Jak osiągnąć zen, siedząc w domu? Bierz przykład z kotów

Czego uczą te magiczne zwierzęta?
Jak osiągnąć zen, siedząc w domu? Bierz przykład z kotów
fot. Unsplash.com
30.04.2020
Zuzanna Niedzielska

Zaraz obok psów, są ukochanymi pupilami człowieka. Humorzaste, dumne i chodzące własnymi drogami, noszą w sobie prawdziwą mądrość. Gdy zaczniesz obserwować swojego kota, zauważysz, jak bardzo jest wyjątkowy. Okazuje się, że to mistrzowie medytacji i regeneracji. Dzięki niemu możesz osiągnąć zen nie wychodząc nawet z domu! Czego uczą nas te magiczne stworzenia?

Zobacz również: Jaki jest Twój zwierzęcy patron? Dowiedz się, jak wiele mówi o Tobie

Kocia nauka medytacji

Koty są całkowicie oddane chwili obecnej. Gdy zaczniesz uważnie się im przyglądać, zobaczysz, że nieustannie trwają w tu i teraz. Potrafią całymi dniami leniwie się regenerować, po czym płynnie przejść w stan zabawy. Zawsze aktywnie reagują na swoje aktualne potrzeby i zachcianki. Dużo częściej mówią życiu TAK, niż ludzie, którzy z powodu oczekiwań innych lub obawy przed ich opinią, rezygnują z życia w zgodzie ze sobą. 

Zobacz również: Tybetański test 3 pytań – przyjemne ćwiczenie obnaży prawdę o Twoim życiu

Praktyka uważności należy do jednej z ośmiu ścieżek buddyzmu. Niezależnie od wyznania, bycie w chwili obecnej odpręża, uspokaja, pozwala realizować marzenia i żyć pełnią życia. Polega to na tym, aby być świadomym chwili bez zbędnej oceny. Akceptować siebie i sytuację, w której się znaleźliśmy, zamiast analizować wszystko umysłem. Wtedy wtrąca się niepotrzebny lęk. Czy kiedykolwiek widziałaś kota, który jednocześnie je i poluje? Oczywiście, że nie. Te wyjątkowe stworzenia pokazują nam, jak szanować siebie i pielęgnować w sobie zdrowy egoizm. Spróbuj całkowicie zanurzyć się w bieżącym zadaniu. Odłóż na bok telefon i zbędne myśli. Szybko sobie za to podziękujesz. 

Lekcja gracji i regeneracji 

Przypatrz się kocim ruchom, które pełne są gracji i zmysłowości. Kot wygrzewający się w pełnym słońcu przypomina mistrza zen. Absolutnie nic go nie rozprasza. Błogo delektuje się pogodą i ciepłem, które na niego spływa. Od kotów możemy nauczyć się korzystać z przyjemności, które oferuje nam świat i zrozumieć, że zasługujemy też na to, aby brać, a nie tylko dawać.

Zobacz również: Jak pielęgnować w sobie zdrowy egoizm?

W świecie, który cały czas pędzi, a wyznacznikiem wartości człowieka staje się robienie coraz więcej i więcej, postaraj się znaleźć czas tylko dla siebie. Pobądź chwilę w ciszy, w samotności, tak jak kot, który czasami od pieszczot i głaskania woli pobyć sam. Dlaczego? W takiej przestrzeni zaczynamy rozumieć swoje myśli, emocje i to, co naprawdę jest dla nas ważne. Podświadomie w zgiełku i chaosie dnia codziennego ukrywamy swoje prawdziwe samopoczucie i problemy, aby nie słyszeć ich i nie musieć ich rozwiązywać. Dopóki nie zobaczymy spraw takimi, jakimi są, trudno będzie nam coś zmienić i poprawić jakość naszego życia. Bądź jak kot. Spotkaj się sama ze sobą i zobacz, co się stanie.

Kochaj siebie

Kochać siebie to znaczy przede wszystkim żyć w zgodzie z samym sobą. Zobacz na kota - gdy czuje, że coś mu się nie podoba, po prostu odchodzi. Nie myśli o tym, że ktoś zareaguje gniewem albo zrobi mu się przykro. Zero poczucia winy. Zaufaj swojej intuicji i nie słuchaj, co mówią ludzie dookoła. Ty sama najlepiej wiesz, co jest dla Ciebie odpowiednie. Rób, tak jak czujesz, a zobaczysz dużą różnicę. Świat dookoła zacznie zmieniać się pod Ciebie, nie na odwrót.

Zobacz również: Sposób na szczęście: Jak pokochać siebie?

Koty są przepełnione tym uczuciem, grzechem byłaby próba nauczenia ich tego. To zwierzęta są nauczycielami, a ludzie ich uczniami. Natura dobrze wie, że aby zmieniać świat, trzeba zacząć od siebie, a konkretnie od miłość do samego siebie. Bo co innego możemy zaoferować bliskim, jeśli nie dbamy o siebie? Kot je tylko to, co najbardziej mu służy i na co ma ochotę, poświęca dużo czasu na higienę i pielęgnacje i zawsze znajdzie idealny moment na odpoczynek. Zawsze jest sobą. A kiedy potrzeba, położy się na Tobie w odpowiednim miejscu i uleczy je. Bo kiedy kocha siebie, może bezinteresownie pomagać innym. Czego i Wam życzę.

Źródło: Akademia Ducha

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 27.04. – 03.05.
Horoskop tygodniowy 27.04. – 03.05. - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
kayra (Ocena: 5) 15.05.2020 14:19
medytacja mi bardzo pomogła, a zwłaszcza w trakcie kwarantanny.... biorę też tabletki medere anti aginig i mam wrażenie, że łatwiej mi się skupić na pracy :D
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.05.2020 10:45
Super🐈❤️
odpowiedz

Polecane dla Ciebie