Ostatnio w polskich mediach znów zrobiło się głośno na temat depresji. Stało się tak w głównej mierze za sprawią wyjątkowo nietrafionego artykułu opublikowanego w tygodniku “Angora”. Znalazł się w nim szereg “porad” na temat tego, jak walczyć z depresją - wśród nich m.in. wzięcie prysznica czy urodzenie dziecka. Artykuł został skrytykowany przez wielu ekspertów, a także osoby, które zmagają się z depresją.
Zobacz również: Masz depresję? Weź prysznic, urodź dziecko. Tak „radzi” popularny tygodnik
Chociaż na temat tej choroby mówi się coraz częściej i głośniej, na jej temat wciąż krąży wiele nieprawdziwych przekonań. Osoby, które nigdy nie miały styczności z depresją często żyją w przekonaniu, że objawia się ona przede wszystkim płaczem, leżeniem w łóżku i otwartym mówieniem o swoim złym samopoczuciu. Rzeczywistość bywa jednak zupełnie inna. Depresja wcale nie jest czarno-biała. Można z nią funkcjonować, uśmiechać się i żartować, chodzić do pracy, spotykać się ze znajomymi i sprawiać wrażenie, jakby wszystko było w jak najlepszym porządku. Właśnie tak wygląda tzw. uśmiechnięta depresja, zwana też depresją maskowaną. Inni określają ją mianem wysokofunkcjonującej depresji.
Osoby cierpiące na taki rodzaj depresji na pierwszy rzut oka nie zdradzają objawów choroby. Często jednak przeżywają wewnętrzny ból, lęk i poczucie beznadziei, a nawet zmagają się z powracającymi myślami samobójczymi. To bardzo podstępny rodzaj depresji, ponieważ wyjątkowo trudno go zdiagnozować i udzielić chorym właściwej pomocy oraz leczenia.
Fot. Unsplash.com
W rozmowie z mediami terapeutka Tanya Komblevitz zwraca uwagę na symptomy, które mogą świadczyć o tym, że dana osoba cierpi na tzw. uśmiechniętą depresję:
Zdaniem ekspertki można mówić o maskowanej depresji w momencie, kiedy dana osoba stwierdza u siebie co najmniej 5 spośród tych objawów i jeżeli występują one praktycznie każdego dnia.
Pozostaje tylko wspomnieć o tym, że jeśli chorujesz na depresję - nie jesteś sama i możesz liczyć na wsparcie i pomoc. Możesz znaleźć ją m.in. na stronie Forum Przeciwko Depresji, gdzie otrzymasz informację na temat antydepresyjnego telefonu zaufania. Możesz zgłosić się do psychologa, psychiatry albo terapeuty, który udzieli ci profesjonalnego wsparcia, i z którym będziesz mogła porozmawiać na każdy temat bez obawy, że zostaniesz oceniona, albo że twoje słowa wyjdą poza gabinet. I chociaż wiemy, że to czasami trudne, możesz spróbować porozmawiać z bliskimi i przyjaciółmi, powiedzieć im o tym, co przeżywasz i poprosić o to, aby w tych trudnych chwilach po prostu byli przy tobie.
Zobacz również: Koronawirus rozprzestrzenia także panikę i depresję. Psycholog radzi, jak z nimi walczyć