są niczemu winne! Weź wreszcie odpowiedzialność za swoje życie, szczęście i nie obwiniaj znajomych za swoje niepowodzenia lub nieprzepracowane emocje. Rozwiązuj swoje problemu samodzielnie, a jeżeli nie radzisz sobie z tym, nie bój się poprosić o pomoc terapeutę. 

Pomyśl o uczuciach innych

Mówi się, że jeżeli nie masz zamiaru powiedzieć czegoś miłego, nie odzywaj się wcale. Kiedy nachodzi Cię ochota powiedzenia czegoś złośliwego pod adresem kolegi czy koleżanki, zastanów się dwa razy, czy to jest warte ich zranionych uczuć. Skup się na tym, co oni czują w tej sytuacji - nie wiesz, czy nie wchodzisz na minę, czyli tzw. czuły punkt. Podczas gdy Ty zapomnisz o tej sytuacji, oni mogą zapamiętać te słowa na długo. Chyba nie chciałabyś stracić prawdziwego przyjaciela z powodu jednego głupiego żartu albo komentarza, na który możliwe, że faktycznie zasłużył. Niech emocje opadną i dopiero wtedy skomentuj to, co zaszło.

Nie oceniaj 

Nie powinno oceniać się ludzi na podstawie pierwszego wrażenia, a tym bardziej wyglądu zewnętrznego, ponieważ z czasem zawsze są w stanie zaskoczyć nas czymś pozytywnym. Tak samo jak książki nie należy oceniać po okładce, dopóki nie przekonamy się, jaka jest jej prawdziwa zawartość

Jeżeli masz skłonność do pochopnej oceny innych osób, daj sobie trochę czasu na lepsze poznanie kogoś i przekonanie się, kim tak naprawdę jest. Ludzie są bardzo różni i musisz uszanować to, że czasem po prostu ktoś nie będzie się z Tobą zgadzał. A to wcale nie oznacza, że Cię nie lubi.

Postaw się na ich miejscu

Nabierz więcej pokory i zastanów się, jakby to było być na miejscu tej drugiej osoby. Zawsze o tym pamiętaj, zanim zdecydujesz się zachować w określony sposób. Po prostu "nie czyń bliźniemu, co Tobie niemiłe", ponieważ... karma wraca. Nie czuj się "lepsza" od innych ludzi, gdyż oni doskonale to wyczuwają i nie lubią przebywać w towarzystwie osób wywyższających się. Zanim coś zrobisz, w pierwszej kolejności weź pod uwagę samopoczucie znajomych czy przyjaciół. Zadaj sobie pytanie, czy chciałabyś być potraktowana tak przez kogoś i przemyśl to dwa razy.

Naucz się słuchać

Najprostszą drogą do tego, aby mieć w sobie więcej empatii i przestać być dla ludzi nieprzyjemną, jest nauka prawdziwego słuchania. Nie bezsensownego przytakiwania i zadawania pytań typu "co tam?", tylko szczerego zainteresowania się drugą osobą, tym co ma do powiedzenia i byciu obok niej. Wtedy zauważysz realne powody zachowania innych osób i zrozumiesz ich naturę. Po prostu spróbuj i ciesz się zaskakującymi efektami. Każdy człowiek marzy o przyjacielu, który go wysłucha.

Użyj przypominajki

Jeżeli uznasz, że powyższe rady są do kitu i Twoje destrukcyjne zachowanie powoli wymyka się spod kontroli, wymyśl coś, co będzie przypominało Ci o tym, że podjęłaś decyzję, aby tego więcej nie robić. To może być hasło, które ktoś szepnie Ci, kiedy znowu powiesz na głos jakąś kąśliwą myśl, wielki plakat nad łóżkiem, tabelka (do której wpiszesz z datami kolejne potknięcia), tapeta, przypomnienie w telefonie, albo gumka recepturka na nadgarstku, za którą pociągniesz za każdym razem, gdy wymsknie Ci się coś niestosownego. Kiedy zrobisz tak kilka razy, może w końcu uda Ci się skończyć na dobre ze szkodliwym nałogiem? Grunt to świadomość.

Zobacz, jak zachowują się mili ludzie

Zwróć uwagę na to, jak zachowują się uprzejme osoby w Twoim otoczeniu i za co lubią je inni, a następnie spróbuj naśladować te dobre nawyki. Co mówią i jak reagują na krytykę? Jeżeli ktoś ostatnio zwrócił Ci uwagę, że jesteś zbyt złośliwa, oto najprostszy sposób. Po prostu znajdź wzór do naśladowania i skoncentruj się na zmianie własnych destrukcyjnych nawyków.

Czasem możemy nawet nie zdawać sobie sprawy ze skali tego problemu, dopóki nie obudzimy się któregoś dnia bez żadnego przyjaciela obok, samotni i nieszczęśliwi. Jeżeli masz jeszcze szansę na poprawę i odbudowanie relacji ze znajomymi - zrób to, nim będzie za późno.

Zobacz również: 10 rzeczy, których nie powinnaś oczekiwać od innych

Źródło: allwomenstalk.com

Polecane wideo

Dziewczyny, które w ogóle się nie malują. Na ich twarzy nie zobaczysz nawet grama makijażu
Dziewczyny, które w ogóle się nie malują. Na ich twarzy nie zobaczysz nawet grama makijażu - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 4.67 / 5
gość (Ocena: 4) 04.06.2020 11:05
nie zgadzam się do końca. Zanjomości należy niestety weryfikować i oceniać. To bardzo ważne, czy ta druga osoba jest wobec nas fair, uczciwa, życzliwa. Jeśli dostrzegamy czerwone lampki, lepiej taką znajomość zakończyć, bo inaczej może to się skończyć bardzo źle.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.06.2020 11:46
Mądry artykuł, brawo!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.06.2020 02:06
Podchwytliwe, aż chciałoby się to jakoś złośliwie skomentować :D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie