Twórczy chaos, czyli 8 kroków do pielęgnowania w sobie artystki

Wszyscy jesteśmy do tego stworzeni.
Twórczy chaos, czyli 8 kroków do pielęgnowania w sobie artystki
fot. iStock (molchanovdmitry)
23.04.2020

Wszyscy mamy predyspozycje do tego, aby codziennie wykorzystywać swój twórczy potencjał. Istnieje cały wachlarz możliwości, dzięki którym możemy wyrażać siebie i ćwiczyć swoją kreatywność każdego dnia. Proces twórczy obejmuje wiele prób i błędów, a artysta często sam do końca nie wie, jaki chce osiągnąć cel. Wiele zmienia się po drodze, dlatego tak ważne jest, aby umieć w chaosie odnajdywać porządek. Kreatywność ma związek z szeregiem nawyków, które każdy sam może na co dzień w sobie pielęgnować. Jakie cechy noszą w sobie artyści?

Zobacz również: Kilka ważnych słów o tym, jak obcowanie ze sztuką wpływa na Twoje zdrowie

#1 Dziecięcy zapał

Artyści już jako dorosłe osoby, starają się traktować życie jak zabawę, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pielęgnują swoje wewnętrzne dziecko i utrzymują motywację do kreatywnych czynności na podobnym poziomie, co w dzieciństwie. Nie zapominają o tym, co kochali robić w przeszłości.

#2 Bujanie w obłokach

Gdy pracują nad twórczym projektem, pozwalają sobie na przerwy, w trakcie których ich myśli mogą odpłynąć w dowolnym kierunku. Dzięki temu kreatywna energia ulega odświeżeniu.

#3 Nie boją się samotności

Będąc sam na sam ze sobą, znajdują przestrzeń na spotkanie ze swoimi emocjami i myślami, co jest niezbędne dla procesu artystycznego. 

Zobacz również: Jak znaleźć swoją pasję?

#4 Słuchają intuicji

Gdy mamy rozwiniętą intuicję, zawsze ufamy swoim decyzjom i planom. Głos wewnętrzny to skarbnica, która zawsze podsunie jakiś nowy pomysł.

#5 Otwartość na doświadczenia

Artyści uwielbiają doświadczać życia wszystkimi zmysłami. Dlatego tak pięknie potrafią później odzwierciedlać rzeczywistość. Do tego są bardzo uważni i spostrzegawczy na ludzkie problemy oraz to, co dzieje się wokół nich. Życie jest prawdziwą inspiracją. W dodatku maksymalnie autentyczną.

#6 Praktyka uważności

Dobrych obserwatorów świata cechuje większa elastyczność poznawcza. Będąc w kontakcie z tu i teraz łatwiej przelać myśli i obrazy na papier oraz zrozumieć, co nam w duszy gra. Uważność naturalnie wyzwala w nas wenę i połączenie z naszym wyższym ja.

Zobacz również: 11 codziennych nawyków, które podniosą Twoją produktywność w domu

#7 Pielęgnują wrażliwość

W dzisiejszym świecie wrażliwość może oznaczać słabość, ale dla artystycznych dusz jest katalizatorem rozwoju i głębokiej przemiany. Dzięki niej czują i rozumieją wszystko głębiej niż inni, dlatego ich dzieła tak dokładnie oddają emocjonalne stany, które przeżywają. Dbaj o tę część w sobie.

#8 Myślą out of the box

Żaden artysta nie byłby innowacyjnym odkrywcą, jeśli podążałby ślepo za wszystkimi. Miej odwagę sprzeciwić się tłumowi. Broń swoich poglądów, nawet jeśli inni je krytykują. Ufaj sobie i myśl poza utartym schematem i przyjętymi paradygmatami. Tak robiły największe ikony i zaszły daleko.

Zobacz również: Idealna playlista do pracy na home office. Z tą muzyką nie zabraknie Ci motywacji!

Kreatywność często nie jest doceniana w szkole i instytucjach, w których panują ścisłe reguły. Artysta, który działa wbrew przyjętym zasadom jest często krytykowany i karany. Tymczasem prawdziwe twórcze życie, wymaga nie lada odwagi. Ale jest za to piękne, głębokie i niesie wielki sens.

Źródło: Charaktery

Polecane wideo

Najlepsze muzyczne sceny w historii kina. Na ich widok można dostać gęsiej skórki, a nawet wzruszyć się do łez
Najlepsze muzyczne sceny w historii kina. Na ich widok można dostać gęsiej skórki, a nawet wzruszyć się do łez - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie