Dlaczego mężczyźni łamią kwarantannę częściej niż kobiety? Badacze doszli do zaskakujących wniosków

Udało im się ustalić, co chcą przez to osiągnąć.
Dlaczego mężczyźni łamią kwarantannę częściej niż kobiety? Badacze doszli do zaskakujących wniosków
Fot. Unsplash
26.05.2020

Po dwóch miesiącach przymusowa kwarantanna i tzw. lockdown wszystkim nam dają się we znaki. Wprawdzie część obostrzeń została złagodzona, ale inne restrykcje wciąż obowiązują nas z całą mocą. Póki co nie ma mowy m.in. o podróżowaniu samolotem, organizowaniu imprez masowych czy spotykaniu się większą grupą znajomych w pubach czy w restauracjach. Wciąż też towarzyszą nam maseczki – przynajmniej w przestrzeni publicznej, gdzie są obowiązkowe. 

Zobacz również: Osoby o takiej osobowości wręcz rozkoszują się kwarantanną. Czy jesteś coviwertykiem?

Jednak od początku wprowadzenia obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa niektóre osoby nie zamierzały się do nich stosować. W mediach bardzo szybko zaczęły krążyć informacje o zatrzymaniach takich osób przez policyjne patrole, które wlepiały mandaty za wchodzenie do parków (gdy te były jeszcze zamknięte), bieganie czy jeżdżenie na rowerze. Część takich zatrzymań wynikała z różnic w interpretowaniu niejasnych przepisów, ale niektórzy nie zamierzali zmieniać dotychczasowego stylu życia z pełną premedytacją.  

Badacze z Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić, kto wykazuje największą niechęć do podporządkowywania się restrykcjom w czasie pandemii koronawirusa. Okazuje się, że tą grupą są przede wszystkim młodzi mężczyźni. Dlaczego to właśnie oni notorycznie łamią kwarantannę? 

Fot. Unsplash.com 

Mężczyźni łamią kwarantannę częściej niż kobiety

Grupa naukowców z University of Sheffield oraz Ulster University przeprowadziła ankietę wśród 2 tys. osób w przedziale wiekowym 13-24 lata. Okazało się, że połowa badanych mężczyzn w wieku 19-24 lata łamała kwarantannę i nakaz izolacji społecznej poprzez spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Dla porównania kobiety w tej samej grupie wiekowej, które łamały zalecenia władz stanowiły zaledwie 25 proc.  

Badanie wykazało także, że 150 spośród 281 mężczyzn w wieku 19-24 lata spotykało się ze znajomymi podczas tzw. lockdownu. Co piąty z nich został upomniany przez policję, otrzymał karę grzywny lub został aresztowany. Ta grupa badanych wykazała najmniejsze przekonanie, że może zarazić się wirusem COVID-19 albo zakazić nim inne osoby. Jednocześnie wychodziła z założenia, że rządowe zalecenia nie są warte tego, aby się do nich zastosowywać.  

Dr Liat Levita z University of Sheffield komentuje, że wszystko sprowadza się do... chęci popisania się. 

Wiemy, że mężczyźni na ogół częściej podejmują ryzyko, a psychologowie ewolucyjni zawsze wyjaśniali to zjawisko faktem, że w ten sposób próbują się popisać. Podejmują większe ryzyko, a więc ich procesy decyzyjne są przez to kształtowane. Dlatego ich zachowanie ma dla nich samych sens 

- wyjaśnia ekspertka. 

Ale za łamaniem kwarantanny kryją się jeszcze inne pobudki. Nieco mniej niż połowa wszystkich badanych bez względu na płeć (917 osób) przyznała, że restrykcje i nakaz izolacji społecznej przekłada się u nich na zwiększone uczucie niepokoju. Zgłaszali to zwłaszcza ci badani, których rodzice lub jeden z rodziców pracuje w służbie zdrowia lub w uprawia inny zawód, który stawia go w pierwszej linii walki z koronawirusem. Młodzi ludzie, którzy cierpią na depresję okazywali większe skłonności do łamania kwarantanny poprzez spotykanie się ze znajomymi. Z kolei ci, którzy odczuwają większy niepokój w większym stopniu trzymali się zaleceń, praktykowali izolację społeczną i dbali o regularne mycie rąk. 

Zobacz również: Kiedy rząd zniesie wszystkie ograniczenia? Niepokojące słowa Jackowskiego

Polecane wideo

Ten facet ma taką twarz, że pasuje mu każdy rodzaj zarostu. W której wersji jest najprzystojniejszy?
Ten facet ma taką twarz, że pasuje mu każdy rodzaj zarostu. W której wersji jest najprzystojniejszy? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie