Sisu – na czym polega fiński sposób na wzmocnienie psychiki?

Przekonaj się, że możesz być dzielna każdego dnia!
Sisu – na czym polega fiński sposób na wzmocnienie psychiki?
fot. iStock (Bogdan Kurylo)
14.05.2020
Zuzanna Niedzielska

W dobie koronawirusa warto wzmocnić swoją psychikę, aby lepiej radzić sobie z otaczającą nas rzeczywistością. Okazuje się, że Finowie są w tym mistrzami. Słyną nie tylko z profilaktycznych, gorących kąpieli w saunie i morsowania w lodowatej wodzie, które rewelacyjnie wpływają na zdrowie i urodę, ale potrafią budować wewnętrzne poczucie pewności siebie i odwagę do stawiania czoła wyzwaniom. Mają na to nawet swoją własną nazwę, która idealnie odzwierciedla ten skandynawski stan ducha. W otoczeniu zielonej natury nie pozostaje już nic innego, jak tylko korzystać z tej wiedzy i być szczęśliwą każdego dnia. Jak żyć w zgodzie z ich magiczną filozofią?

Zobacz również: Jak osiągnąć zen, siedząc w domu? Bierz przykład z kotów

Czym jest Sisu?

To jedno, zgrabne niczym skandynawski design słowo, obejmuje szereg postaw życiowych, takich jak hart ducha, silna wolna czy determinacja do stawiania czoła wyzwaniom dnia codziennego.

Pojęcie tłumaczy się też jako odnajdywanie potencjału w przeszkodach i aktywną próbę ich rozwiązywania, zamiast ucieczki. Nawet jeśli do tej pory wybierałaś częściej bierną postawę ofiary i nie wierzyłaś we własne możliwości, od teraz wszystko może się zmienić. Każdy może wyćwiczyć w sobie Sisu, tak samo jak fizyczne mięśnie. Wystarczy częściej próbować, zamiast od razu się poddawać.

Pozwoliło mi to wyzbyć się wyuczonej bezradności, przekonania, że właściwie to mogę jedynie pogodzić się z tym, że jestem nieco ospała, cierpię na depresję i miewam trudności z porannym wstawaniem. Stałam się osobą, która budzi się wcześnie, żeby jeszcze przed rozpoczęciem dnia wskoczyć do morza

- tłumaczy dziennikarka Katja Pantzar w książce Odnaleźc sisu”, jak cytuje Zwierciadło.

Fińska filozofia w praktyce

Finlandia uchodzi na najszczęśliwszy kraj na świecie. Dlaczego? Finowie głęboko wierzą, że ducha można hartować na tej samej zasadzie, co ciało. Kiedy wzmacniamy się fizycznie, zwiększa się nasza psychiczna odporność. Od dawna słyną z gorących kąpieli w saunie i morsowania w lodowatej wodzie, co poprawia krążenie, odmładza i cudownie wpływa na zdrowie i urodę. Kiedy dodamy do tego zielone otoczenie i codzienny kontakt z naturą, może wyjść z tego naprawdę budujące połączenie.

W Finlandii ruch na świeżym powietrzu to coś tak oczywistego, jak oddychanie. Do pracy mieszkańcy wolą przemieścić się na rowerze, niż jechać samochodem, a po weekendzie wymieniają się z kolegami wrażeniami z czasu spędzonego na grzybach w lesie, łowieniu ryb na łódce czy pielęgnowaniu warzyw w ogrodzie. Żadna pogoda im nie straszna. Dlatego też rzadziej skarżą się na stany lękowe i problemy psychiczne, w przeciwieństwie do miastowych. Starają się też szukać aktywności niewymuszonych, takich jak zabawa z dziećmi czy używanie schodów zamiast windy.

Finowie są też maniakami idei "zrób to sam". Zanim wyrzucą coś do kosza, dwukrotnie sprawdzą, czy nie da się tego naprawić. Z kolei zanim zostawią pieniądze w sklepie, zastanawiają się, czy mogą zrobić podobną rzecz własnoręcznie. Takie podejście poza tym, że uczy szacunku do przedmiotów, buduje w człowieku poczucie sprawczości. Jeżeli potrafię samodzielne ugotować dobry obiad, naprawić drzwi czy wykonać prosty mebel, to równie dobrze poradzę sobie z większymi wyzwaniami. A jeśli nie jestem pewny, czy mi się uda, to przynajmniej spróbuję.

Zobacz również: 4 indyjskie prawa duchowe, które nauczą Cię akceptować rzeczywistość

Również do domowych obowiązków Skandynawowie podchodzą z pokorą. Preferują wykonać je sami, niż wyręczać się drugą osobą. Okazuje się, że nawet tak proste czynności mogą pomagać budować do siebie zaufanie i wzmacniać wiarę we własne siły.

Nawet samodzielne wykonywanie domowych obowiązków, takich jak sprzątanie czy mycie okien, do których większość osób z łatwością mogłaby kogoś wynająć, stanowi źródło dumy i satysfakcji

- wyjaśnia Katja. I jak tu nie czuć się dobrze, chwaląc siebie nawet za posprzątanie mieszkania?

Jak stosować Sisu na co dzień?

Każdy może zacząć stosować tę skandynawską filozofię w dowolnym momencie. Szybko okaże się, że polegając na sobie w pozornie mało znaczących czynnościach, wzmacnia się w nas wiara we własne siły i możliwości, dzięki czemu łatwiej nam podejmować trudniejsze wyzwania. Gdy dołożymy do tego dbanie o ciało i przebywanie na łonie natury, możliwe, że znajdziemy z Finami wspólny język.

  • Zastąp podróż do pracy samochodem - przejażdżką na rowerze. Taki widok w Finlandii to codzienność.

  • Zamiast od razu wyrzucać coś do kosza, sprawdź, czy możesz to samodzielnie naprawić.

  • Wypracuj w sobie nawyk korzystania ze schodów zamiast z windy.

  • Pogódź się z pogodą. Nie szukaj wymówek, tylko ubierz się odpowiednio i idź.

  • Samodzielnie wykonuj wszystkie domowe obowiązki.

  • Spędzaj weekendy na świeżym powietrzu i aktywnie planuj czas ze znajomymi. Może pójdziecie na spacer do lasu lub pogracie w piłkę na dworze?

  • Bierz zimny prysznic o poranku. Taka krótka kąpiel daje podobne korzyści co morsowanie w lodowatej wodzie, wystarczy kilka sekund.

  • Jak najczęściej korzystaj z sauny, nawet na parę minut.

  • Szukaj kontaktu z naturą. Spędzaj w lesie jak najwięcej czasu, bo nawet kwadrans wśród zielonych drzew cudownie wpływa na umysł i ciało.

Zobacz również: Kraj płynnego złota i siedmiuset niedźwiedzi. Poznajcie europejską krainę wodospadów

Źródło: zwierciadlo.pl

Polecane wideo

Niesamowita przemiana zaniedbanych panów młodych w prawdziwe ciacha. Zobacz zdjęcia!
Niesamowita przemiana zaniedbanych panów młodych w prawdziwe ciacha. Zobacz zdjęcia! - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.05.2020 07:39
Finlandia to nie Skandynawia
zobacz odpowiedzi (2)
Giudiitta (Ocena: 5) 14.05.2020 01:37
Dziękuję Wam za ten artykuł. ❤ Od kilkunastu lat jestem wielbicielką Finlandii, wszystkiego, co fińskie. Zwłaszcza język umiłowałam w szczególności. W mojej pracy tłumacza zdarzyło mi się przetłumaczyć książkę z fińskiego na polski 😁🇫🇮.
zobacz odpowiedzi (1)
Hooby (Ocena: 5) 14.05.2020 00:18
Fajnie :) Fińskie słowo zupełnie nie pasuje do znaczenia! Jest takie mięciutkie, takie lekkie, a mówi o tak poważnych rzeczach na temat ludzkiej natury. Szacuneczek!
odpowiedz
JSo (Ocena: 5) 14.05.2020 00:12
Fajny artykuł. Ja zawsze jak coś uda mi się zrobić co planuje i odkładam na później, jestem zadowolona i szczęśliwa. Np. Dziś uszyłam dla córki fajna kartę do zabawy, ugotowałam dobry obiad, pozmywalem, byłam na spacerze, załatwiłam sprawę zawodowa. Dzień zaliczam do udanych. A na jutro mam nowe pomysły, tylko czekać do rana :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie